سید امیر طباطبائیان

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه گفت: پروژه احداث تصفیه‌خانه استحصال پساب‌های شهری به همراه سیستم اولترافیلتراسیون شامل شش تصفیه خانه است که بزرگترین تصفیه خانه پساب صنعتی در کشور است و امروز شاهد افتتاح دو بخش از آن بودیم.

سید امیر طباطبائیان، مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه در حاشیه افتتاح دو پروژه زیست محیطی فولاد مبارکه در گفتگو با ایراسین گفت: پروژه تصفیه خانه استحصال پساب شهری در راستای پروژه جمع آوری و انتقال پساب شهری به فولاد مبارکه در نظر گرفته شده بود.

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه تصریح کرد: تفاهمنامه همکاری این پروژه در سال ۱۳۹۲ میان فولاد مبارکه و آبفا استان اصفهان به امضا رسید و جمع آوری پساب در شهرها اجرا و انتقال آن به فولاد مبارکه انجام شد. در نهایت تصفیه خانه ای که امروز شاهد افتتاح آن بودیم، فاز تکمیلی این پروژه محسوب می شود.

طباطبائیان ظرفیت این تصفیه خانه را هزار متر مکعب در ساعت عنوان کرد و افزود: به این ترتیب در طول شبانه روز، ۲۴ هزار متر مکعب پساب، تصفیه می شود. از مشخصات بارز سیستم های به کار گرفته شده در این تصفیه خانه، می توان به قابلیت تصفیه هر گونه پساب شهری اشاره کرد.

وی اظهار کرد: سیستم انعقاد لخته سازی که رایج ترین سیستم در پساب شهری است، سیستم DAF که شناورسازی آب و هوا هست که جداسازی آلاینده های پساب را برعهده دارد و فیلترهای خودشوینده که با کمترین هدررفت فیلتراسیون آب را انجام می دهد از جمله قابلیت های به کار گرفته شده در این پروژه هستند و با استفاده از روش گندزدایی اشعه UV که به روش دوست دار محیط زیست معروف است، سعی در حفظ محیط زیست و عدم استفاده از مواد شیمیایی گندزدایی پساب را داریم.

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه ادامه داد: پساب پس از مراحل ذکر شده، وارد تصفیه خانه پیشرفته UF می شود که ذرات موجود ۰۴/۰ میکرونی در آن حذف می گردد. در حال حاضر ظرفیت این بخش، هزار متر مکعب در ساعت است که در طرح توسعه UF با استفاده از روش بومی سازی به سه هزار متر مکعب افزایش پیدا کند.

طباطبائیان افزود: خروجی تصفیه UF به Ro منتقل می شود. در RO اولیه که در سال ۱۳۹۷ افتتاح شده بود امکان تصفیه آب ریجکت در حدی که مورد نیاز خط واحد سرباره است وجود نداشت. یعنی بیش از نیاز، آب ریجکت تولید می شد. آب ریجکت آب شوری است که امکان رها سازی در محیط زیست را ندارد.

وی هدف از افتتاح RO ثانویه را ارتقای ۷۰ به ۹۰ درصدی راندمان تصفیه پساب در RO اولیه و بهره وری بیشتر از آب دانست و گفت: این پروژه ها در مجموع جزء چرخه تکمیلی تصفیه پساب فولاد مبارکه محسوب می شوند.

مدیر انرژی و سیالات فولاد مبارکه عنوان کرد: پروژه احداث تصفیه‌خانه استحصال پساب‌های شهری به همراه سیستم اولترافیلتراسیون شامل شش تصفیه خانه است که بزرگترین تصفیه خانه پساب صنعتی در کشور است و امروز شاهد افتتاح دو بخش از آن بودیم.

طباطبائیان در پایان خاطرنشان کرد: در فازهای بعدی، توسعه و افزایش ظرفیت قسمت اولترافیلتراسیون مدنظر است تا زنجیره تصفیه پساب در فولاد مبارکه را کامل کنیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =