گندله

هفته پایانی خرداد ماه قیمت آهن اسفنجی با افزایش ۸ تومانی به کیلویی ۱۲۴۰۵ تومان رسید، قیمت گندله سنگ‌آهن در ادامه روند صعودی هفته قبل به ۵۲۰۱ تومان در هر کیلو صعود کرد ولی کنسانتره سنگ‌آهن در یک ریزش شدید کیلویی ۳۷۳۵ تومان قیمت خورد.

به گزارش خبرنگار ایراسین، قیمت آهن اسفنجی و گندله سنگ‌آهن در معاملات هفته پایانی خردادماه افزایش یافت ولی قیمت کنسانتره سنگ‌آهن یکی از سنگین‌ترین ریزش‌ها طی یک سال اخیر را تجربه کرد. درصد معامله به عرضه به خصوص برای آهن اسفنجی کاهش چشم‌گیری داشت. البته باید در نظر داشت به طور سنتی در نیمه گرم سال عرضه آهن اسفنجی افزایش می‌یابد و به دنبال آن قیمت‌ها در این بازار نزولی می‌شود.

آهن اسفنجی

متوسط قیمت آهن اسفنجی در معاملات هفته آخر خردادماه با افزایش ۸ تومانی به کیلویی ۱۲,۴۰۵ تومان رسید. سقوط قیمت آهن اسفنجی از اواسط اسفندماه آغاز شد و در طول ۲ هفته گذشته ریزش قیمت‌ها در کف ۱۲۳۶۶ تومانی متوقف شد و این بار برای دومین هفته متوالی قیمت آهن اسفنجی به صورت جزئی افزایش یافت. آهن اسفنجی در دی ماه سال گذشته نیز یک بار دیگر به محدوده حمایتی فعلی رسیده بود و با افزایش سنگین تقاضا موفق به ثبت سقف تاریخی جدیدی شد. روند قیمتی آهن اسفنجی در معاملات بورس کالا به صورت نمودار زیر است:

ریزش قیمت کنسانتره سنگ آهن در راند آخر معاملات بورس کالا طی خردادماه

حجم معاملات آهن اسفنجی در هفته پایانی خرداد ماه به بیش از ۱۰۰ هزار تن رسید ولی این مقدار تنها برابر با ۴۲ درصد آهن اسفنجی عرضه شده در بورس کالا بود. طی ۱۰ معامله قبلی آهن اسفنجی بخشی از محصولات مورد معامله قرار نگرفت.

گندله سنگ آهن

قیمت گندله سنگ‌آهن برای دومین هفته متوالی در بورس کالا افزایش یافت. گندله سنگ‌آهن از نیمه اردیبهشت‌ماه کاهشی شد و تا نیمه خردادماه از کیلویی ۵,۳۵۳ تومان به ۵,۱۱۹ تومان رسید ولی در طول ۲ هفته گذشته متوسط قیمت گندله سنگ‌آهن در بورس کالا با افزایش ۱.۶ درصدی به کیلویی ۵,۲۰۱ تومان رسید. روند قیمتی گندله سنگ آهن در بورس کالا به صورت نمودار زیر است:

ریزش قیمت کنسانتره سنگ آهن در راند آخر معاملات بورس کالا طی خردادماه

در معاملات هفته مورد بررسی ۷۲۴ هزار تن گندله سنگ‌آهن عرضه شد و ۳۴۰ هزار تن از آنها مورد معامله قرار گرفت. نسبت عرضه به معامله گندله سنگ‌آهن در هفته مورد بررسی نسبت به سایر هفته‌های خردادماه افزایش چشم‌گیری داشت.

کنسانتره سنگ آهن

متوسط قیمت هر کیلوگرم کنسانتره سنگ‌آهن در هفته پایانی خردادماه با ریزش سنگین ۱.۸ درصدی از کیلویی ۳۸۰۵ به ۳,۷۳۵ تومان رسید. این یکی از سنگین‌ترین ریزش قیمت‌ها در معاملات کنسانتره سنگ‌آهن طی سال جاری بود. قیمت کنسانتره سنگ‌آهن از ۱۸ فروردین ماه صعودی شد و در این مدت با رشد بیش از ۵ درصدی از کیلویی ۳,۶۱۱ تومان به ۳۸۰۵ رسیده بود. روند قیمتی کنسانتره سنگ‌آهن در بورس کالا به صورت نمودار زیر است:

ریزش قیمت کنسانتره سنگ آهن در راند آخر معاملات بورس کالا طی خردادماه

در معاملات هفته چهارم خرداد ماه ۶۵۲ هزار تن کنسانتره سنگ آهن عرضه شد و در نهایت ۱۷۵ هزار تن از آنها معامله شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =