امین دهقان کوهنورد اصفهانی

هیمالیانورد اصفهانی گفت: هیچ کوهنورد ایرانی نتوانسته بام هفت قاره جهان را فتح کند.

به گزارش ایراسین، امین دهقان کوهنورد اصفهانی یکی از ۵۰ ورزشکار در سطح جهان است که فاتح قله اورست نیز شده است. دهقان در شرایطی توانست اردیبهشت سال ۱۴۰۰ قله اورست را فتح نماید که در شرایط سخت شیوع کرونا در نپال و علی‌الخصوص در بیس کمپ اورست بود.

چندین نفر از کسانی که برای فتح اورست آماده شده بودند، دچار کرونا شده و برنامه صعودشان لغو شده ‌بود، دو هم‌نورد سوئیسی (عبدول وارایچ) و آمریکایی (پووی لیو) امین دهقان در راه بازگشت از قله اورست، به‌علت خستگی مفرط در ارتفاع ۷۹۹۲ متری فوت شدند.

هیمالیانورد اصفهانی تاکنون بلندترین قله های چهار قاره را فتح کرده و به دنبال این است که به بلندترین قله های سه قاره دیگر صعود کند، اما با مشکلاتی مواجه است که آن را با خبرنگار ایراسین در میان گذاشته است.

به خاطر کوهنوردی شغلم را از دست دادم

امین دهقان صحبت های خود را چنین آغاز کرد و گفت: بنده متولد دهم خردادماه ۱۳۵۸ در اصفهان هستم، مدرک تحصیلی ام، مهندسی عمران است، اما متاسفانه به دلیل ورزش حرفه ای که باید روزانه بیش از ۵ ساعت تمرین حرفه ای داشته باشم، شغلم را از دست دادم و چند سالی به صورت حرفه ای کوهنوردی می کنم.

کوهنورد اصفهانی با اشاره به صعودهای خود اظهار داشت: بنده تاکنون توانسته ام چند قلهٔ مرتفع در سرتاسر جهان را فتح نمایم که می توان به قله‌های اورست (۸۸۴۸ متر) نپال، ماناسلو (۸۱۶۳ متر) نپال، لنین (۷۱۳۴ متر) قرقیزستان، آکونکاگوآ (۶۹۶۲ متر) آرژانتین، ایمجا تسه (آیلندپیک) (۶۱۸۹ متر) نپال، کلیمانجارو (۵۸۹۵ متر) تانزانیا، البروس (۵۶۴۲ متر) روسیه، قازبگی (۵۰۵۴ متر) گرجستان و ... اشاره کرد.

کوهنورد اصفهانی: به دنبال فتح بام هفت قاره جهان هستم

دو کتاب به رشته تحریر در آوردم

وی ادامه داد: همچنین دو کتاب به رشته تحریر در آوردم که اولی در سال ۱۳۹۴ پیرامون کوهنوردی است و کتاب دیگرم نیز سال ۱۳۹۹ در خصوص عکاسی بود که در خارج از کشور به چاپ رسید.

امین دهقان که مربی و مدرس رسمی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: رکوردار صعود قلل هفت گانه جهان در ایران هستم، یعنی فتح بام هفت قاره پروژه بنده است و هیچ ایرانی نتوانسته به همه بام های هفت قاره صعود نماید. بنده با فتح قله‌های کلیمانجارو، البروس، آکونکاگوآ و اورست، به بام چهار قاره جهان با موفقیت صعود کردم و بام سه قاره دیگر مانده، که فتح آنها مستلزم حمایت مالی است.

ماشین و منزل خود را برای صعود فروختم

هیمالیانورد اصفهانی تصریح کرد: دو سال پیش برای صعود به قله ماناسلو، ماشین شخصی خود را فروختم، همچنین امسال برای صعود به قله اورست تنها ایرانی حاضر در اکسپدیشن ۲۰۲۱ بودم و به لطف خدا با موفقیت پرچم ایران و اصفهان را بر فراز قله اورست به اهتزاز در آوردم، که در این بین هزینه های زیادی را متحمل شدم، برای بخشی از هزینه ها حامی مالی پیدا کردم، اما بیش از ۶۰ درصد از آن را خودم هزینه کردم که منزل خود از ملک پدری را فروختم تا به این مهم دست یابم.

وی با بیان اینکه بنده از مسئولین خواهش می کنم از رشته کوهنوردی به ویژه هیمالیانوردی حمایت کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه تنها اصفهانی هستم که به قله بیش از ۸ هزار متر ارتفاع، صعود نموده ام، از من حمایت کنند و یک حامی مالی برای من ایجاد شود تا بتوانم بام سه قاره دیگر را با موفقیت فتح نمایم.

کوهنورد اصفهانی: به دنبال فتح بام هفت قاره جهان هستم

لیدر یک تیم ۱۵ نفره اینترنشنال بودم

امین دهقان با اشاره به صعود سرسخت به قله اورست گفت: پروسه فتح بام دنیا طولانی ترین پروسه صعود، در بین قلل دیگر جهان است و آنجا حتی بنده به کرونا هم مبتلا شدم، اما خودم نمی دانستم و فکر می کردم همان سرماخوردگی هیمالیایی است، بعد از صعود وقتی برگشتم به کاتماندو پایتخت کشور نپال، از من تست گرفتند و مثبت بودم.

کوهنورد اصفهانی با بیان اینکه بنده در راه صعود به اورست لیدر یک تیم ۱۵ نفره اینترنشنال بودم، گفت: این افتخاری برای ایران است و من باز هم در پایان از همه مسئولین خواهش می کنم از بنده حمایت کنند تا بتوانم ضررهای قبلی ام را جبران و دو سه بام دیگر قاره های باقیمانده را با آرامش فتح کنم، همچنین از همسر عزیزم و فرزندانم که بنده را مورد حمایت قرار دادند کمال تشکر را دارم.      

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =