مجهز ترین سالن تصفیه نهایی پساب به روش اسمز معکوس در کشور

شرکت فولاد مبارکه در مسیر توسعه سبز و حفظ محیط زیست اقدامات مهمی انجام داده است که نیاز است این تجربیات زیست محیطی به دیگر صنایع منتقل شود.

به گزارش ایراسین؛ شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین واحد فولادسازی کشور توانسته است طرح های محیط زیستی پیشرو خود را از بدو تاسیس توسعه دهد. توسعه فضای سبز با هدف مهارآلودگی و ایجاد تصفیه خانه پساب صنعتی در هنگام تاسیس، از جمله اقدامات بنیادین این شرکت در مسیر توسعه سبز تلقی می شود.

این شرکت همچنین در راستای تحقق شعار سال توانسته است به رکورد کمی و کیفی تولید محصولات فولادی دست پیدا کند و روشهای نوین تولید را با مصرف آب های تجدیدپذیر در اولویت قرار داده است و با بهره گیری از پساب فاضلاب ۹ شهرستان مجاور علاوه بر تحقق رکورد رکوردها، سلامت اهالی شهرستانهای مجاور این شرکت را ارتقاء بخشد. 

اقدامات محیط زیستی شرکت فولاد مبارکه در بخش فرآیند به پروژه های مصرف بهینه آب، کاهش مصرف انرژی و بازیافت انرژی مربوط می شود. 

همه می دانیم بحران کم آبی یکی از چالش های جدی در منطقه فلات مرکزی ایران است و تاثیرات زیست محیطی مخربی داشته است؛ لذا شرکت فولاد مبارکه از بدو تاسیس، اقدامات مهمی در کاهش مصرف آب انجام داده است به طوری که در سالهای ابتدایی برای تولید ۲.۴ میلیون تن فولاد به ۴۰ میلیون مترمکعب آب نیاز داشته است و امروزه برای تولید ۷.۲ میلیون تن فولاد به کمتر از ۲۰ میلیون مترمکعب آب نیازمند است که دستاورد مهمی در کاهش مصرف ویژه آب است و علیرغم تولید سه برابری فولاد مصرف ویژه آب به میزان شش برابر کاهش یافته است. 

از طرفی خطوط ریلی یک هفتم حمل از طریق جاده به سوختهای فسیلی نیاز دارد و به واقع این شرکت با افزایش خطوط ریلی سهم مهمی در کاهش مصرف سوخت و آلاینده های جوی داشته است و در حال حاضر سهم شرکت فولاد مبارکه در بهره گیری از خطوط ریلی ۸۰ درصد است که قرار است با همکاری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، این خطوط توسعه یابد.

این شرکت همچنین برخلاف برخی از صنایع که پس از بهره برداری، نسبت به توسعه فضای سبز اقدام می کنند، از ابتدای تاسیس به این مهم توجه کرده است و ۴۰ درصد فضای این شرکت در انحصار فضای سبز با حداقل نیاز آبی است.

اما اقدامات زیست محیطی شرکت فولاد مبارکه به موارد مذکور محدود نمی شود.

رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در گفت وگو با خبرنگار ایراسین اظهار کرد: امروزه اهمیت محیط زیست بر همگان روشن است و شرکت فولاد مبارکه با بهره گیری از تکنولوژی های روز در کاهش گازهای گلخانه ای و مصرف بهینه آب و انرژی پیشرو صنایع کشور است.

وی افزود: نیاز است تجربیات ارزنده زیست محیطی شرکت فولاد مبارکه در اختیار سایر صنایع کشور قرار بگیرد تا با عمومیت بخشی و آگاهی رسانی سایر بنگاه های صنعتی کشور هم بتوانند از این تجارب بهره مند شوند. 

وی به اهم اقدامات محیط زیستی شرکت فولاد مبارکه اشاره ای کرد و گفت: سیستم مکانیزه شارژ کنستانتره در واحد کامیون ریز، مانع از انتشار غبار کنسانتره و آلودگی هوا می شود و با توجه به اینکه کنستانتره پودری سبک و آلاینده است برای شارژ شدن نیاز است که در محیط های بسته قرار بگیرد و این مهم در راستای حفظ محیط زیست در شرکت فولاد مبارکه رخ می دهد. 

ساخت ۲ مخزن بزرگ ریزدانه آهک در ناحیه آهن سازی و واحد آهک پزی شرکت فولاد مبارکه

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ساخت دو مخزن بزرگ ریزدانه آهک درناحیه آهن سازی و واحد آهک پزی در شرکت فولاد مبارکه را اقدامی مهم در راستای حفظ محیط زیست برشمرد و توضیح داد: دستاوردهای این پروژه منجر به مدیریت ضایعات در ناحیه آهن سازی، جلوگیری از هدررفت منابع و مواد اولیه و جلوگیری از انتشار غبار آهک در هوا شده است. 

وی بیان کرد: فروش و خارج کردن ضایعات ریزدانه آهک و جلوگیری از انتشار غبار آهک به هوا هم از اقدامات مهم زیست محیطی شرکت فولاد مبارکه است که منجر به فروش و خارج کردن کلیه ریزدانه های آهک ضایعاتی از شرکت و جلوگیری از انتشار آلودگی به هوا شده است.

بازیافت حرارت از نیروگاه های گازی 

شهرستانی افزود: پروژه بازیافت حرارت از نیروگاه های گازی جهت کاهش آلاینده ها هم باعث می شود که انرژی بازیافتی در مسیر گرمایش و سرمایش مجموعه قرار بگیرد و به کاهش مصرف گاز به میزان دوازده هزار نرمال مترمکعب در ساعت منتج شود. 

نصب سیستم های پایش آنلاین توسط شرکت فولاد مبارکه بر روی دودکش ها

وی به سیستم های پایش آنلاین توسط شرکت فولاد مبارکه بر روی دودکش های واحد نیروگاه بخار، واحد ورق رنگی، واحد ورق گالوانیزه، واحد گندله سازی و غبارگیرهای ناحیه فولاد سازی که از اقدامات مهم زیست محیطی این شرکت است، پرداخت و تصریح کرد: این اقدام باعث می شود میزان ppm ذرات خروجی کنترل شده و از حد مجاز عدول نکند و همیشه در محدوده سبز باشد. 

ساخت سالن های سند بلاست و رنگ آمیزی ناحیه فولاد سازی و ناحیه تعمیرگاه مرکزی

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: ساخت سالن های سند بلاست و رنگ آمیزی ناحیه فولاد سازی و ناحیه تعمیرگاه مرکزی به عنوان اقدام محیط زیستی شرکت فولاد مبارکه می تواند به کنترل انتشار غبار عملیات سندبلاست و رنگ آمیزی کمک کند و این اقدام در شرکت فولاد مبارکه در فضای بسته قرار می گیرد تا این رنگها منتشر نشود و به آلودگی محیط منجر نشود.

ساخت و نصب غبارگیر بر روی بافر بین واحد احیا مستقیم ۲

وی بیان کرد: ساخت و نصب غبارگیر بر روی بافر بین واحد احیا مستقیم ۲ منجر به کنترل کامل انتشار غبار از خط انتقال گندله به واحد احیا مستقیم ۲ منجر می شود و این اقدام محیط زیستی شرکت فولاد مبارکه مانع از انتشار ناخالصی ها و غبار می گردد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =