• ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۰
  • کد خبر: 55624
  • readingTime: ۲ دقیقه
سنگ آهن

قیمت جهانی زغال سنگ کک در حالی روندی افزایشی در پیش گرفته که کارشناسان معتقدند، پویایی مثبت ناشی از افزایش تقاضا و انتظار کاهش عرضه در ژوئیه تا آگوست موجب افزایش قیمت‌ها شده است.

به گزارش ایراسین و به نقل از مرکز GMK ، قیمت‌های ذغال سنگ کک‌ساز استرالیا ( FOB استرالیا) در ماه می ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) به میزان یک دلار در تن کاهش یافت و به ۲۴۲ دلار در تن رسید. در عین حال، قیمت مواد خام نیز در این دوره به سطوح پایین‌تری، به ویژه به ۲۳۹ دلار در تن کاهش یافت، اما در پایان ماه بهبود یافت و تا ۶ ژوئن (۱۷ خرداد ۱۴۰۳) به ۲۵۶.۲ دلار در هر تن رسید.

از سوی دیگر طبق این گزارش، قیمت زغال سنگ کک در چین ( CFR چین) بدون تغییر در ماه می‌روی قیمت ۲۵۷ دلار در هر تن باقی ماند، اگرچه به طور موقت به طور متوسط ۲-۴ دلار در تن کاهش یافت، اما در اوایل ژوئن افزایش یافت و به ۲۶۰ دلار در تن رسید.

در ماه می، به دلیل کاهش تقاضا در چین در طول تعطیلات و رکود بازار فولاد و همچنین افزایش عرضه، قیمت‌های زغال سنگ کک‌سازی عمدتاً ثابت یا اندکی کاهش یافت

کارشناسان گفتند: در ماه می، به دلیل کاهش تقاضا در چین در طول تعطیلات و رکود بازار فولاد و همچنین افزایش عرضه، قیمت‌های زغال سنگ کک‌سازی عمدتاً ثابت یا اندکی کاهش یافت. با این وجود تقاضا از سوی مصرف کنندگان هندی قوی بود زیرا خریداران به طور فعال در حال تکمیل سهام قبل از فصل باران‌های موسمی بودند.

نکته قابل توجه اینکه در پایان ماه می، به دلیل افزایش علاقه خرید فولادسازان چینی که تولید آهن خام را افزایش می‌دادند، قیمت زغال سنگ کک‌سازی شروع به بهبود کرد. این افزایش علاقه به محموله‌های وارداتی، به ویژه از استان‌های دور از مرکز تولید شانشی رقم خورد. با این حال، برخی از فولادسازان چینی همچنان در مورد خرید محموله‌های وارداتی محتاط هستند، زیرا نگران کاهش قیمت مواد اولیه داخلی به دلیل کاهش حاشیه سود برای فولادسازان هستند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: انتظار می‌رود قیمت زغال سنگ کک‌ساز استرالیا در این ماه (خرداد) بسته به تقاضا تثبیت یا افزایش یابد. برخی از تولیدکنندگان محلی در حال برنامه ریزی تعطیلی تعمیرات هستند و سیستم راه آهن زغال سنگ بلک واتر که شرکت‌های معدنی را به بندر گلادستون متصل می‌کند، تحت تعمیرات قرار می‌گیرد که در ماه‌های ژوئیه و آگوست توان عملیاتی را کاهش می‌دهد. در عین حال، بهبود احتمالی تقاضا از سوی مصرف کنندگان هندی پس از انتخابات محلی می‌تواند از قیمت‌ها حمایت کند. مصرف زغال سنگ کک در چین تحت تأثیر محرک‌های محدود املاک و مستغلات قرار خواهد گرفت.

پیش بینی قیمت‌ها در استرالیا تا پایان ۲۰۲۹

تحلیلگران S&P Global پیش‌بینی می‌کنند: قیمت زغال سنگ کک‌سازی استرالیا به ۲۸۳ دلار در هر تن در سال ۲۰۲۴ کاهش یابد که نسبت به پیش بینی قبلی ۲۸۹ دلار در هر تن کاهش یافته است. آنها انتظار ندارند امسال به دلیل شرایط ضعیف بازار فولاد، قیمت‌ها به بالای ۳۰۰ دلار در هر تن افزایش یابد.

دولت استرالیا میانگین قیمت زغال سنگ کک‌ساز در سال ۲۰۲۴ را به ۲۷۷ دلار در هر تن (از ۲۹۸ دلار در تن در سال ۲۰۲۳ کاهش) را پیش بینی می‌کند و معتقد است قیمت‌ها تا سال ۲۰۲۹ به ۱۸۵ دلار در تن کاهش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =