• ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۳
  • کد خبر: 57097
  • readingTime: ۳ دقیقه
انرژی‌های تجدید پذیر

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به سیاست‌های تولید انرژی سبز در دولت سیزدهم گفت: هدف گذاری ما در دولت شهید رئیسی تولید ۱۰ هزار مگاواتی برق از انرژی‌های پاک بود و در این زمینه اقدامات بسیاری نیز انجام گرفت.

به گزارش ایراسین، علی سلاجقه در حاشیه مجمع توسعه سبز سازمان همکاری‌های شانگهای در شهر چیندائو چین با وزیر محیط‌زیست و منابع طبیعی قزاقستان دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران ارتباط خوبی در تمامی حوزه‌ها با کشور قزاقستان دارد، افزود: انتظار داریم روابط ما با قزاقستان خصوصاً در حوزه محیط زیست بیش از پیش گسترش یابد.

سلاجقه ضمن دعوت از وزیر محیط زیست و منابع طبیعی قزاقستان برای حضور در نشست کنوانسیون تهران در آبان ماه، اظهار کرد: ما برای اجرایی شدن کنوانسیون تهران نیازمند همکاری تمامی کشورهای عضو به ویژه کشور قزاقستان هستیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت نامناسب کمی و کیفی دریای خزر تاکید کرد: حفاظت از این پهنه آبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ما برای حل معضلات زیست محیطی دریای خزر از ظرفیت‌های علمی و فناورانه استفاده می‌کنیم.

سلاجقه گفت: تبادل کارشناس، دانشجو و استاد بین ۲ کشور ایران و قزاقستان برای اجرایی شدن توافقات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ما از این مساله استقبال می‌کنیم.

همچنین در ادامه این دیدار وزیر محیط زیست و منابع طبیعی قزاقستان ضمن تسلیت و ابراز همدردی بابت حادثه تأسف‌بار سقوط هواپیمای رئیس جمهور شهید و تبریک انتخاب رئیس جمهور جدید، گفت: ایران و قزاقستان مسائل مشترک بسیاری دارند که می‌توان در مورد آنها بحث، مذاکره و همکاری داشت.

یرلان نیسانبایف با اشاره به ۲ مساله مهم تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی تصریح کرد: این ۲ مساله نیازمند اقدام مشترک است و ما حاضریم در مورد این مسائل با جمهوری اسلامی ایران تبادل تجربه داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ با استقبال استاندار و شهردار چیندائو وارد این شهر در چین شد تا در مجمع بین المللی توسعه سبز شرکت کند.

سخنرانی در بخش بلندپایه مجمع و دیدار با وزیر محیط زیست و اکولوژی چین، دیدار دوجانبه با وزرای محیط زیست حاضر دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای از جمله برنامه‌های سلاجقه در این سفر است.

همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سخنرانی خود در این مجمع گفته بود: استفاده از ظرفیت کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای می‌تواند راهگشای توسعه سبز در منطقه و نیز الگوی تمام عیار برای همکاری‌های محیط‌زیستی در سطح جهان باشد.

وی افزود: توسعه سبز نقش مهمی در تضمین سلامت محیط زیست ایفا می‌کند. توسعه سبز بر استفاده از منابع همزمان با به حداقل رساندن اثرات منفی بر محیط زیست متمرکز است. لذا لازم است با اتخاذ شیوه‌های سبز و پذیرش شیوه‌های پایدار، رشد اقتصادی را ارتقا داده و در عین حال از اکوسیستم‌های ارزشمند محافظت و با قرار دادن موضوع "حفاظت" در اولویت کاری خود، به سلامت محیط زیست و توانایی آن برای حمایت از زندگی کمک کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: برقراری تعادل میان اقدامات محیط زیستی و سایر اهداف توسعه‌ای شامل فقرزدایی و رشد اقتصادی امری دشوار است و در این مسیر از هرگونه مصالحه میان اقدامات و اهداف توسعه‌ای و چشم پوشی از یکی به نفع یا ضرر دیگری می‌بایست اجتناب شود. کشورهای در حال توسعه باید از توسعه اجتماعی و اقتصادی خود به عنوان اولویت اصلی مطمئن شوند چرا که هنوز برای بخش قابل توجهی از جهان در حال توسعه، مبارزه با فقر و توسعه بهداشت و تأمین مسکن و انرژی اولویت اساسی به شمار می‌رود و نیاز است کشورهای توسعه یافته به مسئولیت تاریخی خود در قالب اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت واقف بوده و با پایبندی به آن موجبات ارتقای سطح حفاظت از محیط زیست فراهم شود.

بر اساس گزارش ایرنا، سلاجقه افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مستقل و مسئول همواره بر اهمیت حفظ محیط زیست تأکید داشته و این مهم را به عنوان یک وظیفه در سرلوحه سیاستگذاری ها، راهبردها، برنامه‌های توسعه‌ای کشور قرار داده تا توسعه یافتگی در مسیری متوازن محقق شود. با این حال اعمال تحریم‌های ظالمانه یکجانبه ناعادلانه و نامشروع علیه ایران، آثار متعددی را از حیث تخریب محیط زیست و کاهش سطح توسعه متوازن در پی داشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =