واکسن کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: کشورهای ثروتمند تاکنون بیشترین میزان از واکسن تولید شده کووید -۱۹ را دریافت کرده‌اند.

به گزارش ایراسین، "تدروس آدهانوم" دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: بیش از ۸۷ درصد از ۷۰۰ میلیون دوز واکسن کروناویروس که در جهان توزیع شده توسط کشورهای ثروتمند دریافت شده است.

وی افزود: به طور میانگین از هر چهار نفر در کشورهای ثروتمند یک نفر حداقل یک دوز از واکسن کووید -۱۹ را دریافت کرده و این در حالی است که در کشورهایی با میزان درآمد پایین و فقیر این رقم به ازای هر ۵۰۰ نفر تنها یک نفر است.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه عدم تعادل شوک آوری در نحوه توزیع جهانی واکسن مشاهده می‌شود به برنامه کوواکس اشاره و بیان کرد: کوواکس مکانیزم قوی است که می‌تواند واکسن تولید شده را سریع‌تر و با کارایی بیشتری نسبت به دیگر مکانیزم‌ها توزیع کند.

وی تاکید کرد: تاکنون حدود ۳۸ میلیون دوز از طریق برنامه کوواکس در سراسر جهان توزیع شده است که حدود ۰.۲۵ درصد جمعیت جهان را پوشش می‌دهد.

بنابه گزارش هندوستان تایمز، آدهانوم همچنین کشورهایی را که قصد دارند به طور مستقیم و نه از طریق سازوکار کوواکس واکسن به کشورهای دیگر اهدا کنند مورد انتقاد قرار داد و گفت: این اقدامات دوسویه، خطر شعله‌ور شدن آتش نابرابری در روند توزیع واکسن را به همراه دارد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =