• ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۲
  • کد خبر: 52848
  • readingTime: ۳ دقیقه
برق

تجدید پذیرها با سرعت مناسبی در حال حذف ذغال سنگ هستند. جالب است که بدانید در حال حاضر انرژی‌های تجدید پذیر حدود ۲ برابر ذغال سنگ برق تولید می‌کنند. از طرفی تجدید پذیرها با سرعتی آرام تری جایگزین گاز می‌شوند. برآورد می‌شود که در ۲۰۳۰ انرژی‌های تجدید پذیر از گاز هم سبقت می‌گیرد.

به گزارش ایراسین، تقاضای برق بر حسب داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی به ۴۰۹۶ میلیارد کیلووات ساعت در سال ۲۰۲۴ و ۴۱۲۵ میلیارد کیلووات ساعت در سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد یافت. لازم به یادآوری است که تقاضای در بازار برق طی سال ۲۰۲۳ حدود ۴۰۰۰ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

از آنجایی که خانه‌ها و مشاغل از برق بیشتری به جای سوخت‌های فسیلی برای گرما و حمل و نقل استفاده می‌کنند، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرد که بخش خانگی بیشترین سهم از فروش برق را به خود اختصاص دهند. آنگونه که در این گزارش آمده فروش برق در سال ۲۰۲۴ حدود ۳۶.۶ درصد به بخش خانگی، برای مصرف کنندگان خانگی، ۳۱.۷ درصد به مشتریان تجاری و ۲۵.۳ درصد به مشتریان صنعتی فروخته خواهد شد.

کاهش سهم گاز از تولید برق

افزایش تقاضا در بازار برق در شرایطی است که سهم سوخت‌های فسیلی از تولید این انرژی به شدت در حال کاهش است. بر اساس آنچه برآورده شده، سهم گاز طبیعی از تولید برق در سال ۲۰۲۴ برابر با ۲۰۲۳ حدود ۴۲ درصد خواهد بود، اما در سال ۲۰۲۵ به ۴۱ درصد کاهش میابد.

سهم ذغال سنگ از ۱۷ درصد در سال ۲۰۲۳ به ۱۵ درصد در سال ۲۰۲۴ و ۱۴ درصد در سال ۲۰۲۵ کاهش خواهد یافت.

سهم انرژی‌های تجدید پذیر از تولید برق ۲۱ درصد در سال ۲۰۲۳ به ۲۴ درصد در سال ۲۰۲۴ و ۲۵ درصد در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید. پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۳۰ به ۴۰ درصد برسد. در حالی که سهم انرژی هسته‌ای ۱۹ درصد در سال‌های ۲۰۲۳، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ خواهد بود

در مقابل اما تولید برق تجدیدپذیرها در سال‌های آینده به شدت افزایش خواهد یافت. گفته می‌شود که سهم انرژی‌های تجدید پذیر از تولید برق ۲۱ درصد در سال ۲۰۲۳ به ۲۴ درصد در سال ۲۰۲۴ و ۲۵ درصد در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید. پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۳۰ به ۴۰ درصد برسد. در حالی که سهم انرژی هسته‌ای ۱۹ درصد در سال‌های ۲۰۲۳، ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ خواهد بود. این اعداد نشان می‌دهد که رشد تولید برق تجدید پذیر خیره کننده است. گویا مردم و صنعت دیگر باور کرده‌اند که منبع انرژی روی زمین است و تا کنون بدون دلیل هزینه زیادی به کارتل‌های نفتی داده اند

۳ مأموریت مهم انرژی‌های تجدید پذیر

انرژی‌های تجدید پذیر ۳ مأموریت مهم دارند. ابتدا اینکه آنها باید نیازهای افزایشی برق‌های جدید را تأمین می‌کنند (هم اکنون حدود ۸۵ درصد است).

تجدید پذیرها با سرعت مناسبی در حال حذف ذغال سنگ هستند. جالب است که بدانید در حال حاضر انرژی‌های تجدید پذیر حدود ۲ برابر ذغال سنگ برق تولید می‌کنند. از طرفی تجدید پذیرها با سرعتی آرام تری جایگزین گاز می‌شوند. برآورد می‌شود که در ۲۰۳۰ انرژی‌های تجدید پذیر از گاز هم سبقت می‌گیرد.

از طرفی تجدید پذیرها همزمان با سرعت مناسبی در حال حذف ذغال سنگ هستند. جالب است که بدانید در حال حاضر انرژی‌های تجدید پذیر حدود ۲ برابر ذغال سنگ برق تولید می‌کنند. در مرحله سوم تجدید پذیرها با سرعتی آرام تری جایگزین گاز می‌شوند. برآورد می‌شود که در ۲۰۳۰ انرژی‌های تجدید پذیر از گاز هم سبقت می‌گیرد.

بر اساس گزارش تحلیل بازار، با این اوصاف منطقی است که برنامه ریزان کشورمان یک برنامه چند مرحله‌ای تهیه کنند که طی چهار برنامه پنچ ساله مانند همه دنیا بیش از ۸۰ درصد تأمین انرژی کشور از انرژی‌های تجدید پذیر صورت گیرد. در حال حاضر ترکیب برق کشورمان، زیر یک درصد هسته‌ای، زیر یک درصد تجدید پذیر خورشیدی و بادی، سه درصد آبی (در بعضی فصل‌ها) است. در مقابل حدود ۹۵ درصد تولید برق کشور از محل سوخت‌های فسیلی است که از این مقدار ۷۰ درصد آن مربوط به گاز است. کارشناسان انرژی معتقدند که این بخش از انرژی کشورمان نیاز به تغییر ساختار فوری و جدی مدیریتی با نیروی متخصص و دانش روز دارد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =