• ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴
  • کد خبر: 55815
  • readingTime: ۲ دقیقه
سنگ آهن

قیمت سنگ‌آهن در ادامه روند نزولی هفته‌های قبل به محدوده ۱۰۶ دلار به ازای هر تن رسید. داده‌های آماری از کاهش ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین خبر می‌دهد، ضمن اینکه چینی‌ها در هفته قبل سنگ‌آهن بیشتری مصرف کرده‌اند در مقابل عرضه سنگ‌آهن بنادر چین در سطح بالایی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایراسین، قیمت هر تن سنگ‌آهن در آخرین معاملات هفته گذشته به ۱۰۶ دلار به ازای هر تن رسید و اگر در این سطح قیمتی حمایت نشود احتمال سقوط تا کانال ۹۰ دلار وجود دارد. قیمت سنگ‌آهن با آغاز سال ۲۰۲۴ ریزشی شد و یک مرحله تا کانال ۹۰ دلار کاهش پیدا کرده بود ولی به دنبال افزایش تقاضا دوباره قیمت سنگ‌آهن بر مدار صعود قرار گرفت و تا ۱۲۰ دلار به ازای هر تن افزایش یافت. این موج صعودی نیز خیلی سریع به پایان رسید تا سنگ‌آهن یک بار دیگر خطر ورود به کانال ۹۰ دلار را در مقابل داشته باشد. گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد متوسط قیمت سنگ‌آهن در سه ماه سوم سال ۲۰۲۴ در کانال ۹۰ دلار به ازای هر تن باشد.

سقوط آزاد قیمت سنگ آهن به کانال ۱۰۰ دلار

سنگ آهن در طول ۱ سال گذشته نزدیک به ۴ مرتبه از این محدوده قیمتی حمایت شده است و انتظار می‌رود این بار نیز فروشندگان مانع از کاهش بیشتر قیمت سنگ‌آهن شوند ولی ضعف شدید تقاضا برای محصولات فولادی و به دنبال آن سنگ آهن به چالش بزرگ بازار سنگ‌آهن تبدیل شده است. تقاضا برای محصولات فولادی چین کمتر از متوسط سال‌های گذشته است و فولادسازان چینی به دلیل حاشیه سود پایین سطح تولیدات خود را کاهش داده‌اند. با این حال جدیدترین داده‌ها از ذخایر سنگ‌آهن چین نشانه‌های مثبتی برای رشد قیمت‌ها در این بازار وجود دارد.

سقوط آزاد قیمت سنگ آهن به کانال ۱۰۰ دلار

میانگین مصرف سنگ‌آهن در ماه گذشته کاهش یافت ولی در هفته قبل ۴.۸۱ درصد رشد کرد از طرفی ذخایر سنگ‌آهن چینی‌ها نیز در سطح پایینی قرار دارد. چینی‌ها در طول یک هفته گذشته مشغول ذخیره‌سازی سنگ‌آهن بودند و ذخایر انبارها را تا ۰.۳۴ درصد افزایش دادند. اگرچه آنها امروز خیلی بیشتر از سال ۲۰۲۳ سنگ‌آهن ذخیره کرده‌اند ولی ذخایر سنگ‌آهن چین دست‌کم ۲۰ درصد کمتر از ذخایر سنگ‌آهن در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ است. با توجه به نرخ مثبت استفاده از کوره‌های بلند در چین طی دو هفته گذشته و رشد مصرف سنگ‌آهن در هفته گذشته این بار انتظار می‌رود قیمت سنگ‌آهن در کانال ۱۰۰ دلار حمایت شود. یکی از نشریات چینی پیش‌بینی کرد اگر سطح ذخایر سنگ‌آهن به میزان سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند قیمت هر تن سنگ‌آهن به فراتر از ۱۵۰ دلار می‌رسد.

در طرف مقابل عرضه سنگ‌آهن در هفته‌های گذشته به مراتب بیشتر از مدت مشابه در ۳ سال گذشته بود. شدت عرضه سنگ‌آهن به بنادر چین از هفته ۱۸ سال میلادی افزایش یافت و همچنان بالاست. داده‌های آماری نشان می‌دهد عرضه سنگ‌آهن از سوی استرالیا رشد چشم‌گیری داشت و احتمال ادامه این شرایط در هفته‌های آینده وجود دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =