• ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۰
  • کد خبر: 55684
  • readingTime: ۳ دقیقه
تردد کامیون در خیابان

از روز گذشته صدور بر خط بارنامه‌های الکترونیکی توزیع بار در بخش حمل و جاده‌ای آغاز شده است که با استفاده از این امکان شاهد کاهش چشم گیر میزان حمل قاچاق کالا در این حوزه خواهیم بود.

به گزارش ایراسین، بر اساس آمار منتشر شده از سازمان حمل و نقل جهانی، بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله هلند، بلژیک، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا، بارنامه الکترونیکی را به عنوان روش اصلی در حمل و نقل استفاده می‌کنند. در این کشورها در فرآیندهای حمل و نقل جاده‌ای و همچنین حمل و نقل دریایی از بارنامه الکترونیکی استفاده می‌شود.

با استفاده از بارنامه الکترونیکی، امکان پیگیری لحظه به لحظه بار و اطلاعات مربوط به آن وجود دارد. این به معنی این است که اطلاعات در زمان واقعی به‌روزرسانی می‌شوند و به تمامی طرف‌های مرتبط در زنجیره تأمین ارائه می‌شود که شفافیت و قابلیت پیگیری را بهبود می‌بخشد.

استفاده از بارنامه الکترونیکی منجر به کاهش هزینه‌ها و زمان مربوط به فرآیند حمل و نقل می‌شود. عدم نیاز به مدارک کاغذی، تایپ و پرینت بارنامه‌ها، حمل و نقل فیزیکی مدارک و نیاز به ارسال ایمیل یا ارائه آنلاین بارنامه‌ها، هزینه‌ها و زمان مربوط به فرآیند را به مراتب کاهش می‌دهد.

همچنین بارنامه الکترونیکی از امنیت بالایی برخوردار است. امضا الکترونیکی، رمزگذاری اطلاعات، احراز هویت طرف‌های مرتبط و سیستم حفاظت از اطلاعات، از جمله امکانات امنیتی بارنامه الکترونیکی هستند که امکان استفاده از آن را برای صاحبان بار، حاملان، و سایر طرف‌های مرتبط ایجاد می‌کند با استفاده از بارنامه الکترونیکی، نیاز به حضور فیزیکی در محل‌های حمل و نقل و ادارات مربوطه برای تحویل و دریافت بارنامه‌ها کاهش می‌یابد. امکان ارسال و دریافت بارنامه‌ها به صورت آنلاین و از راه دور از طریق کد رهگیری فراهم می‌شود.

به طور کلی، بارنامه الکترونیکی در صنعت حمل و نقل بین‌المللی امکاناتی را فراهم می‌کند که بهبود شفافیت، کاهش هزینه‌ها و زمان، امنیت بالا، افزایش انعطاف‌پذیری و حفظ محیط زیست را در این صنعت فراهم می‌شود.

اخذ بارنامه الکترونیکی موجب آن می‌شود که عموم مردم نسبت به دارا بودن بیمه و رعایت ایمنی از جانب ناوگان، خاطرجمع شوند. عدم رعایت اصول ایمنی و نداشتن بیمه، دو عاملی است که تاکنون بسیاری از رانندگان کامیون، صاحبان بار و حتی عموم مردم را متضرر کرده است.

کارت سلامت راننده و معاینه فنی ناوگان از جمله مواردی به حساب می‌آید که برای صدور بارنامه الکترونیکی لازم است بنابراین ارائه بارنامه گواهی بر تأیید سلامت راننده و ناوگان است. کهولت سن، ضعف بینایی رانندگان و نقص فنی خودروهای سنگین همواره یکی از مهمترین دلایل تصادفات رانندگی در جاده‌ها بوده و این مساله لزوم اخذ بارنامه الکترونیکی را بیش از پیش آشکار می‌کند.

وجود بارنامه الکترونیکی به نیروهای انتظامی اجازه می‌دهد به طور جدی‌تری به کنترل بارنامه بپردازد و از این طریق گامی محکم برای مقابله با قاچاق و واردات غیرقانونی برداشته می‌شود. در صورتی که فعالان اقتصادی که فعالیت سالم دارند به اخذ بارنامه مقید باشند، تشخیص سره از ناسره برای نیروی‌انتظامی هم راحت‌تر می‌شود و بدین ترتیب می‌توان با پدیده قاچاق مبارزه جدی‌تری کرد.

به عقیده اکثر صاحب نظران بسیاری از فرآورده‌های سلامت‌محور که از طریق غیرقانونی وارد کشور شده و حمل می‌شود، به دلیل شرایط غیر استاندارد حمل و نگهداری فاسد شده و در صورت مصرف اثر سو دارد. این در حالی است سازمان غذا و دارو و یا دامپزشکی برای برخی از کالاهای حساس، کنترل‌های سلامت‌محوری در نظر می‌گیرد که تنها در صورت اخذ بارنامه الکترونیکی می‌شود از وجود آنها اطمینان یافت.

امکان رصد بار برای صاحب کالا

همچنین صاحب کالا از طریق اخذ بارنامه این امکان را خواهد داشت که ناوگان حامل بار را از ابتدا تا انتهای مسیر رصد کند و از سلامت محموله خود اطمینان پیدا کند. هر چند در سال‌های اخیر توسعه الکترونیکی شدن صدور بارنامه، امکان نظارت مناسب از عوامل ذی‌ربط را فراهم آورده است اما همواره افرادی وجود داشته‌اند که با عدم اخذ بارنامه، مانع تحقق اهداف مد نظر شده‌اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =