مجلس

کمیسیون صنایع و معادن دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حالی کار خود را به پایان می‌رساند که جای خالی متخصصینی از جامعه معدنی کشور با تحصیلات مرتبط در آن احساس می‌شد.

پایگاه خبری ایراسین - پانیذ رحیمی: مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه و والایی برخوردار بوده و محور بسیاری از تصمیم گیری ها، قانونگذاری ها، برنامه ریزی ها است و چراغ هدایت دولت و ملت را به دست دارد. مجلس پایگاه اساسی نظام و مردم و مایه حضور و مشارکت واقعی مردم در تصمیم گیری ها و مظهر اراده ملی است. بر این اساس این وظایف عمده مجلس در دو بخش، یعنی قانون‌گذاری و نظارت خلاصه می‌شود.

براساس متن قانون اساسی مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد. (اصل ۶۲ قانون اساسی) دوره نمایندگی مجلس ۴ سال (اصل ۶۳ قانون اساسی) و تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر است.

با در نظر داشتن نقش مهم و اساسی مجلس شورای اسلامی در قانونمند کردن و نظارت در همه بخش‌های کشور از یک سو و اهمیت صنایع معدنی در کشور وجود نماینده‌ای از جامعه معدن که تحصیلات مرتبط را دارا باشد قطعاً به ایجاد ادبیات و شکل گیری فهم مشترکی از موارد و مسائل این حوزه کمک خواهد کرد.

سیدمقداد ضیاتبار، پژوهشگر پژوهشکده سیاست‌پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت در گفت‌وگوی اخیر خود اظهار داشت: نماینده‌ای خوب است که اولاً به وظایف خود واقف باشد، قانون درستی تصویب کند و به وظایف نظارتی خود پایبند باشد. در راستای تصویب قوانین درست باید نماینده در حوزه‌هایی که در آن تخصص ندارد به سراغ افراد متخصص برود. نمایندگان مجلس نباید در کمیسیونی که تخصص لازم برای عضویت در آن را ندارند عضو شوند.

آنگونه که اطلاعات موجود از نمایندگان مجلس یازدهم در پایگاه اطلاع رسانی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد، هیچکدام از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم تحصیلات معدنی نداشتند؛ بر این اساس مهدی عسگری و علی جدی به عنوان نواب اول و دوم رئیس و الله وردی دهقانی به عنوان دبیر اول و یوسف داوودی به عنوان دبیر دوم اعضای هیئت رئیسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی به ریاست عزت الله اکبری تالارپشتی هستند. سخنگوی این کمیسیون که در خرداد ماه سال جاری انتخاب شد روح الله عباسپور بود.

چند نفر از نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم تحصیلات معدنی داشتند؟

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =