• ۸ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹
  • کد خبر: 46577
  • readingTime: ۱ دقیقه
هوای اصفهان

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز چهارشنبه هشتم آذر با میانگین ۸۹ در وضعیت قابل قبول است.

به گزارش خبرنگار ایراسین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز چهارشنبه هشتم آذر با میانگین ۸۹ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۸۶، میدان انقلاب با ۸۷، خیابان پروین اعتصامی با ۷۴، پارک زمزم با ۹۵، خیابان‌فرشادی با ۸۰، سپاهان شهر با ۷۰، کردآباد با ۸۴، خیابان فیض با ۷۳، میرزا طاهر با ۶۱، بولوار کاوه با ۹۲ و خیابان زینبیه با ۹۷ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

امروز شاخص هوا در ایستگاه بزرگراه خرازی با ۱۲۶، دانشگاه صنعتی با ۱۰۸، رهنان با ۱۰۱ و ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۰۴ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص هوا در زرین شهر با ۱۱۰ AQI نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با ۶۰، سجزی با ۷۲ و مبارکه با ۷۱ AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله قهجاورستان، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده است که تا پایان هفته جوی به نسبت پایدار در استان حاکم خواهد بود که افزایش شاخص آلودگی هوای مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلان‌شهر اصفهان در حد ناسالم را به دنبال دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =