• ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۴
  • کد خبر: 45991
  • readingTime: ۲ دقیقه
الودگی هوای اصفهان در روزهای قرمز کرونایی

عکس:مجتبی جهان بخش

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش امروز یکشنبه بیست و هشتم آبان ماه با میانگین ۱۲۳ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایراسین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۷ ایستگاه سنجش در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز یکشنبه بیست و هشتم آبان ماه با میانگین ۱۲۳ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان ۲۵ آبان با ۱۱۶، میدان انقلاب با ۱۱۰، ولدان با ۱۳۰، خیابان فرشادی با ۱۰۸، پارک زمزم با ۱۴۲، دانشگاه صنعتی با ۱۳۵، بزرگراه خرازی با ۱۳۴، خیابان پروین با ۱۲۲، رهنان با ۱۱۶، بولوار کاوه با ۱۱۲ و خیابان فیض با ۱۰۵ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۵۹، خیابان زینبیه با ۱۵۱ و کردآباد با ۱۶۳ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد. همچنین شاخص هوا در خیابان رودکی، میرزا طاهر و سپاهان شهر به ترتیب با ۸۸، ۹۶ و ۹۷ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش هوا در خیابان‌های استانداری قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۵۶، مبارکه با ۶۶ و شاهین شهر با ۷۶ AQI در وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۶۲ AQI ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله زرین شهر، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین درباره سکون جوی از تا فردا دوشنبه ۲۹ آبان هشدار سطح زرد صادر کرده و افزوده است که این شرایط سبب افزایش دوباره غلظت آلاینده‌های جوی و تشدید آلودگی هوا در مناطق مرکزی از جمله کلان‌شهر اصفهان طی ۲۴ ساعت آینده می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =