• ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
  • کد خبر: 31041
  • زمان تقریبی مطالعه : 2 دقیقه
معدن ققنوس

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته ۶۱۷ میلیون تُن مواد معدنی در کشور برداشت کردیم و از این میزان ۴.۵ میلیون تُن آن صادر شد که عمده آن سنگ ساختمانی است.

به گزارش ایراسین به نقل از ایرنا، رضا محتشمی‌پور روز پنجشنبه در حاشیه نشست علمی و تخصصی معادن و صنایع معدنی استان همدان در گفت و گو با ایرنا افزود: کل صادرات مواد معدنی تولیدی در کشور کمتر از یک درصد است.

وی با بیان اینکه حجم عمده تولید مواد معدنی در داخل کشور فرآوری می‌شود، بیان کرد: این حجم از برداشت و تولید مواد معدنی در کشور از ۱.۴ میلیارد تُن عملیات معدنی حاصل شده است.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: وضع فرآوری مواد معدنی در کشور مناسب است و نمره قابل قبولی به فرآوری می‌دهیم و باید سطح فرآوری پایه و اولیه را با استفاده از فناوری‌های روز و دانش‌بنیان‌ها ارتقا دهیم.

محتشمی‌پور با اشاره به اینکه در توسعه بخش دانش‌بنیان ها نیز فعالیت‌های جدیدی آغاز شده است، اظهار داشت: در این راستا تعدادی واحدهای فرآوری در بخش فلزات نادر تا پایان امسال یا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به بهره برداری از نخستین واحد تیتانیوم کشور در آینده ای نزدیک نیز گفت: تاکنون از این ظرفیت مهم معدنی در کشور خوب استفاده نمی کردیم.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در زمینه توسعه فرآوری در بخش معدن همچون آلومینیوم، واحدهای فلزات نادر و محصولات آلیاژی نیز کارهای روزی زمین مانده فراوانی داریم، گفت: به همت دولت امسال شمار زیادی واحدهای جدید فرآوری آلیاژی در کشور مجوز گرفته‌اند و چند واحد نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

محتشمی‌پور با اشاره به اینکه در بخش فلزات نادر راه زیادی را همچنان پیش رو داریم، افزود: در زمینه فلزات یُد اقداماتی پیش تر شروع شده بود و در حوزه تیتانیوم و منیزیم نیز تحولات و اقدام های خوبی امسال آغاز شده است.

پنج هزار معدن غیرفعال در کشور

به گفته محتشمی پور، هم اینک هم پنج هزار معدن غیرفعال در کشور وجود دارد که حدود چهار هزار مورد از این معادن مربوط به شن و ماسه است و ۴۰۰ معدن در بخش معادن فلزی است که باید احیا شود.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: تعدادی از این معادن به دلیل مشکلات رها شده‌اند و مجدد باید به مزایده گذاشته شود و بخش عمده‌ای از آنها نیز معادن کوچک شن و ماسه هستند که در صورت وجود تقاضای محلی فعال خواهند شد.

محتشمی‌پور گفت: در تلاش هستیم این معادن را به صورت بسته‌های معدنی درآوریم تا ظرفیت فعال‌سازی و ایجاد واحد فرآوری را داشته باشند.

وی همچنین به راه‌اندازی پروژه‌های معدنی فرا سرزمینی هم اشاره کرد و گفت: در این راستا امسال نخستین واحد معدنی در کشور قزاقستان به بهره‌برداری رسید و طرح‌های دیگری نیز در دست اقدام داریم.

استان همدان دارای ۳۱۲ معدن با بیش از ۳۰ نوع ماده معدنی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =