سهل آبادی

رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: اگرچه عمده اشتغال کشور توسط SME ها به وجود آمده است اما متاسفانه گردش مالی عمده در اختیار صنایع بزرگ دولتی یا شبه دولتی است. امیدواریم برای تقویت و حمایت از این بخش در دولت جدید نگاه مالیاتی ویژه‌ای به وجود آید.

عبدالوهاب سهل آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایراسین با اشاره به روز صنایع کوچک اظهار کرد: اکثر واحدهای صنعتی یا کارخانه‌های تولیدی کشور جزو بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند. این واحدها که معمولا در شهرک‌های صنعتی مشغول به فعالیت هستند، بیشتر با نظارت و مسئولیت معاونت صنایع کوچک وزارت صمت اداره می شود.

وی افزود: عمده اشتغال کشور توسط SME ها به وجود آمده است در حالی که متاسفانه گردش مالی عمده در اختیار صنایع بزرگ است که معمولا یا دولتی هستند و یا شبه دولتی. بنابراین توجه به صنایع کوچک و متوسط در ایران کم است.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: امروز ۹۰ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در ایران مشغول به فعالیت هستند و اصفهان هم یکی از بزرگترین استان ها در حوزه شهرک های صنعتی به شمار می‌رود متاسفانه توجه لازم به این بخش نشده است.

سهل آبادی افزود: امروز بسیاری از نیازهای کشور باید در داخل تولید شود که این اتفاق باعث ایجاد رونق در واحدهای کوچک شده است. به علاوه این بخش با توجه به افزایش چشمگیر قیمت ارز و فعالیت‌های صادراتی که انجام شده، موفق شدند خود را از آب و گل خارج کنند.

وی ادامه داد: در سال گذشته و در مقطعی که کرونا همه دنیا را فرا گرفت، ایران موفق شد با وجود همین واحدها بسیاری از مشکلات را حل کند. در حالی که فروشگاه‌ها در همه دنیا خالی شد، در ایران کسی کمبودی حس نمی کرد و این مسئله به دلیل وجود واحدهای کوچک و متوسط در کشور بود.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران گفت: از دولت بارها خواسته‌ام که توجه بیشتری به واحدهای کوچک و متوسط داشته باشد. امیدواریم که نگاه مالیاتی ویژه‌ای نسبت به این بخش به وجود آید و در سایر بخش‌ها نظیر تامین اجتماعی از اختیاراتی که در چارچوب قانون وجود دارد در جهت حمایت از این بخش استفاده شود.

کارگران صنایع کوچک امنیت درمانی ندارند

سهل آبادی افزود: متاسفانه امروز کارگران ما از امنیت خوبی در حوزه بهداشت و درمان برخوردار نیستند؛ دارو در کشور به خوبی پیدا نمی‌شود و کارگران واحدهای کوچک و متوسط از نظر درمانی امنیت روانی ندارند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که بخش عمده تولید به عهده کارگران است اما این بخش بسیار مظلوم واقع شده‌ است. در حالی که با این شرایط گرانی موجود حقوق کارگران ممکن است کفاف مخارج زندگی را ندهد، دولت هیچ بسته حمایتی در اختیار کارگران واحدهای کوچک و متوسط قرار نداده است.

رئیس خانه صنعت و معدن ایران اظهار کرد: امیدواریم نامگذاری چنین روزی برای صنایع کوچک و متوسط تنها محدود به یک نام نباشد بلکه پتانسیل‌ها، قوت‌ها، قدرت‌ها، ضعف‌ها و نیازها توسط این جامعه بیان شود و مسئولان نیز با توجه به آن در جهت بهبود و تقویت آن‌ها حرکت کنند.

سهل خاطرنشان کرد: به عقیده من یادآوری این روزها به این جهت است که قدرتمندی واحدهای کوچک و متوسط به رخ دنیا  کشیده شود و مردم مطمئن شوند که نیازهای خود را می توانند در داخل کشور برطرف کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =