تیرآهن

ارزش معاملات ذوب‌آهن اصفهان در رینگ صنعتی بورس کالا با افزایش ۵۱ درصدی در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ به عدد ۳۷ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان رسید. با ثبت این رکود ذوب‌آهن در جایگاه پنجم از نظر ارزش معاملات رینگ صنعتی بورس کالا را به نام خود ثبت رساند.

به گزارش خبرنگار ایراسین، ارزش معاملات ذوب‌آهن اصفهان در رینگ صنعتی بورس کالا طی سال ۱۴۰۲ به ۳۷ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان رسید. این عدد نسبت به فروش این شرکت در سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۱ درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات ذوب‌آهن در رینگ صنعتی فولاد طی سال ۱۴۰۱ حدود ۲۵ هزار و ۱۱۴ میلیارد تومان بود. با این رشد ۵۱ درصدی ارزش معاملات ذوب‌آهن در سال ۱۴۰۲ رتبه پنجم رینگ صنعتی بورس کالا را بدست می‌آورد. فروش این شرکت در ماه‌های مختلف سال به صورت نمودار زیر است:

رشد ۵۱ درصدی ارزش معاملات ذوب‌آهن در بورس کالا طی سال ۱۴۰۲

ارزش معاملات ذوب‌آهن در بورس کالا طی سال ۱۴۰۲ به غیر از دو ماه شهریور و آبان بیشتر از سال گذشته بود. فروش این شرکت با آغاز فصل گرما از تیرماه کاهش پیدا کرد و این روند تا آبان ماه ادامه داشت ولی از آذر ۱۴۰۲ فروش ذوب‌آهن رشد چشم‌گیری داشت. محدودیت‌های توزیع انرژی یکی از دلایل کاهش فروش ذوب‌آهن از تیر تا آبان ماه عنوان می‌شود. فروش این شرکت در آذر ماه بیش از ۲۰۰ درصد نسبت به آبان ماه رشد کرد. ۳ ماه پایانی سال نیز ارزش معاملات روند صعودی داشت تا در اسفند ماه به عدد ۶,۲۲۷ میلیارد تومان رسید. این عدد یک رکورد بزرگ برای ذوب آهن در تاریخ معاملات بورس کالا است.

رشد ارزش معاملات ذوب‌آهن در ۳ ماه پایانی سال با افزایش قیمت محصولات این شرکت در بورس کالا همراه بود.

رشد ۵۱ درصدی ارزش معاملات ذوب‌آهن در بورس کالا طی سال ۱۴۰۲

میانگین نرخ فروش محصولات ذوب‌آهن در بورس کالا اسفند ۱۴۰۱ به سقف تاریخی ۳۰ میلیون تومان به ازای هر تن رسید. این عدد در سال ۱۴۰۲ دیگر تکرار نشد ولی میانگین فروش محصولات این شرکت در سال ۱۴۰۲ هرگز به کمتر از ۲۰ میلیون تومان به ازای هر تن نرسید در حالی که سال ۱۴۰۱ این میانگین در مردادماه برابر با ۱۴ میلیون تومان بود. در مجموع میانگین نرخ محصولات این شرکت در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ بیش از ۲۹ درصد افزایش پیدا کرد.

نرخ محصولات ذوب‌آهن در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ شرایط با ثبات‌تری داشت. سال ۱۴۰۱ نرخ محصولات نوسان بیش از ۱۰۰ درصدی داشت و از ۱۴ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان پیش‌می‌رفت ولی در سال ۱۴۰۲ میان کمترین نرخ یعنی ۲۰.۶ میلیون تومان تا بالاترین نرخ یعنی ۲۶ میلیون تومان اختلاف کمی وجود داشت. از طرفی مقایسه میانگین نرخ فروش محصولات ذوب‌آهن نشان می‌دهد همبستگی با روند قیمتی دلار در بازار غیررسمی ندارد. در ماه‌های مختلف سال با افزایش نرخ ارز در بازار غیر رسمی یا کاهش آن قیمت محصولات ذوب‌آهن نوسان خاصی نداشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =