اکسیژن کرونایی کرونا

با شیوع واریانت دلتا، روند انتقال و تکثیر کرونا بیش از پیش افزایش یافته است و شرایط فاجعه باری در شهر اصفهان حاکم شده است. با بغرنج شدن شرایط، شرکت فولاد مبارکه در راستای مسئولیت اجتماعی خود، از ابتدای این هفته تامین روزانه ۶۰ تن اکسیژن مراکز درمانگر را تضمین کرده است؛ این اقدام در شرایطی رخ می دهد که برای حفظ نظام سلامت این شرکت از سال گذشته تاکنون ۱۸ هزار تن اکسیژن مراکز درمانگر را تامین کرده است.

به گزارش ایراسین؛ «بیمارستان ها پر، نگران گننده و خسته کننده اند؛ روزانه ده ها تماس داریم که دنبال تخت برای بستری بیمارند و حتی گاهی کف اورژانس پتو پهن می کنند که بیمار بیرون نرود. در تهران صف طویلی است و در شهرستانها هم به نظر نمی رسد که بهتر از اینجا باشد.»اینها بخشی از اظهار نگرانی حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی نظام پزشکی با خبرگزاری ایسنا است. اظهار نگرانی که منشا آن را باید در شیوع گسترده واریانت دلتا جستجوکرد که کشور را در برگرفته است؛ کار آنقدر بالا گرفته که تهران و البرز ۶ روز تعطیل شدند و اعلام تعطیلی اصفهان هم به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال شد که مورد موافقت قرار نگرفت و اوضاع شهر اصفهان فوق بحرانی است.

منوچهر محبی به همراه خانواده اش کنار زاینده رودی سفره پهن کرده، که نفس های آخرش را می کشد و تا دو روز آینده خشک می شود. او به خبرنگار ایراسین می گوید: بعد از ۱۰ ماه، زاینده رود برای یک هفته، بازگشایی شده و نمی توان تقصیر این تجمع کنار حاشیه زاینده رود را بر دوش مردم گذاشت؛ زمانی که بسیاری از کشورها واکسیناسیون کرونا را انجام داده اند، چگونه می توان مدام علت را در عدم رعایت مردم جستجو کرد!

همسرش به میان کلامش می دود و ادامه می دهد: بسیاری از اعضای خانواده ما به کرونا مبتلا شده اند و ابتلا به کرونا مانند دومینو است اگر به خانواده ای نفوذ کند همه درگیر می شوند.اما مردم از نظر روحی خسته اند و بهتر است واکسیناسیون شتاب بگیرد.

اصفهان کرونا زده نفس از اکسیژن «فولاد مبارکه» می گیرد/تحویل روزانه ۶۰ تن اکسیژن رایگان شرکت فولاد مبارکه به مراکز درمانگر کرونا

سویه دلتا، موج پنجم کرونا را در کشور پدید آورده است. موجی که مردم نسبت به آن کمتر آگاه هستند؛ شاید به زعم خانواده محبی مردم خسته اند و با کاهش حساسیت ها، رعایت های بهداشتی هم کمتر شده است. درصد افرادی که کاملا واکسینه شده اند هم زیاد نیست و کمک بزرگی برای مقابله با شیوع واریانت دلتا در کشور نمی کند. این درحالی است که هنوز واکسینه شده ها هم توجیه نشده اند که باید تمام نکات را رعایت کنند.

مینو محرز در گفت و گو با خبرنگار ایراسین می گوید: هرچه ویروس کرونا در بین جوامع بشری جهش یابد، خطرناک تر می شود. سویه دلتا، واریانتی است که با سرعت انتقال بسیار زیاد، ضریب تکثیر را افزایش می دهد و به تبع آن تلفات انسانی هم بالا می رود.

او ادامه می دهد: در یک سال و نیم گذشته تاکنون چنین وضعیتی را در بیمارستانهای تهران شاهد نبودم؛ جوانان بسیاری درگیر این بیماری شده اند که وضعیت رقت باری را در سیستم بهداشت و درمان حاکم کرده است.

محرز می گوید: تامین اکسیژن رایگان توسط شرکت فولاد مبارکه گام بسیار مهمی در عبور از شرایط کنونی در نظام سلامت کشور است و ایفای مسئولیت اجتماعی این شرکت خبر از درایت و انسان دوستی مدیران شرکت فولاد مبارکه می دهد که قابل تقدیر است.

این عضو اتاق فکر ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح می کند: افزایش سریع واکسیناسیون هم اگر شدنی باشد برای کاهش شیوع و تلفات «این موج» کمکی نمی کند و نیاز به لاک داون (محدودیت سختگیرانه) به مدت کافیست؛ که تعطیلی تهران و البرز هم در همین راستا انجام شده است.

او با اشاره به اینکه این واریانت کودکان و نوجوانان را هم درگیر می کند، می افزاید: با وجود اینکه بسیاری از بیماران در تهران به صورت سرپایی درمان می شوند؛ اما تخت خالی در بیمارستانها نیست و تمام گروه های سنی درگیر واریانت دلتا می شوند.

محرز با اشاره به اینکه هنوز مشکلی از کمبود اکسیژن در بیمارستانهای تهران نداریم، ادامه می دهد: تامین اکسیژن رایگان توسط شرکت فولاد مبارکه گام بسیار مهمی در عبور از شرایط کنونی در نظام سلامت کشور است و ایفای مسئولیت اجتماعی این شرکت خبر از درایت و انسان دوستی مدیران شرکت فولاد مبارکه می دهد که قابل تقدیر است.

اما وضعیت اصفهان هم دست کمی از پایتخت ندارد. سویه دلتا شهر اصفهان را محاصره کرده است و تجمعات بدون رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در همین مدت محدود بازگشایی جریان زاینده رود، شهر اصفهان را به وضعیت فوق بحرانی کشانده است. شرکت فولاد مبارکه از یک سال گذشته تاکنون ۱۷ هزار و ۸۰۰ تن اکسیژن رایگان به مراکز درمانگر کرونا تحویل داده است. اقدامی از جنس مسئولیت های اجتماعی تا باز هم بزرگترین واحد صنعتی کشور پیشرو باشد در انسان دوستی و نجات جان بیماران.

بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایراسین می گوید: بیش از هزار و ۷۰۰ بیمار بستری در بیمارستانهای استان اصفهان است که روزانه بالغ بر ۴۰۰ بیمار  بستری می شوند و تمام خدمات غیراورژانسی و غیرکرونایی در اصفهان متوقف شده است.

اصفهان کرونا زده نفس از اکسیژن «فولاد مبارکه» می گیرد/تحویل روزانه ۶۰ تن اکسیژن رایگان شرکت فولاد مبارکه به مراکز درمانگر کرونا

کلیدری ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه را تحسین و تقدیر می کند و می گوید: اگر تاکنون به وضعیت ثباتی در تامین اکسیژن به عنوان ماده اصلی بیماران مبتلا به کرونا رسیده ایم، وامدار شرکت فولاد مبارکه هستیم. امیدواریم به نقطه بحرانی و پیچیده کرونا در اصفهان نرسیم اما اگر وضعیت چنین شود نیاز است برق مشترکین خانگی با محدودیت همراه شود اما شرکت فولاد مبارکه با کمبود برق مواجه نشود تا مبادا پلنت های اکسیژن ساز این شرکت از کار بیفتد که فاجعه عظیمی رخ خواهد داد.

او با بیان اینکه تمام بیمارستانهای شهر اصفهان متاثر از کروناست، می افزاید: بیمارستانهای غرضی، شریعتی، امین، عیسی بن مریم، خورشید، میلاد، عسگریه، زهرای مرضیه و خانواده به بیماران مبتلا به کرونا خدمات رسانی می کنند و با همین روند تا دو روز آینده بیمارستان الزهرا هم به طور کامل به کرونا اختصاص می یابد و هیچ بیمارستانی یارای خدمت رسانی به بیماران غیرکرونایی را نخواهد داشت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر وخامت اوضاع کرونا در اصفهان گفت: روزانه بالغ بر ۱۰۰ بیمار به تعداد بستری شده ها در بیمارستانهای شهر اصفهان افزوده می شود.

او هم بر گفته های «مینو محرز» صحه می گذارد و می گوید: سرعت ابتلا به کرونا در اصفهان حیرت انگیز است و در این دوسال چنین وضعیتی را نداشتیم. براورد ما این است که در چندروز آینده به سه هزار بستری هم خواهیم رسید و تمام ظرفیت های استان اصفهان در حوزه سلامت و درمان از دست خواهد رفت.

کلیدری ادامه می دهد: اگر شهر اصفهان تعطیل نشود، تردیدی نیست که هفته آینده بیمارستان الزهرا هم به طور کامل در مدار کرونا قرار می گیرد و وضعیت فاجعه بار خواهد شد.

او عامل پیک پنجم کرونا را سویه دلتا می داند و توضیح می دهد: واریانت دلتا، گونه ای است که برای نخستین بار در کشور هند جهش یافت و با سرعت انتقال بالا راهی کشور شد و در مدت ده روز استان اصفهان را آچمز کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار می کند: از هزار و ۷۰۰ بیمار بستری در بیمارستانها، هزار و ۱۰۰ بیمار در بیمارستانهای شهر اصفهان بستری هستند و احتمالا با مرگ و میر بسیار بالایی روبرو خواهیم بود که در دو هفته آتی نمایان می شود.

اصفهان کرونا زده نفس از اکسیژن «فولاد مبارکه» می گیرد/تحویل روزانه ۶۰ تن اکسیژن رایگان شرکت فولاد مبارکه به مراکز درمانگر کرونا

او به اهمیت تامین اکسیژن رایگان شرکت فولاد مبارکه برای مراکز درمانگر کرونا تاکید ویژه ای می کند و می افزاید: با رایزنی های انجام شده با شرکت فولاد مبارکه، روزانه ۶۰ تن اکسیژن توسط این شرکت دراختیار مراکز درمانگر قرار داده می شود. اما اگر تعداد بستری ها از مرز دو هزار نفر عبور کند قطعا این میزان اکسیژن کفایت نخواهد کرد.

کلیدری ایفای مسئولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه را تحسین و تقدیر می کند و می گوید: اگر تاکنون به وضعیت ثباتی در تامین اکسیژن به عنوان ماده اصلی بیماران مبتلا به کرونا رسیده ایم، وامدار شرکت فولاد مبارکه هستیم. امیدواریم به نقطه بحرانی و پیچیده کرونا در اصفهان نرسیم اما اگر وضعیت چنین شود نیاز است برق مشترکین خانگی با محدودیت همراه شود و شرکت فولاد مبارکه با کمبود برق مواجه نشود تا مبادا پلنت های اکسیژن ساز این شرکت از کار بیفتد که فاجعه عظیمی رخ خواهد داد.

او به تضمین تامین ۶۰ تن اکسیژن رایگان برای مراکز درمانگر کرونایی توسط شرکت فولاد مبارکه گریزی می زند و ادامه می دهد: متاسفانه با اهمال شهروندان، با ضرس قاطع می توان گفت پیک پنجم کرونا فاجعه بار است و با تلفات بسیاری روبرو خواهیم بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روند واکسیناسیون را در چند روز گذشته مثبت ارزیابی می کند و می گوید: در حال حاضر آمادگی واکسیناسیون روزانه ۳۰ هزار نفر در اصفهان مشروط به تامین واکسن کرونا فراهم شده است.

او اضافه می کند: روزانه بالغ بر ۱۵ هزار نفر در اصفهان نسبت به کرونا واکسینه می شوند. تاکنون حدود ۷.۵ درصد دوز اول واکسن را دریافت کردند و تنها ۲.۵ درصد واکسن کامل را دریافت کردند و زمان طولانی تا رسیدن به ایمنی جمعی باقی است.

کلیدری ادامه می دهد: با پیشفرض تامین واکسن و واکسیناسیون روزانه ۳۰ هزار نفر، دو ماه و نیم طول می کشد که اصفهان به ایمنی کافی در برابر کرونا دست یابد و این اتفاق به سهولت دست یافتنی نیست!

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، کرونا شرایط تیره ای را بر کشور و اصفهان حاکم کرده است و شهر کرونا زده است و ورایانت دلتا با سرعت و کشندگی بالا در حال پیشروی است؛ او از مردم خواهش می کند که با کاهش تردد غیرضروری و استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، چرخه کرونا را مهار کنند. 

عاطفه علیان؛خبرنگار ایراسین

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =