باران

سازمان هواشناسی با صدور سه هشدار زرد، از فعالیت سامانه بارشی همراه با نفوذ توده هوای سرد به کشور طی امروز تا پایان روز سه‌شنبه در ۹ استان خبر داد.

به گزارش ایراسین، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در گیلان، مازندران، برخی مناطق اردبیل، بارش همراه با کاهش دما و در ارتفاعات شمالی قزوین، برخی مناطق آذربایجان شرقی رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود. در ارتفاعات مرکزی کرمان و برخی مناطق نیمه شمالی فارس افزایش ابر، وزش باد و رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.
بر اساس هشدار زرد سازمان هواشناسی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، همراه با کاهش نسبی دما و در نواحی مستعد تگرگ از امروز (یکشنبه) تا روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین ماه، بخش‌هایی از شمال و غرب کشور را در برمی‌گیرد.

امروز در گیلان، مازندران، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، نیمه شمالی فارس و فردا (دوشنبه) مجدداً در گیلان، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات سیستان و بلوچستان، ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بارندگی خواهیم داشت.

سازمان هواشناسی اعلام کرده است که روز (سه‌شنبه) نیز در ارتفاعات جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان همین شرایط آب و هوایی تکرار می‌شود.

لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی پیش‌بینی شده است.

هشدار زرد هواشناسی درباره افزایش سرعت باد

سازمان هواشناسی همچنین در هشدار زرد رنگ دیگری از افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک از امروز تا روز سه‌شنبه خبر داده است.

بر این اساس امروز (یکشنبه) در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و روز دوشنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان وزش شدید باد پیش‌بینی می‌شود.

روز سه‌شنبه نیز در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی وزش باد شدید در ساعت عصر پیش‌بینی می‌شود. اثر مخاطره در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال است.

کاهش دما تا ۱۰ درجه

هواشناسی همچنین در سومین هشدار رنگ زرد خود از نفوذ توده هوای نسبتاً سرد از صبح یکشنبه تا صبح روز چهارشنبه ۳۰ فروردین و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه دما و احتمال آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان و محصولات سطح زمین است.

توصیه ستاد هواشناسی کشاورزی به کشاورزان: تأمین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش دما، همچنین ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تخلیه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات در ساعات نزدیک به صبح و بامداد و استفاده از جیره غذایی پر انرژی برای دام و طیور است.

این شرایط امروز (یکشنبه) در خراسان شمالی، روز (دوشنبه) در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی از کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان خبر داده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =