نورد گرم

بررسی عملکرد ۹ ماهه فولاد مبارکه نشان می دهد اگر محدودیت تامین انرژی نباشد، حتی با وجود تحریم‌های ظالمانه، غیور مردان فولاد مبارکه توان این را دارند که از سقف تولید سال گذشته خود نیز عبور کنند.

به گزارش ایراسین، بررسی اطلاعات منتشر شده از فعالیت‌های ماهانه فولاد مبارکه در سایت کدال شامل چند نکته قابل تامل است. همانطور که در نمودار هم مشخص است، میزان تولید محصولات مختلف فولاد مبارکه در تابستان کاهش داشته است که این مسئله از چند جهت قابل ارزیابی است. اگرچه محدودیت تامین برق برای تولید برخی محصولات مثل تختال تاثیر قابل توجهی داشته است اما افت تولید کلاف گرم در تابستان به جهت تعمیرات برنامه‌ریزی شده سالانه و همچنین توسعه کوره پیش‌گرم خط نوردگرم فولاد مبارکه بوده است. در نتیجه با پایان فصل تابستان و رفع موانع و محدودیت‌ها، میزان تولید محصولات فولادمبارکه روند صعودی داشته به نحوی که اگر محدودیت در تامین گاز در زمستان نبود، انتظار می‌رفت رکوردهای جدیدی در تولیدماهانه به ثبت برسد.

آمار تفکیکی

با مقایسه مجموع تولید ماهانه در ۹ ماه ابتدایی سال جاری، مشخص است که کمترین میزان تولید در مردادماه به ثبت رسیده که همزمان با اوج‌گیری گرما و افزایش تقاضای برق در بخش خانگی است و به همین منظور فولادمبارکه نیز به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که تعمیرات سالانه خود را در همین زمان انجام دهد تا بتواند در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود به بهبود توزیع برق در شبکه کمک کرده باشد. اما با خنک شدن هوا دوباره میزان تولید افزایش یافته است. این مسئله نشان می‌دهد اگر محدودیت تامین انرژی نباشد، حتی با وجود تحریم‌های ظالمانه، غیور مردان فولاد مبارکه توان این را دارند که از سقف تولید سال گذشته خود نیز عبور کنند.

مجموع تولید

آمار تفکیکی تولید ۹ ماه سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل نشان از رشد چشمگیر تولید در دو دسته محصولات گرم و سایر محصولات دارد. همانطور که در نمودار نیز مشخص است میزان تولید محصولات سرد و محصولات پوشش‌دار به طور حدودی به اندازه میزان تولید در سال گذشته است اما در دو بخش دیگر شاهد افزایش تولید قابل توجه هستیم. سال گذشته فولاد سبا به خاطر انجام طرح‌های توسعه‌ای به مدت یک ماه توقف تولید داشته و چند ماه بعد نیز به خاطر مسائل راه‌اندازی طرح‌های جدید با کاهش تولید مواجه بود و حالا با رفع محدودیت‌های فولاد سبا و از سوی دیگر بهبود بهره‌وری تولید، آمار تولید محصولات فولاد مبارکه در ۹ ماه نخست سال جاری، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. این افزایش تولید در شرایطی است که محدودیت تامین انرژی، همچنان عرصه را بر واحدهای تولیدی فولاد کشور تنگ کرده است.

مقایسه 9 ماه

بررسی تولیدات فولاد مبارکه در ۹ ماه ابتدایی سال جاری با کل تولید در سال گذشته حائز نکات بااهمیتی است. نخست آن که در ۹ ماه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۳.۶۴۷ میلیون تن محصولات گرم تولید شده است که این میزان برابر با ۸۷ درصد کل تولید این محصول در سال گذشته است. بدین ترتیب انتظار می‌رود تا پایان سال جاری، میزان تولید محصولات گرم نسبت به سال گذشته، افزایش قابل توجهی به ثبت برساند. رکوردشکنی تولید به همین جا ختم نمی‌شود. بر اساس اطلاعات سایت کدال، میزان تولید سایر محصولات فولاد مبارکه در ۹ ماه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۱.۲۸۱ میلیون تن بوده که بیش از ۹۳ درصد تولید همین محصول در سال گذشته را پوشش می‌دهد. در مجموع کل تولیدات محصولات فولاد مبارکه در چهار بخش محصولات گرم، سرد، پوشش‌دار و سایر محصولات با گذشت سه چهارم از سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۵ درصد کل تولید سال گذشته را پوشش داده است. با توجه به این شرایط و علی رغم وجود محدودیت‌های زیاد انرژی در تابستان و زمستان، انتظار می‌رود تا پایان سال ۱۴۰۱ شاهد رکوردشکنی‌های متعددی از بزرگ‌ترین فولادساز خاورمیانه باشیم.

همچنین باید به این موضوع نیز اشاره کرد که در صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰، تولید در سال ۱۴۰۱ به میزان ۸.۳۱۶ میلیون تن برآورد شده بود و در ۹ ماه نخست سال جاری با تولید ۶.۲۴۶ میلیون تن، دقیقا ۷۵ درصد پیش‌بینی تولید در سال جاری محقق شده است. این موضوع بیانگر آن است که تمامی بخش‌ها و واحدهای فولادمبارکه از نظم یکپارچه‌ای برخوردارند به نحوی که فرآیند تولید در این کارخانه دقیقا مطابق با پیش‌بینی و اهداف ابتدای سال به پیش می‌رود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =