• ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۵
  • کد خبر: 57128
  • readingTime: ۲ دقیقه
معدن لیتیوم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمان با بیان اینکه بر اساس تبصره ۶ قانون معادن ۱۵ درصد از بهره مالکانه (حقوق دولتی معادن) برای ایجاد زیرساخت‌ها به شهرستان‌های محل استقرار معادن تعلق می‌گیرد گفت: ۱۳ هزار و ۸۰ میلیارد ریال از این محل در سال جاری به استان ابلاغ شده است.

به گزارش ایراسین، محمدرضا وحیدی امروز در جلسه کمیته برنامه ریزی زرند افزود: سهم این شهرستان از این اعتبارات حدود یکهزار میلیارد ریال بوده که با توجه به درآمد پیش‌بینی شده از معادن این شهرستان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه زرند جزو شهرستان‌های معدنی است تصریح کرد: طبق قانون ۱۵ درصد بهره مالکانه معادن باید به خزانه کشور واریز شود و حدود ۵۰ درصد ارزش افزوده و بهره مالکانه معادن از نظر درآمدی و نیز مصارف متعلق به استان کرمان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در بخش دیگری از سخنان گریزی به اعتبارات شهرداری‌ها زد و گفت: بخشی از سهم مالیات بر ارزش افزوده متعلق به شهرداری‌ها است.

وی اظهار کرد: حدود سه هزار پروژه در استان کرمان داریم و سرانه اعتباری هر پروژه زیاد نیست بنابراین اگر امکان پذیر است تعداد پروژه‌های شهرستان را کمتر کنیم تا بتوانیم سرانه اعتباری پروژه‌ها را افزایش دهیم و پروژه‌ها زودتر به اتمام برسند.

وحیدی گفت: تکمیل زیرساخت‌های نهضت ملی مسکن بر عهده دولت است و ایجاد زیرساخت هزینه‌های زیادی دارد که بر اساس آخرین برآورد ۶۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های نهضت ملی مسکن شمال استان نیاز است لذا اعتباراتی باید برای نهضت ملی مسکن اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: در این زمینه برنامه ریزی برای استان و شهرستان‌ها تدوین شده یا در حال تدوین است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به آمایش سرزمین استان و شهرستان‌ها تصریح کرد: افق ۱۴۱۴ در آمایش سرزمین شهرستان‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه منابع دولتی محدود است عنوان کرد: اجرای پروژه‌ها هزینه زیادی دارد و باید از خرد کردن اعتبارات خودداری شود.

وحیدی گفت: اعتبارات هر شهرستان به شهرستان دیگر داده نمی‌شود و اگر دستگاهی تا پایان این ماه نتواند پیمانکار برای پروژه‌های خود بگیرد، پس از برگزاری یک جلسه اعتبار آن پروژه به پروژه‌ای دیگر در همان شهرستان اختصاص داده می‌شود.

وی یادآور شد: باید پروژه‌ها را به گونه‌ای تأمین اعتبار کنیم که سریع‌تر به بهره برداری برسند و کام مردم شیرین شود.

فرماندار شهرستان زرند نیز در این نشست عنوان کرد: جاده‌های شهرستان زرند به جاده‌های ترانزیتی تبدیل شده اند و تردد ماشین آلات معدنی جاده‌ها را فرسوده کرده است لذا برای کاهش سوانح جاده‌ای باید به جاده‌های این شهرستان توجه ویژه ای شود.

رضا حسینی نژاد از مشکلات آبی این شهرستان نیز سخن به میان آورد و تصریح کرد: سطح ایستایی چاه‌های زرند حدود ۳۵۰ متر شده است و عمده روستاهای شهرستان در بحث آب شرب مشکل دارند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =