• ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۲
  • کد خبر: 52707
  • readingTime: ۱ دقیقه
هوا

شاخص کیفیت هوای کلان‌شهر اصفهان و شهرهای مبارکه، زرین‌شهر، شاهین‌شهر و قهجاورستان در نخستین روز از اردیبهشت ماه وضعیت قابل قبول (سالم) را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایراسین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۴ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۶ صبح شنبه یکم اردیبهشت با میانگین ۵۹ وضعیت قابل قبول (سالم) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه میدان انقلاب با عدد ۶۱، پارک زمزم ۵۳، دانشگاه صنعتی ۶۷، رهنان ۵۲، خیابان زینبیه ۵۱، سپاهان‌شهر ۵۸، بولوار کاوه ۶۳ و ایستگاه ولدان ۵۷ AQI در وضعیت قابل قبول است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان‌های ۲۵ آبان و فیض با عدد ۴۹، خیابان فرشادی ۴۱، کردآباد ۴۶ و خیابان میرزا طاهر ۲۴ AQI وضعیت پاک و ایستگاه بزرگراه خرازی با عدد ۱۵۲ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۸۵، شاهین شهر ۶۰، قهجاورستان ۶۹ و مبارکه با میانگین ۶۱ AQ در وضعیت قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله سجزی، خمینی‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =