مرتضوی وزیر کار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: باید با استفاده از ظرفیت نیروهای مجرب و متخصص بر اقتصاد دانش بنیان تسلط پیدا کرد تا اقتصاد رقابت‌پذیری داشته باشیم.

به گزارش ایراسین به نقل از ایرنا، سید صولت مرتضوی روز دوشنبه در رویداد هم افزایی و همکاری شرکت سرمایه‌گذاری شستا و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، اظهار داشت: باید از ظرفیت جوانان مجرب و با تخصص بهره‌مند شویم تا به اقتدار ملی دست یابیم، ضمن اینکه در بسیاری از حوزه‌ها به این عزت و اقتدار دست یافته‌ایم.

وی افزود: پیوند بین کارخانه و دانش به رونق اقتصاد دانش بنیان کمک خواهد کرد و شکوفایی اقتصاد را رقم می‌زند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: اگر فناوری‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به کمک تولید بیایند در این صورت میزان برداشت و تیراژ تولید افزایش پیدا خواهد کرد هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و رقابت پذیری در اقتصاد صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به امضای توافق‌نامه بین شرکت شستا و معاونت فناوری ریاست جمهوری، بیان داشت: محوریت این رویداد ۲ موضوع بسیار مهم است، مبحث اول مبادله توافق‌نامه بین شرکت شستا و شرکت‌های دانش بنیان ریاست جمهوری با محوریت دانش بنیان‌ها و مبحث دوم رونمایی از محصولات دانش بنیان در حوزه بهداشت و درمان است.

مرتضوی بیان داشت: جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران مزیت‌ها و زیرساخت‌های مختلفی از جمله سرمایه انسانی غنی دارد که این مرزوبوم می‌تواند قبله آمال اقتصاد جهان و مردم دنیا باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های کشورمان صنعت نفت است که دومین کشور دارای ذخایر نفت و گاز هستیم و مزیت‌های دیگر صنعت معدن، کشاورزی و گردشگری و توریستی است که اگر توانمندی‌ها و مزیت‌هایمان را با دانش روز پیوند دهیم منجر به پیمودن راه صد ساله در بازه زمانی کوتاه می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سردمداران قدرت، قدرت یک کشور را تحریم می‌کنند گفت: این افراد اعلام می‌کنند که خرید نفت را تحریم می‌کنیم برای این صنعت بزرگ که نیاز جهان است.

مرتضوی اضافه کرد: با کم‌ترین فعل و انفعالی با جنگ روسیه و اوکراین صنعت ما را تحریم می‌کنند اگر دانشمندان و صاحبان سرمایه بین خودشان پیوند ایجاد و محصول خام را تبدیل به سایر محصولات کنند کشورهای اطراف با کامیون دلار به سراغ ما می‌آید.

وی با انتقاد از اینکه مسلط بر دانش روز نیستیم گفت: مسلط بر تولیدات دانش بنیان نشده‌ایم آن وقت ما تحریم می‌کنیم.

مرتضوی گفت: زمانی که در معاونت ریاست جمهوری بودم در سفر ریاست جمهوری از یکی معادن مس بازدید کردیم گزارش شد که ٢۵٠ تن مس تولید می‌کند که با همین اکتشافات می‌توانیم به ۱۲ میلیون دلار دست یابیم.

وی گفت: این معدن کمتر از ۱۰ درصد مس کشور است که اگر بتوانیم با دانش بنیان پیوند برقرار کنیم موفق خواهیم بود.

مرتضوی خاطرنشان کرد: صنعت توریست ظرفیت سالانه بیش از ۲۰ میلیون دلار دارد ما کشوری هستیم که در کمتر از ۲ ساعت از طریق هوایی با یک‌سوم جمعیت جهان می‌توانیم ارتباط برقرار کنیم باید از ظرفیت مزیت‌هایمان بهره ببریم.

وی به تاکیدات رهبری با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان ستون فقرات کشور است گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ما را بشارت می‌دهند باید این استعداد را به فعلیت تبدیل کنیم که نیاز به انسجام، تفکر جهادی داریم تا در راستای ارکان اقتصاد دانش بنیان شاهد افزایش ارتقای کیفیت تولید و بازار رقابت‌پذیر باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =