گرد و خاک

سازمان هواشناسی اعلام کرد: ورود توده گرد و خاک به کشور از فردا پیش بینی می شود.

به گزارش ایراسین، سازمان هواشناسی اعلام کرد: تا سه‌شنبه به تناوب برای برخی نقاط از شمال‌غرب، سواحل شمال، شمال‌شرق و استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز مرکزی، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی، گاهی گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی شده است.

روزهای یکشنبه و دوشنبه بارش در نواحی شمال شرق کشور تشدید شده و به سبب نفوذ توده هوای خنک، کاهش محسوس دما در شمال‌غرب، سواحل شمال، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال‌شرق کشور رخ می‌دهد.

وقوع پدیده گردوخاک در استان‌های غربی برای روزهای یکشنبه و دوشنبه پیش‌بینی می‌شود.


بر اساس تحلیل جدیدترین نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده در مناطقی از آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی، اردبیل،‌ دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، غرب تهران و غرب سواحل دریای خزر بارش باران،‌ رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در استان‌های مرکزی، قم و اصفهان نیز افزایش ابر،‌بارش پراکنده همراه با وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک پیش بینی شده است.

فردا گستره بارش‌ها علاوه بر آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی، اردبیل،‌ استان‌های ساحلی دریای خزر، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و کل دامنه‌های جنوبی البرز را در برمی‌گیرد.

روز دوشنبه بارش‌ها در مناطق ذکر شده تقویت شده و وزش باد شمالی همراه با کاهش نسبی دما در کل نوار شمالی کشور به‌ویژه اردبیل و سواحل دریای خزر پیش بینی شده است.

روز سه‌شنبه بارندگی در شرق مازندران،‌گلستان،‌ خراسان شمالی، سمنان و خراسان رضوی روی می‌دهد و در سایر مناطق ذکر شده بارش‌ها پراکنده و خفیف است. روز چهارشنبه بارش خفیف در ارتفاعات شرقی البرز،‌ مازندران،‌ خراسان رضوی و برخی مناطق خراسان شمالی ادامه دارد.

توصیف سامانه اول: وزش نسبتا"شدید باد ، مواج و متلاطم شدن دریا

زمان شروع: صبح یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴

زمان پایان: ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

نوع مخاطره: وزش باد شدید شمال و شمال غربی، افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۲ متر در سواحل و بین ۲ تا ۳ متر در نواحی دور از ساحل

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶: نواحی مرکزی و شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای مازندران و گلستان

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک ، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی

توصیه: احتیاط درعملیات تفریحی ، بویژه غواصی و شنا ،احتیاط در سفرهای دریایی با شناور سبک ،اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی بویژه در فراساحل

توصیف سامانه دوم: وزش نسبتا"شدید باد(گاهی شدید) ، مواج و متلاطم شدن دریا

زمان شروع: صبح یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴

زمان پایان: ظهر پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸

نوع مخاطره: افزایش سرعت باد، افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۲ متر در سواحل و بین ۲ تا ۳ متر در نواحی دور از ساحل

منطقه اثر:

یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴: مناطق شمالی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر،

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۵: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶: مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۷: مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۸: مناطق شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و آسیب به شناورهای سبک ، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط درعملیات تفریحی ، بویژه غواصی و شنا ،احتیاط در سفرهای دریایی با شناور سبک ،اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی بویژه در فراساحل.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =