• ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۸
  • کد خبر: 55670
  • readingTime: ۱ دقیقه
هوای اصفهان

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح پنجشنبه ۲۴ خرداد در وضعیت سالم قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایراسین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح پنجشنبه ۲۴ خرداد با میانگین ۸۶ وضعیت سالم را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۷۹، پارک زمزم ۶۸، دانشگاه صنعتی ۸۴، زینبیه ۸۲، سپاهان شهر ۷۶، فرشادی ۷۵، فیض ۷۲، کاوه و کردآباد ۸۳، میرزا طاهر ۷۹ و ولدان با شاخص 85 AQI وضعیت زرد و سالم را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های انقلاب و خرازی با عدد ۱۱۷ و رهنان با شاخص 104 AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است. همچنین نمایشگر ایستگاه احمدآباد خاموش است.

امروز شاخص کیفی هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۶۵، شاهین شهر ۶۴، قهجاورستان ۹۲ و مبارکه 90 AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد. کیفیت هوا در زرین شهر نیز با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۲۳ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای کاشان، نجف آباد و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =