باران

سازمان هواشناسی با هشدار فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری جوی در ۱۰ استان و احتمال طغیان رودخانه‌ها توصیه کرد از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها خودداری شود.

به گزارش ایزاسین، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی،‌برخی مناطق خراسان رضوی و خراسان جنوبی رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. در برخی مناطق دامنه‌های جنوبی البرز نیز وزش باد شدید و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

بارش‌های امروز در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان شدت خواهد داشت. برای روز (پنج‌شنبه) نیز در نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی بارندگی خواهیم داشت.

روز جمعه در مناطقی از خراسان رضوی و خراسان جنوبی وزش باد شدید، ابرناکی گاهی رگبار پراکنده و رعدوبرق پیش بینی شده و در نوار غربی کشور جو آرام و پایداری همراه با افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی شنبه و یکشنبه آینده در اکثر مناطق کشور آسمان صاف و آرام مستقر شده و در نیمه غربی کشور دما افزایش یافته و در ساعات بعدازظهر در برخی مناطق آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی وزش باد و بارش‌های پراکنده انتظار می‌رود.

طی ۲ روز آینده در برخی مناطق شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق، غرب، جنوب غرب، جنوب فارس و هرمزگان وزش باد نسبتاً شدید همراه با خیزش گردوخاک پیش بینی شده و دریای خزر و خلیج‌فارس مواج خواهد بود.

خاطرات سامانه بارشی که فعلا دذ بخش‌هایی از کشور فعال است شامل لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر به طور محدود، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ است.

هواشناسی به اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روه توصیه کرده است.

امروز چهارشنبه هم چنین برای خوزستان، بوشهر، غرب فارس، جنوب تهران، قم، البرز، جنوب سمنان و خراسان رضوی، و فردا پنج‌شنبه مجددا در خوزستان، بوشهر، جنوب فارس، تهران، سمنان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، یزد و شرق اصفهان،وزش باد نسبتاً شدید و در نواحی مستعد گردوخاک همراه با کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید موقت، گاهی گردوخاک، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴: نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی.

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵: خراسان شمالی، خراسان رضوی، شرق سمنان و گلستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید و در نواحی مستعد گردوخاک همراه با کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳: خوزستان، بوشهر، غرب فارس، جنوب تهران، قم، البرز، جنوب سمنان و خراسان رضوی.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۴: خوزستان، بوشهر، جنوب فارس، تهران، سمنان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، یزد و شرق اصفهان.

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۱۵: شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =