• ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۷
  • کد خبر: 52933
  • readingTime: ۸ دقیقه
معدنکاری کانادا

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید در یادداشتی چشم انداز معدن و صنایع معدنی را در سال جاری تشریح کرد.

پایگاه خبری ایراسین، رضا شریفی مدیرعامل شرکت فولاد اقلید، سال‌هاست که اهمیت تولید و رشد تولید از ابعاد مختلف موردتوجه رهبر انقلاب و مسئولان ارشد کشور قرارگرفته و در شروع هرسال در نام‌گذاری سال جدید، تولید در کنار مشارکت مردم، جهش تولید، تولید دانش‌بنیان، جهاد اقتصادی، مقابله با تورم و تقویت ارزش پول ملی و سایر ابعاد اجتماعی و اقتصادی آن موردتوجه قرارگرفته است. این موضوع نشان می‌دهد که همه ما مردم ایران و فعالان اقتصادی و صنعتی، به‌خوبی دریافته‌ایم که بدون رشد تولید، توسعه زیرساخت‌ها و امکانات و لوازم مرتبط با تولید، نمی‌توان معیشت مردم را بهتر کرد، نمی‌توان با تورم مبارزه کرد، نمی‌توان رشد اقتصادی را برای بهبود جایگاه اقتصاد کشور و قدرت برتر منطقه افزایش داد.

اما برای رشد تولید، مشارکت مردم و فعالان اقتصادی، کارآفرینان و سرمایه‌گذاری‌ها، ضروری است و برای جلب مشارکت مردم، مهم‌ترین راهکار بهبود فضای کسب‌وکار از طریق بهبود مناسبات اقتصادی و اجتماعی داخلی و مناسبات سیاسی بین‌المللی است و البته یکی از لوازم بهبود فضای کسب‌وکار، توجه به مزیت‌ها و ظرفیت‌های موجود اقتصاد است؛ و چه مزیت و ظرفیتی بهتر از معادن و صنایع معدنی در ایران سراغ داریم که با ارزش‌افزوده بالا همراه باشد و امکان رشد تولید، اشتغال در نقاط مختلف کشور، جلب مشارکت مردم و سرمایه‌گذاری‌ها، رشد صادرات و ارزآوری را به همراه داشته باشد. بر این اساس لازم است که نگاهی به آمارها و شاخص‌های بخش معادن و صنایع معدنی داشته باشیم تا متوجه شویم اولاً بخش صنایع معدنی با چه شرایطی در فضای کسب‌وکار مواجه است و دوماً توجه داشته باشیم که شاخص‌های ارزنده و ارزشمند بخش معادن و صنایع معدنی چیست؟ همه این‌ها نیازمند توجه مسئولان دولت، قوه قضائیه، مجلس، وزارت صمت، ایمیدرو و سایر شرکت‌ها و سازمان‌هاست تا موانع موجود در توسعه ظرفیت‌های معدنی و فولادی را بردارند تا شاهد رشد تولید و مشارکت مردم و صادرات بیشتر باشیم.

تاریخ ایران در اهمیت منابع و معادن گسترده و غنی، محیط‌زیست چهارفصل و ثروت‌های خدادادی، تحولات، تجربه‌ها و سخن‌ها و داستان‌های بسیار داشته است و تقریباً در تمام برنامه‌های توسعه به آن اشاره‌شده که از ظرفیت‌های معدنی و توسعه صنایع معدنی غافل نمانیم. لذا هر جا که مانعی بر سر راه توسعه پهنه‌های معدنی وجود دارد باید برداشته شود و در این مسیر اتفاقاً از خود مردم باید کمک گرفته شود.

هرچند که توسعه ظرفیت‌سازی‌ها باید با توسعه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری متناسب باشد و منابع و معادن به شکل پایدار توسعه یابد تا به حفظ محیط‌زیست، افزایش تولید و ارزش‌افزوده، اشتغال، کمک به رشد صادرات، ارزآوری، مقابله با تورم و… کمک کند و معیشت و نیازهای مردم را تأمین نماید، اما درعین‌حال باید توجه داشت که در چند دهه اخیر در رشد ظرفیت‌های صنایع معدنی و معادن کشور، کوشش‌های بسیاری صورت گرفته و لازم است که جایگاه آن‌ها حفظ و به ارتقای آن توجه بیشتر شود تا با جلب مشارکت بیشتر مردم، در جهش تولید کشور مؤثر واقع شود و از همین فرصت‌ها و ظرفیت‌ها برای توسعه بقیه معادن و صنایع معدنی کشور استفاده شود.

ظرفیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کل کشور و جایگاه آن در بورس و صنعت نشان می‌دهد که علاوه بر بیش از ۵۷۰۰ معدن فعال در کشور که حدود ۱۳۴ هزار نفر در آن کار می‌کنند و ۳۱۱ همت تولید مواد معدنی دارند که با ۲۶۱ همت ارزش‌افزوده مواجه است و بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان در این معادن سرمایه‌گذاری صورت گرفته است، تعداد زیادی از صنایع معدنی و فولادی کشور نه‌تنها در تولید فولاد و محصولات دیگر مشغول هستند بلکه شرکت‌های اصلی صنعتی و بورسی و بزرگ‌ترین شرکت‌های عضو بورس را تشکیل می‌دهند.

در بین شرکت‌های تشکیل‌دهنده شاخص صنعت در بورس حداقل ۲۹ شرکت بزرگ تولیدی، سرمایه‌گذاری معادن و صنایع معدنی و فولادی حضور دارند. در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورسی نیز نام ۱۱ شرکت تولیدی یا سرمایه‌گذاری به چشم می‌خورد که مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با معادن و صنایع معدنی هستند. همچنین از ۳۰ شرکت بزرگ بورسی کشور، ۹ شرکت به‌طور مستقیم در ارتباط با معادن و صنایع معدنی فعال هستند.

در سال رشد تولید و مشارکت مردم موانع توسعه معادن و صنایع معدنی را کاهش دهیم / حضور شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و فولادی در بین شرکت‌های برتر بورس و صنعت

چشم انداز معدن و صنایع معدنی در سال جاری

چالش‌های صنایع معدنی در سال ۱۴۰۲
بخش معدن و صنایع معدنی کشور در سال ۱۴۰۲ مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور از یک‌سو با تورم بالای ۴۰ درصدی و افزایش ۲۹ درصدی قیمت ارز در طول سال مواجه بوده و از سوی دیگر، با رکود نسبی شاخص بورس با رشد شاخص کل زیر ۱۰ درصد، رشد اقتصادی ۴.۵ درصدی در ۹ ماه نخست سال، رشد ۳.۹ درصدی صنایع و معادن مواجه بوده است.

قیمت ارز و سکه در ۱۴۰۲

قیمت دلار از ۴۷,۲۰۰ تومان در ابتدای سال به حدود ۶۰ هزار تومان در پایان سال افزایش یافت و ۲۷.۶ درصد رشد کرد. یورو از ۵۱ هزار تومان در ۶ فروردین به ۶۶ هزار تومان در پایان اسفند ۱۴۰۲ رسید و ۲۹.۴ درصد رشد کرد. سکه از ۲۸ میلیون به ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافت و ۳۸ درصد رشد کرد. اونس جهانی طلا نیز در این یک سال ۹.۳۷ درصد معادل ۱۸۵ دلار افزایش داشته و به ۲۱۵۶ دلار در پایان اسفندماه ۱۴۰۲ رسیده است. قیمت اونس جهانی از ۳۵ دلار در سال ۱۹۷۱ به ۵۰۰ دلار در سال ۱۹۷۶ و ۲۱۵۶ دلار در پایان سال ۱۴۰۲ رسیده است؛ به‌عبارت‌دیگر ارزش دلار در ۵۰ سال اخیر تقریباً به یک‌چهارم کاهش‌یافته و دلار ۵۰ سال پیش مثلاً در سال ۱۳۵۷ معادل ۴ دلار امروز ارزش دارد.

قیمت سکه از ۴۲۰ تومان در سال ۱۳۵۷ به ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در پایان سال ۱۴۰۲ رسیده است.

شاخص بورس

در طول سال ۱۴۰۲ شاخص کل بورس از ۱ میلیون و ۹۹۸ هزار به ۲ میلیون و ۱۹۵ هزار رسید و ۹.۸ درصد رشد کرد و اوج آن ۲ میلیون و ۵۳۵ هزار واحد در نیمه اردیبهشت‌ماه بود.

شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر از ۷۹ هزارتا ۸۴ هزار افزایش‌یافته و ۶.۳ درصد رشد کرد. شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس نیز از ۱۲۶۳۱۶ به ۱۳۲۲۱۱ رسیده و ۴.۶ درصد رشد کرده است. شاخص صنعت از ۱ میلیون و ۹۳۹ هزار و ۷۵۱ به ۲ میلیون و ۴۳ هزار و ۴۷۹ واحد رسید و ۵.۳۴ درصد رشد کرد.

نام ۹ شرکت معدنی و فولادی در بین شرکت‌های بزرگ بورس

از ۳۰ شرکت بزرگ بورسی کشور، ۹ شرکت به‌طور مستقیم در ارتباط با معادن و صنایع معدنی فعال هستند که شامل نمادهای زیر است.
– فولاد ۱ فولاد مبارکه اصفهان با ارزش بازار ۵۳۷,۴۰۸ میلیارد
ومعادن ۱ توسعه معادن و فلزات ۱,۰۱۱,۹۰۰ میلیارد
فخوز ۱ فولاد خوزستان ۷۳۶,۴۴۰ میلیارد
میدکو ۱ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه ۱,۴۲۲ هزار میلیارد
وکغدیر ۱ بین‌المللی توسعه صنایع معادن غدیر ۵۳۸,۶۴۴ میلیارد
تاصیکو ۱ سرمایه‌گذاری صدر تأمین ۵۶۱,۶۰۰ میلیارد
فملی ۱ ملی صنایع مس ایران ۵,۳۳۵,۲۰۰ میلیارد
کچاد ۱ معدنی و صنعتی چادرملو ۱,۴۴۳,۰۹۶ میلیارد
کگل ۱ معدنی و صنعتی گل گهر ۱,۶۷۹,۶۰۰ میلیارد

چشم انداز معدن و صنایع معدنی در سال جاری

در سال رشد تولید و مشارکت مردم موانع توسعه معادن و صنایع معدنی را کاهش دهیم / حضور شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و فولادی در بین شرکت‌های برتر بورس و صنعت

۱۱ شرکت صنایع معدنی و سرمایه‌گذاری معدنی در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس

در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورسی نیز نام ۱۱ شرکت تولیدی یا سرمایه‌گذاری به چشم می‌خورد که مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با معادن و صنایع معدنی هستند.
فولاژ ۱ فولاد آلیاژی ایران با ارزش بازار ۴۰۴,۲۶۰ میلیارد
– ذوب ۱ ذوب‌آهن اصفهان ۳۱۴,۸۶۴ میلیارد
– فولاد ۱ فولاد مبارکه اصفهان ۵۳۷,۴۰۸ میلیارد
ومعادن ۱ توسعه معادن و فلزات ۱,۰۱۱,۹۰۰ میلیارد
فخوز ۱ فولاد خوزستان ۷۳۶,۴۴۰ میلیارد
میدکو ۱ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه ۱,۴۲۲ هزار میلیارد
وکغدیر ۱ بین‌المللی توسعه صنایع معادن غدیر ۵۳۸,۶۴۴ میلیارد
تاصیکو ۱ سرمایه‌گذاری صدر تأمین ۵۶۱,۶۰۰ میلیارد
فملی ۱ ملی صنایع مس ایران ۵,۳۳۵,۲۰۰ میلیارد
کچاد ۱ معدنی و صنعتی چادرملو ۱,۴۴۳,۰۹۶ میلیارد
کگل ۱ معدنی و صنعتی گل گهر ۱,۶۷۹,۶۰۰ میلیارد

۲۹ شرکت صنایع معدنی در بین گروه شاخص صنعت

در بین شرکت‌های تشکیل‌دهنده شاخص صنعت نیز حداقل ۲۹ شرکت بزرگ تولیدی، سرمایه‌گذاری معادن و صنایع معدنی و فولادی حضور دارند.
فملی ۱ ملی صنایع مس ایران
ومعادن ۱ توسعه معادن و فلزات‌
کچاد ۱ معدنی و صنعتی چادرملو
کگل ۱ معدنی و صنعتی گل گهر
فنورد ۱ نورد و قطعات فولادی
– کاوه ۱ فولاد کاوه جنوب کیش
– چدن ۱ تولیدی چدن سازان
فولاژ ۱ فولاد آلیاژی ایران
خریخت ۱ صنایع ریخته‌گری ایران
کمنگنز ۱ معادن منگنز ایران‌
– کیمیا ۱ صنایع معدنی کیمیای زنجان گستران
– ذوب ۱ ذوب‌آهن اصفهان
– فولاد ۱ فولاد مبارکه
فسبزوار ۱ پارس فولاد سبزوار
– کروی ۱ توسعه معادن روی ایران
فنوال ۱ نورد آلومینیوم
فسرب ۱ ملی سرب و روی ایران‌
فایرا ۱ آلومینیوم ایران‌
فخوز ۱ فولاد خوزستان
فاسمین ۱ کالسیمین‌
اپال ۱ فرآوری معدنی اپال کانی
پارسفخاس ۱ فولاد خراسان
کدما ۱ معدنی دماوند
میدکو ۱ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه
– کویر ۱ تولیدی فولاد سپید فراب کویر
وکغدیر ۱ بین‌المللی توسعه ص. معادن غدیر
تاصیکو ۱ سرمایه‌گذاری صدر تأمین
کنور ۱ توسعه معدنی و صنعتی صبانور
کبافق ۱ معادن بافق‌
شاملا ۱ معدنی املاح ایران‌

چشم انداز معدن و صنایع معدنی در سال جاری

این‌همه شرکت بزرگ صنایع معدنی در کنار ۵۷۶۱ معدن در حال بهره‌برداری کشور با تولید ۴۹۵ میلیون تن ماده معدنی به ارزش ۳۱۱ همت و صادرات مستقیم ۱.۳ میلیون تن به ارزش ۸۶ میلیون دلار در انتظار مشارکت بیشتر مردم است و تولید سنگ‌آهن با ۱۸۰ همت که بالاترین ارزش تولید مواد معدنی را دارد می‌تواند ظرفیت‌های صنایع فولادی کشور را حمایت کند و البته نیازمند توسعه و افزایش تولید بیشتر است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =