• ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
  • کد خبر: 26312
  • زمان تقریبی مطالعه : 4 دقیقه
قطعی برق صنایع

مدیرعامل فولاد غدیر نی‌ریز با تاکید براینکه در برنامه‌ریزی برای قطع برق صنایع نمی‌توان برای همه واحدها یک نسخه واحد پیچید، گفت: طبیعی است که قطع برق بر میزان تولید و شیفت‌های کاری اثر خواهد داشت.

به گزارش ایراسین به نقل از نبض بازار مدیرعامل فولاد غدیر نی‌ریز محسن مصطفی‌پور اظهار کرد: واقعیت انکارناپذیر این است که میزان انرژی متناسب با نیازها فراهم نیست و می‌توان این ایراد را به مسئولان سالیان گذشته داشت که در سال‌های بعد با افزایش جمعیت و گسترده‌شدن فعالیت‌های تولیدی و افزوده‌شدن مجموعه‌های صنعتی نیاز انرژی به چه گونه‌ای خواهد بود. این پیش‌بینی کار کارشناسی را می‌طلبید که انجام نشده و امروز با بحران در حوزه برق، آب و گاز مواجه هستیم.

آیا قطع برق بهترین راهکار برای حل مشکل کمبود برق است

وی افزود: در فصل گرما با کمبود برق در کشور مواجه هستیم، اما اینکه بهترین راهکار قطع برق واحدهای صنعتی است جای پرسش دارد. هر یک از واحدهای صنعتی که با قطع برق مواجه می‌شوند با اتلاف منابع و نیروی انسانی مواجه شده و بخشی از مواد اولیه آن‌ها از بین می‌رود و در تولید و تامین نیاز بازار اشکالاتی به وجود خواهد آمد که در آینده زمینه‌ساز افزایش قیمت‌ها و نرخ محصولات نهایی خواهد شد.

مصطفی‌پور تصریح کرد: به طور طبیعی برای همه صنایع نمی‌توان نسخه‌ای واحد پیچید شاید یک مجموعه فولادی بتواند با قطع و وصل شدن در بازه‌های زمانی یک هفته یا دو هفته فرآیند تولید خود را تنظیم کند، اما مجموعه‌ای مانند کارخانجات تولید آهن اسفنجی که فرآیند تولید آن‌ها به گونه‌ای نیست که متوقف و خاموش شوند یا کوره را تخلیه و مجددا تزریق مواد اولیه را انجام دهند تا به سطح مطلوبیت تولید رسیده مجددا مواجه با تعطیلی شوند.

مواجهه با بحران برق در وضع کنونی یک واقعیت انکارناپذیر است

وی گفت: مواجهه با بحران برق در وضع کنونی یک واقعیت انکارناپذیر است و اگر قرار است با کاهش مصرف در واحدهای صنعتی بخشی از این جبران شود نمی‌توان برای همه واحدهای صنعتی یک نسخه واحد داشت، بنابراین نگاه دولت به صنایع با هماهنگی واحدهای صنعتی و کارکرد آن‌ها باید به گونه‌ای تنظیم شود تا از مشکلاتی که صنایع پیش‌بینی آن را در صورت قطع برق دارند، پیشگیری شود.

توافق‌نامه برخی از صنایع برای تولید برق با وزارتخانه‌های صمت و نیرو

مدیرعامل فولاد غدیر نی‌ریز درباره قیمت برق و تاثیر آن بر عدم توسعه زیرساخت‌ها در این بخش، اظهار کرد: قیمت انرژی در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها کمتر است. برخی از صنایع برای احداث واحد برق در کنار مجموعه‌های تولیدی خود ابراز آمادگی کرده‌اند. توافق‌نامه‌ای بین صنایع بزرگ با وزارت صنایع و تفاهم‌نامه دیگری میان صنایع بزرگ و وزارت نیرو منعقد شد. احداث نیروگاه‌هایی برای ۱۱ هزار مگاوات برق تنظیم شد، اما واقعیت این است که متولی روشنی برای آن وجود ندارد. برخی از صنایع بزرگ به این سمت حرکت کرده‌اند، اما راهکار این است که تک تک صنایع به این سمت بروند، چون همه آن‌ها در نهایت متصل به شبکه سراسری می‌شوند و ازدیسپچینگ است که تخصیص آن‌ها صورت می‌گیرد، بنابراین تا مادامی که صنایع این نیروگاه‌ها را احداث کنند، اما کسری در شبکه وجود داشته باشد، همچنان اولویت تامین با برق خانگی خواهد بود.

مصطفی‌پور اظهار کرد: لازمه بهبود در شرایط کنونی تامین انرژی، ایجاد نهضت فراگیر در مجموعه‌های صنعتی است که همه صنایع در بازه زمانی معین به سمت احداث نیروگاه برای کارخانجات حرکت کنند تا ارزش سرمایه‌گذاری خود را نشان دهند و اگر هر یک از صنایع به صورت انفرادی این کار را انجام دهند، باز هم در سال‌های آینده با مشکل مواجه خواهیم شد و اگر تک تک آن‌ها به مدار آیند نیاز انرژی را تامین نخواهند کرد و باید متولی واحدی مانند وزارت نیرو برای این کار ایجاد شود. در مجموع باید نهضت فراگیر برای ساخت این نیروگاه‌ها ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که باید تسهیلات و فرصت‌هایی نیز در اختیار کارخانجاتی که قرار است خود تامین‌کننده انرژی باشند، فراهم کرد. اگر قرار باشد کارخانجات نیروگاهی احداث کنند که سوئیچ آن را در اختیار نداشته باشند دوباره در زمان نیاز به گونه دیگری با آن برخورد کنند به نفع آن‌ها نخواهد بود.

قطع برق ما را از تولید به طور جدی عقب خواهد انداخت

مصطفی‌پوردر پاسخ به این پرسش که برنامه زمان‌بندی برای قطع برق به فولاد غدیر نی‌ریز داده شده است، اظهار کرد: برنامه زمان‌بندی قطع برق از طرف شرکت برق منطقه‌ای استان فارس ابلاغ شده و در حال رایزنی برای آن هستیم که این برنامه به گونه‌ای اصلاح شود که منجر به کاهش آسیب به واحد تولیدی فولاد غدیر نی‌ریز شود. تعدد روزهای تعطیلی و اثر روزهای تعطیل بر سایر روزها ما را از تولید به طور جدی عقب خواهد انداخت و درآمد و سود عملیاتی ما را کاهش خواهد داد.

وی در پاسخ به این پرسش که قطع برق امسال تا چه میزان تولید در مجموعه شما را کاهش خواهد داد، اظهارکرد: طبیعی است که قطع برق بر میزان تولید و شیفت‌های کاری اثر خواهد داشت. بخشی از شیفت‌های کاری ما از مدار خارج خواهد شد و نکته مهمتر آنکه کارخانه فولادسازی که با تلاش شبانه‌روزی و مثال زدنی برنامه‌ریزی شده بودتا در تیرماه به بهره‌برداری برسد با تاخیر مواجه می‌شود و این برنامه‌ریزی از بین می‌رود. این شرایط بر روی جذب نیروی ما که حدود ۵۰۰ شاغل جدید است، اثر مستقیم خواهد گذاشت و اگر مشکل برق وجود داشته باشد جذب نیروی انسانی جدید اجبارا به زمان دیگری موکول خواهد شد.

وی گفت: این امیدواری وجود دارد که برای بخش صنعت کشور که تلاش شده است تا به سمت صنعتی‌شدن حرکت کند با یک برنامه‌ریزی جامع، دقیق و نگاه بلندنگرانه فرصت‌های اشتغال پایدار و درآمدهای بین المللی ارزی را حفظ کرد. فرصت‌ها همیشگی نیست و باید تجمیع این فرصت‌ها در تامین نیازهای داخلی و صادرات با هم دیده شود و این درآمدها موجب افزایش درآمدهای کشور شود و در زیرساخت‌ها و توسعه و آبادانی کشور هزینه گردد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =