گاز طبیعی

سرپرست مدیریت امور هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به ورود سامانه بارشی و سرد شدن هوا از امروز اظهار کرد: از تمامی مردم و مشترکین عزیز خواستاریم تا با مصرف بهینه، بازیافت انرژی را به نحوی انجام دهند که مصرف در حد مطلوب و بهینه باشد تا هم صنایع و نیروگاه‌ها دچار محدودیت نشده و هم تمامی مشترکین در دورترین نقاط کشور هم از این نعمت الهی، بی‌بهره نشوند.

به گزارش ایراسین به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیدجلال نورموسوی با بیان اینکه با ورود سامانه سرمایشی جدید و گسترده به کشور از روز شنبه آینده، از تمامی مردم و مشترکین عزیز درخواست داریم تا با مصرف بهینه، بازیافت انرژی را به نحوی انجام دهند که مصرف در حد مطلوب و بهینه باشد تا هم صنایع و نیروگاه‌ها دچار محدودیت نشده و هم تمامی مشترکین در دورترین نقاط کشور هم از این نعمت الهی، بی‌بهره نشوند، اظهار کرد: آخرین میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری و واحدهای صنایع کوچک، امروز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه، ۵۶۲ میلیون مترمکعب بود که به رغم افزایش دما، آن چنان کاهشی در میزان مصرف مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: چراکه در هر دو درجه کاهش دما، باید یک مترمکعب کاهش در مصرف داشته باشیم که این اتفاق نیفتاده، یعنی افزایش دما با میزان کاهش مصرف، هم‌خوانی ندارد.

نورموسوی با بیان این که با افزایش دما در هفته گذشته، انتظار ما رسیدن مصرف به حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز یا حتی پایین‌تر از آن در بخش خانگی و تجاری بود، گفت: در این صورت، می‌توانستیم بین ۳ تا ۵ مترمکعب به ازای هر مشترک، در اقلیم‌های متفاوت صرفه‌جویی در مصرف گاز داشته باشیم که متأسفانه روزانه بالاتر از ۶۰ میلیون مترمکعب افزون بر عدد تعریف شده، مصرف گاز داریم.

سرپرست مدیریت امور هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه، افزود: بر این باورم که باید تلاش کنیم تا عادات خود را در این زمینه، تغییر دهیم؛ یعنی هر زمان که احساس کردیم دمای هوا مناسب‌تر است و در عرض کمتر از یک دقیقه، دمای پکیج، بخاری یا دیگر وسایل گرمایشی را پایین آورده تا به این طریق، با یک اقدام بسیار ساده هم به بهبود روند مصرف و کاهش گازبها برای خود کمک کرده و هم مدیریت مصرف بهینه را به خوبی انجام داده باشیم.

وی در پایان، تصریح کرد: خوشبختانه در این چند روز گذشته و در همین مدت کم، با همراهی مردم موفق شدیم تا نیروگاه‌ها گاز تحویلی خود، یعنی بیش از ۱۱۶ میلیون مترمکعب در روز را داشته باشند که بسیار جای خوشوقتی است و این همراهی اگر ادامه داشته باشد، همین اتفاق میمون برای دیگر صنایع مثل فولاد، سیمان، پتروشیمی‌ها و ... نیز رخ خواهد داد و به تولید ناخالص ملی کمک خواهد کرد.

گفتنی است، با کاهش دما، مصرف گاز در کشور روندی صعودی به خود می‌گیرد و اثرات این مصرف، باعث به هم خوردن موازنه توزیع گاز در خطوط انتقال گاز می‌شود، بنابراین مجبور هستیم این موازنه را با کاهش مصرف در دیگر بخش‌ها مانند صنایع یا نیروگاه‌ها جبران کنیم و این در حالی است که تنها به ازای هر دو درجه کاهش دما در منزل، معادل یک مترمکعب گاز در شبانه‌روز صرفه‌جویی می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =