• ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۳
  • کد خبر: 55523
  • readingTime: ۱ دقیقه
آلودگی هوای اصفهان

شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان صبح سه شنبه بیست و دوم خرداد در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایراسین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح سه شنبه ۲۲ خرداد با میانگین ۱۰۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با عدد ۸۷، پارک زمزم با ۷۲، دانشگاه صنعتی ۸۹، سپاهان شهر با ۸۷، شاهین شهر با ۸۱، فرشادی با ۸۴، فیض با ۹۹، کردآباد با ۸۳، میرزاطاهر با ۶۹ و ولدان با شاخص ۱۰۰ وضعیت زرد و سالم را نشان می‌دهد.

همچنین شاخص هوای اصفهان در ایستگاه احمدآباد با شاخص ۱۴۸، خرازی با ۱۴۸، رهنان با ۱۱۷، زینبیه با ۱۱۴، سگزی با ۱۴۳، کاوه با ۱۰۷، در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. شاخص کیفی هوا در منطقه انقلاب نیز با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۵۸ شرایط ناسالم برای عموم را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین 6 AQI وضعیت سبز و پاک را نشان می‌دهد، کیفیت هوا در زرین شهر با ۹۵ و مبارکه با 78، AQI در وضعیت زرد و سالم قرار دارند.

ایستگاه سنجش آلودگی هوای قهجاورستان، کاشان، نجف آباد و منطقه صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =