• ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۸
  • کد خبر: 55543
  • readingTime: ۲ دقیقه
آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: با توجه به تمهیدات و اقدامات انجام شده، اکنون فشار شبکه توزیع آب شهر اصفهان در حالت متعادل قرار دارد و قطعی یا افت فشار در شبکه آبرسانی این کلان‌شهر گزارش نشده است.

به گزارش ایراسین، حسین اکبریان اظهار کرد: در روزهای اخیر گرم شدن شدید و ناگهانی هوا، توپوگرافی و تراکم جمعیتی متفاوت در مناطق شهری همچنین نصب پمپ‌های غیرمجاز و مصرف بی‌رویه برخی از شهروندان، افزایش مصرف آب، افت فشار و قطعی را به همراه داشت که با تلاش بی‌وقفه کارکنان آبفای استان، اکنون توزیع عادلانه آب عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌ها، استان اصفهان امسال داغ‌ترین تابستان را پیش‌رو خواهد داشت، افزود: افزایش دمای هوا باعث رشد تصاعدی ۲۰ درصدی مصرف آب در سطح شهر اصفهان شد که تمهیدات لازم برای این مساله با وارد کردن منابع تأمین آب جدید فراهم شده است و امیدواریم با صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف توسط مشترکان و با توجه به افزایش میزان تأمین آب در سامانه اصفهان بزرگ، افت فشارها به حداقل برسد و سطح رضایتمندی افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان افزود: با آغاز فصل گرما و وارد مدار شدن کولرهای آبی، میزان مصرف آب بطور محسوس افزایش می‌یابد که سرویس کولر و نصب سایبان بر روی آن سبب صرفه‌جویی حدود ۲۰ درصدی در مصرف آب می‌شود.

وی با بیان اینکه در فصول گرم سال ناترازی بین منابع و مصارف وجود دارد، تاکید کرد: مشترکان، مصارف غیرضروری آب را به ساعات ابتدایی روز یا انتهای شب موکول و از آبیاری باغچه‌ها و فضای سبز با آب آشامیدنی خودداری کنند.

اکبریان استفاده از شیرآلات کاهنده و کاهش زمان استحمام را ضروری دانست و افزود: مالکان طبقات فوقانی مجتمع‌های مسکونی برای تأمین فشار آب از نصب پمپ مستقیم بر روی شبکه آب که موجب تضییع حقوق همسایگان می‌شود، خودداری ورزند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان گفت: از سوی دیگر کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در سال‌های اخیر و طولانی شدن روزهای خشکی زاینده‌رود موجب شده است تا چاه‌های نزدیک به رودخانه با ظرفیت آبدهی سه هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه و بسیاری از چاه‌های محلی از مدار بهره برداری خارج شوند.

اکبریان افزود: با این وجود تأمین آب آشامیدنی سالم و پایدار برای جمعیت چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفری در یکصد شهر و حدود یکهزار روستای استان و کسب رضایتمندی مشترکان دغدغه اصلی آبفاست که در این زمینه طرح جهاد آبرسانی تاکنون در ۵۴ روستای شهرستان‌های نائین، سمیرم و فریدون شهر به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: شبکه‌های آبرسانی به عنوان شریان‌های حیاتی شهرها و روستاها در تمام ساعات شبانه‌روز نیاز به نگهداری و مراقبت دارد و اگر مورد تهدید واقع شوند جریان آب نیز ممکن است بر اثر تغییر شرایط اقلیمی و فنی مختلف دچار نقص یا وقفه شود.

اکبریان گفت: بهره‌مندی از نیروهای متعهد و متخصص، استفاده از فناوری نوین از جمله سیستم تله متری، تله کنترل و پایش هوشمند تأسیسات، تحلیل هیدرولیکی شبکه، رفع اختلالات هیدرولیکی شبکه‌های آب در مناطق، نشت‌یابی خطوط انتقال و اصلاح شبکه‌های فرسوده از جمله اقداماتی است که آبفای استان برای تحقق رسالت مهم خود یعنی آبرسانی به مردم در هر شرایط انجام داده است.

وی پهنه‌بندی فشاری شبکه، نصب فلومتر، نصب فشار شکن، زون بندی شبکه و مرئی‌سازی والوها در سطح استان را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد.

اکبریان گفت: اجرای لینک شبکه هسته مرکزی شهر واقع در خیابان صاحب روضات، تقویت شبکه آبرسانی خیابان باهنر و اصلاح شبکه‌های متعدد در سطح شهر و استان اصفهان از جمله اقدامات مؤثر شرکت آبفا برای نقاطی بوده که در سال‌های قبل مشکلات متعددی در زمینه افت فشار آب داشته‌اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =