فاطمی امین

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان، بر تدوین نقشه‌راه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور تأکید کرد.

به گزارش ایراسین به نقل از ایلنا، سیدرضا فاطمی امین در این دیدار گفت: قزاقستان در حوزه معدن بسیار غنی است و مانند ایران شرکت‌های معدنی بزرگی دارد و ما می‌توانیم بخشی از نیاز وارداتی خود به دو میلیون تن ورق را از قزاقستان تأمین کنیم.

وی ادامه داد: همچنین ایران در حوزه‌هایی مانند لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی و صنایع دارویی به ظرفیت‌های قابل توجهی رسیده است و می‌تواند زمینه ساز کارهای مشترکی میان دو کشور شود.

وزیر بر تدوین نقشه‌راه برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور تأکید کرد و اظهار داشت: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از طرف ما امورات مرتبط با تجارت با قزاقستان را به صورت ویژه پیگیری می‌کند.

ایران می‌تواند هاب صادرات قزاقستان در منطقه باشد

بخیت سلطان‌اوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با تأکید بر تقویت کریدور فراخزر با استفاده از امکانات لجستیکی ایران تصریح کرد: ایران با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند به هاب صادرات قزاقستان در منطقه تبدیل شود.

وی افزود: در سفر نخست‌وزیر قزاقستان به کشور ترکیه، استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ایران برای افزایش مراودات تجاری ایران، ترکیه و قزاقستان مورد تأکید قرار گرفت و موضوع تبدیل‌شدن ایران به هاب صادرات قزاقستان در منطقه مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت، زیرا این موضوع برای گسترش مراودات بسیار مهم است.

به دنبال احیای تجارت سنتی دو کشور در شرایط جدید هستیم

این مقام قزاق با اشاره به سفر نخست‌وزیر قزاقستان به روسیه خاطرنشان کرد: در آن دیدارها نیز بر استفاده هرچه بیشتر از پتانسیل‌های اقتصاد ایران تأکید شده بود و هیات‌های کارشناسی قزاقستانی نیز که پیش‌تر به ایران سفر کرده بودند، تصمیم‌های خوبی برای استفاده از این ظرفیت‌ها داشتند.

سلطان‌اوف با بیان اینکه درصدد هستیم که تجارت سنتی دو کشور ایران و قزاقستان را در شرایط جدید دوباره احیا کنیم، ابراز داشت: این تجارت در حوزه‌هایی از جمله فلزات، محصولات آهن و ذوب‌آهن، کود شیمیایی، کشاورزی و... بوده است.

وی بر ضرورت یافتن جنبه‌های جدید همکاری دو کشور تأکید و بیان کرد: به دنبال استفاده از تجربیات ایران در حوزه‌هایی مانند تولید ماشین‌آلات کشاورزی، کود شیمیایی، تولیدات صنعتی، معدن و صنایع معدنی و همچنین نفت و گاز با توجه به تجربه استخراج ۱۲۰ ساله نفت در ایران هستیم.

تقویت کریدور فراخزر با استفاده از امکانات لجستیکی ایران

معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان بر استفاده از ظرفیت‌های لجستیکی مؤثر میان دو کشور تأکید کرد و یادآور شد: کریدور فراخزر که مورداستفاده قزاقستان برای تجارت بین‌المللی و صادرات است، می‌تواند با استفاده از امکانات لجستیکی ایران هر چه بیشتر تقویت شود؛ همچنین مناطق آزاد دو کشور ظرفیت خوبی برای ارتقای مراودات دارند.

سلطان‌اوف با اشاره به مهیا ساختن شرایط و تسهیلات لازم برای ارتباط کسب‌وکارهای دو کشور عنوان کرد: بخش خصوصی دو کشور ظرفیت‌های لازم برای افزایش مراودات تجاری با فراهم ساختن شرایط لازم را دارد و در ترکیب هیات اعزامی نیز نمایندگان اتحادیه‌های صنفی و صنعتی و اتاق بازرگانی قزاقستان حضور دارند.

وی راه‌اندازی پروازهای مستقیم بین شهرهای مهم دو کشور و حل‌وفصل مسائل ویزایی را از مهم‌ترین دغدغه فعالان اقتصادی دو کشور دانست.

گفتنی است، هیاتی از جمهوری قزاقستان به ریاست «بخیت سلطان‌اوف» معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی این کشور، روز شنبه به‌منظور یک سفر کاری دو روزه، وارد ایران شد.

در این سفر قرار است دیدارهای مهم معاون نخست‌وزیر جمهوری قزاقستان با مقامات ارشد ایرانی برای بحث و بررسی در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات همکاری قزاقستان و ایران برگزار شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =