• ۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰
  • کد خبر: 54590
  • readingTime: ۲ دقیقه
سیل

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی با تاکید بر اینکه تنها راه مدیریت پدیده‌های طبیعی، سازگاری با آنهاست، گفت: الگوهای بارشی کشور تقریباً از حدود ۵ سال پیش، تغییرات اساسی پیدا کرده و با سیل‌های خیلی شدیدی مواجه می‌شویم.

به گزارش ایراسین، رضا شهبازی اظهار کرد: در شرایطی قرار داریم که پدیده‌هایی مثل سیل را دیگر نباید مخاطره بدانیم؛ چراکه این پدیده بر اساس روندهایی که از سال ۹۷ شروع شده به هنجار ایران تبدیل شده است و این ما هستیم که باید خود را با «نعمت سیل» سازگار کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بارش‌های اخیر را می‌توان یک پدیده ناشی از تغییرات اقلیمی دانست؟ افزود: الگوهای بارشی کشور تقریباً از ۶-۵ سال پیش، تغییرات اساسی پیدا کرده و از اسفند سال ۹۷ تاکنون در حالی که به صورت عمومی شرایط خشکسالی را در کشور تجربه می‌کنیم، به ناگهان با سیل‌های خیلی شدیدی که خسارت‌های زیادی به بار می‌آورند مواجه می‌شویم.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات سازمان زمین‌شناسی ادامه داد: به عبارت دیگر در عین حالی که کمبود آب داریم، در مناطقی که انتظار نمی‌رود حجم بسیار زیادی آب در یک بازه زمانی بسیار کوتاه روان‌آب می‌شود. اگر الگوهای وقوع رخدادهای جوی را پیدا نکنیم و خود را آماده بهره‌برداری از آن نکنیم و تطابق نپذیریم، نعمت بارش، به «مخاطره سیل» تبدیل می‌شود.

شهبازی درباره قابل پیش‌بینی بودن الگوهای بارشی خاطرنشان کرد: وقتی در یک بازه زمانی، الگویی تکرارشونده را می‌بینیم، کم‌کم در بازه زمانی بلندمدت می‌توانیم «روند» آن پدیده را پیش‌بینی کنیم و در واقع از تکرار الگوهاست که روندها قابل شناسایی می‌شوند.

وی با بیان اینکه شاید الان نتوانیم پیش‌بینی کنیم که در تیرماه چه اتفاقی می‌افتد، تصریح کرد: وقتی به سابقه بلندمدت بارش‌های تیر و مرداد توجه می‌کنیم، یعنی سابقه سیلاب‌های شمال تهران، امامزاده داوود و جاده چالوس و… را رصد می‌کنیم، آن وقت می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در فصل‌های نامتعارف سیل داشته باشیم.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با تاکید بر اینکه در شرایطی قرار داریم که دیگر باید خود را با چنین روندهایی سازگار کنیم، افزود: هنوز برای پیش‌بینی دقیق زود است و پدیده‌هایی مثل سیل طالقان در اسفند ۹۷، سیل ۹۸ در لرستان، خوزستان و گلستان یا سیل اخیر سیستان و بلوچستان از این پس دیگر نباید برای ما عجیب باشد و ما فقط باید خود را با آن سازگار کنیم.

شهبازی درباره سازگاری با این پدیده الگوی بارشی در کشور و استفاده بهینه از آن، تصریح کرد: اگر ما خودمان را با این الگوهای بارشی سازگار نکنیم حاصل فقط سیل و فرسایش خاک است؛ اما اگر سازگار شویم سیل یک فرصت برای تأمین آب است، به همین دلیل برنامه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به شدت اهمیت پیدا می‌کند.

وی گفت: فرونشست به معنای از دست دادن تمام آبخوان نیست، ولی نشانه‌ای است برای اینکه باید برای باقیمانده آبخوان تلاش کرد و خوشبختانه راه‌هایی برای نجات آن وجود دارد.

مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تصریح کرد: ترکیب، آبخوان‌داری، آبخیزداری و دانش زمین‌شناسی است که می‌تواند مخاطره سیل را به نعمت سیل تبدیل کند و تمرکز صرف بر روی خطرساز بودن پدیده‌های طبیعی، روش درستی در مواجهه با آنها نیست.

براساس گزارش تسنیم، شهبازی با تاکید بر اینکه باید از فرصت‌هایی که طبیعت در اختیارمان قرار می‌دهد برای تطابق با شرایط استفاده کرد، افزود: تنها در این صورت است که الگوی مدیریتمان نیز تغییر می‌کند و وقتی بدانیم کدام مناطق به چه دلیلی و با چه اندازه و حجمی درگیر پدیده‌هایی مثل سیل، زلزله، فرونشست، گرد و غبار و.... می‌شوند، این شمایید که باید تغییر کنید نه طبیعت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =