تورم

صندوق بین المللی پول سیاست کشورهای اروپایی و آمریکا در مهار تورم را شکست خورده می داند که اقتصاد جهان را به سمت رکود خواهد برد.

به گزارش ایراسین به نقل از فارس، افزایش قیمت کالاهای اساسی، عامل اصلی تورم در جهان شده و به مسئله درجه یک کشورها هم تبدیل شده است در این میان سیاست های پولی و مالی آمریکا و اروپا برای مهار قیمت تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

فائو امروز گزارش داده که افزایش قیمت های مواد غذایی قبل از جنگ روسیه و اوکراین آغاز شد اما پس از آن شدت گرفت. رشد قیمت انرژی به دنبال تحریم های روسیه و محدودیت های عرضه از این کشور عاملی برای افزایش قیمت انرژی و موادغذایی در جهان شد.

تغییرات آب و هوایی، اختلال عرضه غذا در دوران کرونا، تمرکز دولت های صادر کننده برای کاهش صادرات و کشورهای مصرف کننده برای افزایش ذخیره سازی و واردات، از عواملی بودند که قیمت مواد غذایی را بویژه در دو سال گذشته افزایش دادند.

رشد تورم در کشورها باعث شده نهادهای بین المللی چشم انداز مثبتی نسبت به اقتصاد جهان به ویژه در کشورهای پیشرفته نداشته باشد، به طوری که بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول آمریکا و اروپا کمترین رشد اقتصادی و کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور بیشترین رشد را در سال آینده خواهند داشت.

تلاش کشورها برای مهار گرانی با ابزار سیاست های مالی و پولی هم نتیجه ای نداشته و حتی نهادهای بین المللی این سیاست ها را غلط توصیف کرده است.

صندوق بین المللی پول در گزارشی در انتقاد از سیاست افزایش نرخ بهره که ابتدا در آمریکا و پس از آن کشورهای اروپایی ادامه یافت، اعلام کرد:‌این کشورها به دنبال مهار تورم به هر روشی هستند اما این سیاست اشتباه باعث رکود خواهد شد و طلیعه رکود در بیشتر کشورهای اروپایی ظاهر شده است.

این صندوق پیش بینی کرده بود که بهار سال آینده آمریکا وارد رکود شود و تعداد کشورهای اروپای که وارد رکود می شوند دو رقمی خواهد شد.

شاید این کشورها برای جلوگیری از نارضایتی مردمی کاهش تورم حتی به ازای رکود در اقتصادشان را در پیش گرفته اند که این روش هم موفق از آب در نیامد.

بلومبرگ از رشد تا ۲۰۰ درصدی برخی کالاهای اساسی مانند گندم و ذرت هم در دو سال گذشته خبر د اده بود و رشد قیمت ها همچنان ادامه دارد به طوری که در آخرین روز کاری این هفته در بازارهای جهانی، قیمت ذرت یک دلار رشد داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۷۰ دلار به فروش رفت.

قیمت دانه روغنی سویا هم رشد ۱۱.۲۵دلار افزایش قیمت داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۱۴۲۸ دلار معامله شد.

به نظر می رسد اقتصادی های پیشرفته در مشکلات مهار قیمت های مواد غذایی و انرژی گیر کرده و برنامه مشخصی هم ندارند ظاهرا جنگ روسیه و اوکراین بیشتر از خود این کشورها به کشورهای اروپا و آمریکا ضربه زده است و می توان آسیب پذیری بیش از تصور یا وابستگی شدید آنها به انرژی منطقه توصیف کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =