• ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
  • کد خبر: 46104
  • readingTime: ۱ دقیقه
آلودگی هوا

شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز دوشنبه بیست و نهم آبان با میانگین ۱۱۸ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه های حساس است.

به گزارش ایراسین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز دوشنبه بیست و نهم آبان ماه با میانگین ۱۱۸ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۷۹، خیابان احمدآباد با ۸۳، خیابان پروین اعتصامی با ۷۲، خیابان‌های زینبیه و رودکی با ۹۰، سپاهان شهر با ۶۲، خیابان فرشادی با ۷۴ و کردآباد با ۶۷ AQI در وضعیت قابل قبول است.

شاخص هوا در ایستگاه پارک زمزم با ۱۶۴، دانشگاه صنعتی با ۱۷۵، رهنان با ۱۷۳، بولوار کاوه با ۱۵۹، خیابان میرزا طاهر با ۱۵۷ و ولدان با ۱۷۴ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و میدان انقلاب با ۱۱۲ و بزرگراه خرازی با ۱۳۷ و فیض با ۱۰۴ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در زرین شهر با ۷۴، سجزی با ۵۹، مبارکه با ۶۷ و شاهین شهر با ۵۷ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۶۳ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =