امتحانات

براساس شیوه‌نامه ارسالی از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، نحوه طراحی سوالات و برگزاری امتحانات نهایی و غیرنهایی دانش‌آموزان در نوبت دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از ابتدای خردادماه اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری ایراسین، شیوه‌نامه ارسالی از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، نحوه طراحی سوالات و برگزاری امتحانات نهایی و غیرنهایی دانش‌آموزان در نوبت دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از ابتدای خردادماه را اعلام کرد.

بر این اساس، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی نوبت دوم در مقاطع تحصیلی مختلف به شیوه حضوری برگزار می‌شود.

بر اساس این شیوه‌نامه، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دانش‌آموزان دوره ابتدایی شامل موارد زیر است:

۱- در دوره اول ابتدایی (پایه‌های اول، دوم، سوم)، در دو درس فارسی و ریاضی و در دوره دوم ابتدایی (پایه‌های چهارم و پنجم) در دروس فارسی، ریاضی و علوم، علاوه بر ابزارهای مختلف ارزشیابی کیفی توصیفی، در پایان سال تحصیلی آزمون‌های کتبی برگزار می‌شود.

این آزمون به صورت کلاسی بوده و تمام فرایندهای آن اعم از طراحی سوالات، اجرای آزمون و تصحیح اوراق برعهده معلم مربوطه است.

۲- در پایه ششم، براساس مصوبه جلسه ۸۵۹ شورای عالی آموزش‌وپرورش، علاوه بر ابزارهای مختلف ارزشیابی کیفی_توصیفی، آزمون هماهنگ منطقه‌ای برای کلیه دروس (با سوالات واحد و برنامه معین و به طور همزمان از سوی اداره آموزش و پرورش منطقه) در مدرسه برگزار می‌شود.

۳- بازه زمانی برگزاری آزمون‌های کتبی در تمام پایه‌ها از روز یکشنبه یکم تا روز پنجشنبه دوازدهم خردادماه ۱۴۰۱ و در مناطق گرمسیری، تصمیم‌گیری درخصوص بازه زمانی آزمون‌ها برعهده ستاد امتحانات هر استان است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: امتحانات کتبی مقطع ابتدایی از اول تا دوازدهم خردادماه برگزار می‌شود؛ البته همچنان رویکرد ارزشیابی این مقطع «کیفی و توصیفی» است. برگزاری آزمون به معنای تغییر رویکرد ارزشیابی کیفی، توصیفی نیست؛ بنابراین مدارس و معلمان نباید در برگزاری آزمون‌ها، نمره‌ای به دانش‌آموزان بدهند و رویکرد ارزشیابی به همان روش قبل و توصیفی خواهد بود و به‌هیچ‌وجه از سیستم نمره‌گذاری استفاده نکنند.

نحوه برگزاری امتحانات دبیرستانی‌ها

در دوره اول و دوم متوسطه، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی در مدارس روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران و داوطلبان آزاد بر اساس آئین‌نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی مصوب برگزار خواهد شد. ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دروس غیرنهایی در مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران، داوطلبان آزاد، متقاضیان تغییر رشته و مطابق قوانین، مقررات و آئین نامه‌های مربوط انجام می‌شود.

همچنین آموزش همه دروس اعم از عمومی، خوشه شایستگی‌های فنی، غیرفنی و پایه در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش، همچنین ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی هنرجویان انواع مدارس و دوره‌ها ازجمله روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران، داوطلبان آزاد و متقاضیان تغییر رشته مطابق قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌های مربوط انجام می‌شود. اجرای دروس کارآموزی / کارورزی به صورت تراکمی و حضوری ملاک عمل است.

اما امتحانات نهایی پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد شاخه نظری از تاریخ اول خردادماه آغاز و تا بیست‌وهشتم همین ماه ادامه دارد.

«محسن زارعی» رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی درباره برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی توضیحاتی ارائه کرد که به طور خلاصه به آن اشاره می‌شود:

- با توجه به استمرار آموزش حضوری دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری و تدریس تمام محتوای کتب درسی، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی نوبت دوم تمام دوره‌های تحصیلی به شیوه «حضوری» و بر اساس آئین نامه‌های آموزشی و ارزشیابی انجام می‌شود.

- سوالات امتحانات نهایی پایه دوازدهم مدارس روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد شاخه نظری در نوبت خردادماه سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ مطابق بارم‌بندی تعیین شده توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بدون حذفیات طراحی و به صورت الکترونیکی به حوزه‌های امتحانی سراسر کشور ارسال می‌شود.

- از اولیای دانش‌آموزان انتظار می‌رود با فراهم کردن شرایط مناسب در ایام باقی‌مانده سال تحصیلی در به ثمر رساندن تلاش فرزندان‌شان و خدمات آموزشی و پرورشی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ همکاری و همراهی بیشتری مبذول کنند و بدیهی است دانش‌آموزان هم لازم است با برنامه‌ریزی و پشتکار از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنند.

- دانش‌آموزان مبتلا یا مشکوک به بیماری کرونا در محلی مجزا (قرنطینه) امتحان می‌دهند که برای همین منظور در همان حوزه برگزاری امتحانات پیش‌بینی و تجهیز انجام شده و آن‌ها با حضور مراقبان، در امتحانات شرکت می‌کنند و از این بابت هم نگرانی وجود ندارد.

- بارم‌بندی دروس دوره دوم متوسطه و برنامه امتحانات نوبت خرداد، در پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی به نشانی www.aee.medu.ir قابل‌مشاهده است.

به گزاری ایراسین؛ هرسال زمان برگزاری امتحانات نیمه دوم مدارس اوایل خردادماه آغاز می‌شود و تا آخر این ماه ادامه دارد. برنامه حضوری یا غیرحضوری بودن امتحانات سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ بر اساس اطلاعیه‌های ستاد کرونا به وزارت آموزش و پرورش و مدارس در همه مقاطع ابلاغ شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =