نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان نسبت به گسترش روابط تجاری بین ایران و ترکمنستان تاکید کرد و گفت: توسعه تجارت با ترکمنستان منجر به کاهش تنگناهای اقتصادی ایران می‌شود.

به گزارش ایراسین، محمد خلیل ماهری اظهار کرد: در حال ‏حاضر یکی از مؤلفه‌های حفظ همسایگی ایران با منطقه آسیای مرکزی، ظرفیت جغرافیایی است.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان ادامه داد: یکی از کشورهای این منطقه، ترکمنستان است که بر اساس اصل سیاست همسایگی و داشتن مرز مشترک، برای دستگاه سیاست خارجی کشور حائز اهمیت است.

وی گفت: دو کشور دارای اشتراکات فرهنگی، مذهبی و تاریخی بسیاری هستند که توسعه روابط می‌تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی بین آنها باشد.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه همکاری بین دو کشور نیز بی شک پایدار خواهد ماند، افزود: اشتراکات فرهنگی کمک بسیاری برای ارتقای این موقعیت محسوب می‌شود.

ماهری با تاکید بر اینکه قرارگیری ایران و ترکمنستان در منطقه هم‌جوار و وجود ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور، بستر هم‌گرایی و همکاری میان دو کشور را فراهم می‌کند، افزود: این امر می‌تواند به کاهش تنگناهای سیاسی و اقتصادی برای ایران منجر شود.

وی معتقد است: کشور ترکمنستان از نظر تاریخی و اقتصادی، اشتراکات فرهنگی با ایران دارد به علاوه، با توجه به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی و ماشین آلات صنعتی در ایران و نیاز ترکمنستان، می‌توان روابط دو کشور در بخش اقتصادی توسعه یابد.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم‌های گسترده اقتصادی و تجاری که بر ایران اعمال می‌شود، ترکمنستان می‌تواند بستری مناسب برای واگرایی در فشارها بر ایران و کاهش اثر آن‌ها باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =