باران

سازمان هواشناسی رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد در دامنه‌های جنوبی البرز و برای بیشتر مناطق کشور پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایراسین، براساس اعلام سازمان هواشناسی، امروز (پنجشنبه) سامانه بارشی در جنوب غرب، غرب، شمال غرب کشور و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز و تهران فعال است و سبب رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید و در برخی نقاط ریزش تگرگ می‌شود.

همچنین در سواحل شمالی کشور به‌ویژه در غرب سواحل، افزایش ابر، رگبار باران و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

برپایه این گزارش، شدت بارش در شمال چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، لرستان، کرمانشاه، کردستان، ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی است. در ارتفاعات بارش برف انتظار می‌رود.

وزش باد در بیشتر مناطق کشور طی امروز پدیده غالب است که در برخی مناطق سبب خیزش گرد و خاک می‌شود.

فردا (جمعه) در برخی مناطق غرب کشور، شمال غرب، برخی نقاط سواحل دریای خزر به‌ویژه مازندران و گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز بارش و وزش باد رخ می‌دهد.

در این روز کاهش محسوس دما در شمال غرب، غرب و دامنه‌های جنوبی البرز رخ می‌دهد و از ظهر شنبه در این مناطق، روند تدریجی افزایش دما شکل می‌گیرد.

از ظهر پنجشنبه و جمعه، نفوذ توده گرد و خاکی که در کشور عراق شکل گرفته به مناطقی از غرب و جنوب غرب کشورمان دور از انتظار نیست. روز دوشنبه در نوار شرقی کشور به ویژه منطقه زابل شاهل وزش باد شدید و گرد وخاک خواهیم بود.

شنبه نیز در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم می‌شود. به‌تدریج در شب با نفوذ جریانات خنک شمالی به غرب سواحل دریای خزر، افزایش ابر و بارش در گیلان آغاز می‌شود.

یکشنبه در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان بارش پیش‌بینی می شود. دوشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات جنوب کرمان بارش رخ می‌دهد و بقیه مناطق کشور جوی آرام برقرار است.

بر اساس این گزارش، پنجشنبه غرب خلیج فارس مواج است. از بعدازظهر جمعه و در روز شنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج می‌شود. پنجشنبه و جمعه دریای خزر نسبتا متلاطم است و یکشنبه و دوشنبه مواج خواهد بود.
صادق ضیائیان، مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی نیز گفت: امروز پنجشنبه (۲۴ فروردین) سامانه بارشی در جنوب غرب، غرب، شمال غرب کشور و دامنه‌های جنوبی البرز، مرکزی شامل استان‌های، قزوین، البرز و تهران فعال است و سبب رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید و در برخی نقاط سبب ریزش تگرگ می‌شود. 

وزش باد در بیشتر مناطق کشور

وی افزود: همچنین در سواحل شمالی کشور به‌ویژه در غرب سواحل افزایش ابر رگبار باران و وزش باد پیش بینی می‌شود. شدت بارش در شمال چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه وبویراحمد، شمال و شرق خوزستان، لرستان، کرمانشاه، کردستان، ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی است. 

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در ارتفاعات بارش برف انتظار می‌رود. وزش باد در بیشتر مناطق کشور طی امروز پدیده غالب است که در برخی مناطق سبب خیزش گردوخاک می‌شود.  

وی افزود: جمعه (۲۵ فروردین) در برخی مناطق غرب کشور، شمال غرب، برخی نقاط سواحل دریای خزر به‌ویژه مازندران و گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز بارش و وزش باد رخ می‌دهد. جمعه در دامنه‌های جنوبی البرز، وزش باد شدید گاهی همراه با خیزش گردوخاک انتظار می‌رود. در این روز کاهش محسوس دما در شمال غرب، غرب و دامنه‌های جنوبی البرز رخ می‌دهد و از ظهر شنبه(۲۶ فروردین) در این مناطق روند تدریجی افزایش دما شکل می‌گیرد.  

ضیاییان ادامه داد: از ظهر پنجشنبه و طی جمعه نفوذ توده گرد و خاکی که در کشور عراق شکل گرفته به مناطقی از غرب و جنوب غرب کشورمان دور از انتظار نیست. دوشنبه(۲۸ فروردین) در نوار شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل شاهد وزش باد شدید و گردوخاک خواهیم بود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: شنبه در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم می‌شود. به‌تدریج در شب با نفوذ جریانات خنک شمالی به غرب سواحل دریای خزر افزایش ابر و بارش در گیلان آغاز می‌شود. یکشنبه (۲۷ فروردین) نیز در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان بارش پیش‌بینی می‌شود. 

ضیاییان گفت: دوشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات جنوب کرمان بارش رخ می‌دهد و در بقیه مناطق کشور جوی آرام برقرار است. 

وی ادامه داد: پنجشنبه غرب خلیج فارس مواج است از بعد از ظهر جمعه و طی شنبه خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان مواج می‌شود. پنجشنبه و جمعه دریای خزر نسبتا متلاطم است و یکشنبه و دوشنبه مواج خواهد بود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ فروردین ) نیمه‌ابری و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۸ و روز  شنبه ( ۲۶ فروردین) کمی ابری همراه با وزش باد و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۰ و حداکثر دمای ۲۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴ و ۲۵ فروردین) بندرعباس با دمای ۳۵ و ۳۶ درجه سانتیگراد گرمترین مرکز استان کشور است. 

رگبار و رعد وبرق در انتظار گلستان
امان‌محمد کمالی مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: از ظهر امروز(پنج شنبه) شاهد تقویت جریانات مرطوب شمالی سامانه کم فشار با هماهنگی امواج ناپایدار تراز میانی جو در گلستان خواهیم بود.

مدیر کل هواشناسی گلستان افزود: بر اثر این رخداد جوی، رگبار و رعد و برق پراکنده، وزش باد نسبتاً شدید، به همراه گرد و خاک محلی، کاهش دما و پدیده مه در استان پیش بینی می شود.

وی گفت: این رخدادهای جوی تا اواخر وقت جمعه گلستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کمالی ادامه داد: با توجه به سرعت وزش باد، احتمال آسیب به گلخانه‌ها و سازه‌ها با استحکام پایین و کاهش شعاع دید محتمل است.

گفتنی است، گلستان ۱۶۰ ایستگاه و سامانه هواشناسی از انواع مختلف شامل سینوپتیک، اقلیم‌شناسی، باران‌سنجی، جاده‌ای، جو بالا، باران سنجی خودکار و پایش گرد و غبار دارد.

طوفان و گرد و غبار شدید کرمان را فرا می گیرد
مریم حبیبی رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان اظهار داشت: هشدار زرد هواشناسی در کرمان صادر شده است و مردم باید تدابیر لازم را برای جلوگیری از خسارت در طوفان روزهای آینده انجام دهند.

وی افزود: از امروز پنجشنبه تا اوایل هفته آینده بیشتر مناطق استان درگیر وزش باد شدید و گردو خاک خواهند بود و در برخی مناطق نیز وقوع طوفان شن دور از انتظار نیست.

حبیبی افزود: احتمال اختلال در تردد خودروها و انواع وسایل نقلیه از فردا تا اوایل هفته آینده (یکشنبه) در مسیرهای ارتباطی استان کرمان به یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و فارس در پی ناپایداری‌های جوی (وزش باد شدید و گردوخاک) وجود دارد.

وی ادامه داد: شهرستان‌های ارزوئیه، کرمان، بافت، ریگان زرند، فاریاب، بم، جیرفت، رابر، لاله زار، راین، سیرجان، شهربابک، صفاییه، کوهبنان، رفسنجان، عنبرآباد، فهرج، کهنوج، انار، گلباف، قلعه‌گنج، نرماشیر، بردسیر، راور، رودبار جنوب، ماهان و منوجان تحت تأثیر این سامانه جوی خواهند بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =