ماهی قزل‌آلا

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران از آغاز طرح کشت همزمان تلفیقی محصولات کشاورزی و آبزیان در مزارع کشاورزی خبر داد.

به گزارش ایراسین، سید قباد مکرمی با اشاره به تاکید وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کشت تلفیقی محصولات کشاورزی و آبزیان در مزارع افزود: در میان ۵۰۰ هزار حلقه چاه کشاورزی فعال کشور ۶۰ هزار استخر ذخیره آب وجود دارد که فرصت بسیار خوبی برای تلفیق کشاورزی و آبزی پروری است، یعنی در بین فرایند آب دهی می‌توانیم ماهی پرورش داشته باشیم.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران تصریح کرد: ۱۱ هزار استخر ذخیره آب کشاورزی به پرورش ماهی اختصاص پیدا کرده و با دستور مقامات عالی و برنامه‌ریزی سازمان شیلات در کوتاه مدت قرار است که تعداد بیشتری استخر را فعال کنیم.

وی اظهار داشت: اگر در کوتاه مدت و در دو سال آینده این تعداد را به دو برابر برسانیم به بیش از ۲۰۶ هزار تن تولید آبزی می‌رسیم که عدد قابل توجهی است.

مکرمی گفت: طرحی به نام طرح جهادی تلفیق آبزی پروری و فعالیت‌های کشاورزی تهیه شده که شامل استفاده از ظرفیت‌های مختلف از جمله پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب و شالیزارها است و برای دستیابی به ظرفیت‌های عالی این طرح نیازمند ظرفیت‌های خاصی هستیم. در دو سال آینده به دنبال دستیابی به هدف دو برابری هستیم اما ظرفیت اصلی ما بسیار بیشتر از این عدد است.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات افزود: به عنوان مثال در استان سیستان و بلوچستان با اجرای این طرح استخرهای ذخیره آبی در اختیار روستاییان قرار گرفته و مثل حسن آباد زاهدان مبدل به یک روستای گردشگری آبزیان شده‌اند.

وی با بیان اینکه برای اجرای موفق این طرح نیازمند طراحی مناسب و حمایت‌های داخل و خارج از وزارتخانه هستیم، یادآور شد: در پایان سال پیش تفاهم نامه‌ای بین شیلات و تشکل‌های آبزی پروری امضا شد که طی آن تلاش داریم که سامانه‌ای برای شناسنامه آنلاین مزارع آبزی پروری ایجاد شود و این مساله به ما نشان می‌دهد که هر مزرعه در چه شرایطی است و می‌توان با واگذاری بخشی از تصدی‌گری سازمان شیلات به تشکل‌ها شاهد حضور بیشتر آنها باشیم.

بر اساس گزارش تسنیم، وی اظهار داشت: سطح دانش آبزی پروری ما در رده‌های عالی دنیا است. امروزه دانشمندان بزرگی در زمینه آبزی پروری در بین جوانان تحصیل‌کرده داریم که فناوری را هرساله به این صنعت وارد می‌کنند و بهره‌وری تولید را افزایش می‌دهند. بسیاری از فارغ التحصیلات این رشته دارای دانش گسترده‌ای هستند.

مکرمی یادآور شد: ارزش تجارت جهانی آبزیان برابر با ارزش تجارت سایر منابع گوشتی در دنیا است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =