ذرت آلوده

بعد از هشدارهایی که در رابطه با انبارکردن و عدم ترخیص نهاده‌های دامی در گمرکات شمال کشور اعلام‌شده بود، تازه‌ترین خبرها از فاسد بودن حدود ۵ هزار تن ذرت دامی و آلودگی آن به آفلاتوکسین حکایت دارد.

به گزارش ایراسین، به نقل از ایسنا، دپوی کالاهای اساسی و البته سایر اقلام در گمرک و بنادر و موانعی که در رابطه با ترخیص آن‌ها وجود دارد موجب شده به دفعات از سوی مسئولان مربوطه هشدارهایی در رابطه با احتمال متروکه شدن و حتی فاسد شدن این کالاها مطرح شود. 

چندی پیش بود که مسئولان گمرک ایران از احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور خبر داده  و تأکید کرده بودند که مدارک لازم جهت ترخیص این کالاها به گمرک ارائه نشده و از این رو باید نسبت به متروکه شدن آن‌هایی که در معرض فساد قرار دارند اقدام شود. 

ذرت‌های آلوده به آفلاتوکسین

این در حالی است که تازه‌ترین اخبار دریافتی ایسنا از این حکایت دارد که بعد از ماجرای ذرت‌های آلوده در چند سال اخیر، اکنون از کالاهای مانده در گمرک‌های  مازندران که بخش زیادی از آن را نهاده‌های دامی تشکیل می‌دهد، ۵ هزار تن ذرت  فاسد و آلوده به سم آفلاتوکسین شده است.

پیگیری موضوع از گمرک ایران نیز تائید کننده آلودگی بخشی از ذرت‌های موجود در گمرک‌های مازندران است. 

در این رابطه معاون فنی گمرک ایران به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد و با اشاره به وضعیت کالاهای اساسی موجود در گمرک مازندران گفت  که در سه گمرک امیرآباد، نوشهر و فریدون‌کنار تا پایان شهریورماه سال جاری حدود ۶۷۲ هزار تن کالا موجود بوده که از این میزان ۲۸۶ هزار تن جو، ۹۷ هزار تن گندم، ۱۶۰ هزار تن ذرت، ۷ هزار تن دانه‌های روغنی و ۱۱۳ هزار تن روغن خام بوده است.

ارونقی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سطح گمرک‌های مازندران حدود ۵ هزار تن ذرت که از سال ۱۳۹۸ وارد منطقه ویژه اقتصادی نوشهر شده بود فاسد  و بالغ بر ۱۴.۷ هزار تن کالای متروکه شده است  که عمدتاً نهاده‌های دامی هستند.

به گفته وی، ذرت‌های آلوده طی فرآیند قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار ‌گرفته و پیگیری‌های لازم در این خصوص از سوی گمرکات مربوطه صورت پذیرفته است. 

هشدار داده بودیم

معاون فنی گمرک ایران در رابطه با چرایی جریان ماندگاری و فاسد شدن این ذرت‌ها یادآور شد که گمرک مسئولیتی در قبال کالایی که اظهار نشده ندارد و از زمانی این مسئولیت آغاز می‌شود که به گمرک اظهار شده و در فرآیند انجام تشریفات قرار بگیرد یا از سوی مراجع تحویل‌گیرنده کالا به عنوان کالای متروکه اعلام شود، این اقلام نیز قبل از اظهار در مناطق ویژه دپو شده بود و مرجع تحویل‌گیرنده به محض محدودیت زمانی و پایان دوره ماندگاری نسبت به اعلام متروکه و ارجاع به سازمان اموال تملیکی اقدام کرده است. 

وی با بیان این‌که بارها در خصوص دپوی کالاهای اساسی در گمرکات و بنادر کشور هشدار داده‌ایم، یادآور شد: به دفعات درخواست کردیم تا با توجه به شرایط ماندگاری اقلام، شرکت‌های خصوصی و دولتی نسبت به تعیین تکلیف کالا و خروج آن از گمرک اقدام کنند اما متأسفانه علیرغم پیگیری‌های مستمر به عمل آمده، در برخی موارد ، اقدام مؤثری در این رابطه صورت نگرفته است. 

دستگاه‌ها توضیح دهند

این اتفاق در حالی رخ داده که با وجود مصوبات بسیار و تسهیلاتی که در دو سال اخیر به ویژه جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی وجود داشته همچنان این اقلام آن‌قدر با کندی در ترخیص مواجه است که به مرحله فاسد شدن می‌رسد و اکنون دستگاه‌های مربوطه دیگر از جمله وزارت جهاد و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی باید در این رابطه پاسخگو باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =