دریا

داده های جمع آوری شده در «برنامه های پایش محیط های ساحلی و دریایی پیرامونی ایران» می تواند در برنامه های مدیریت جامع مناطق ساحلی‏ و توسعه با ‏محوریت دریا مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ایراسین به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر حمید علیزاده لاهیجانی معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه گفت: در برنامه پایش نواحی ساحلی دریاهای پیرامونی ایران که در مناطق بین کشندی و زیر کشندی (تا عمق ۳۰- متر) خلیج فارس و دریای عمان، و آب‌های ‏ساحلی و دور از ساحل (۸۰۰- متر) دریای خزر صورت می‌گیرد، پارامترهای مختلف اقیانوس شناختی در جریان عملیات‌های منظم میدانی، استفاده از داده‌های ماهواره‌ای و هواشناختی که برداشت می‌شود می‌تواند در برنامه‌های مدیریت جامع مناطق ساحلی‏(ICZM) و توسعه با ‏محوریت دریا ‏(MSP) ‏ مورد استفاده قرار گیرد. ‏

علیزاده افزود: این برنامه کلان نگاهی ویژه به رصد و مطالعه حوادث دریایی- جوی پیش بینی نشده ‏‏ (کشند قرمز، اثرات سیلاب در محیط دریایی و طوفان‌های دریایی) دارد که از آن جمله می‌توان به مطالعه پارامترهای مختلف هیدرولوژی و‏هیدروبیولوژی در مصب اروند رود، مند، خلیج گرگان و رودخانه باهو کلات در استان‌های جنوبی و شمالی کشور و پس از سیلاب‌های فرودین ماه ۱۳۹۸ ‏اشاره نمود.

وی تصریح کرد: در برنامه پایش دور از ساحل خلیج فارس و دریای عمان، در فاز اول (۲ سال نخست) با توجه به عدم شناخت کافی از فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و ‏زیستی حاکم بر این محیط و عدم اطلاع دقیق از تغییرات زمانی کوتاه مدت (ماهانه و چند سالانه) علائم و فاکتورهای محیطی، برنامه ریزی برای پایش در ‏برخی ایستگاه‌های منتخب در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان با فرکانس زمانی ۴ بار در سال انجام شده است.

وی ادامه داد: از زمان آغاز فعالیت شناور تحقیقاتی ‏کاوشگر خلیج فارس تاکنون، در راستای برنامه پایش اقیانوس شناسی خلیج فارس و دریای عمان، پنج گشت دریایی با کدهای ‏PGE۱۸۰۱، ‏PGE۱۸۰۲، ‏PGE۱۸۰۳، ‏PGE۱۸۰۴‏ و ‏PGE۱۹۰۱‏ در محدوده آب‌های خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در چهار فصل مختلف سال (دی ماه ۱۳۹۶، اردیبهشت ‏‏۱۳۹۷، شهریور و مهر ۱۳۹۷، آذر و دی ۱۳۹۷ و اردیبهشت ۱۳۹۸) برگزار گردیده است.

علیزاده گفت: در مجموع، طی حدود ۷۰ روز مأموریت دریایی (۸۵۰ نفر روز) ‏تعداد ۱۴۰ ایستگاه (با احتساب تکرارهای فصلی در برخی از ایستگاه‌ها) مورد اندازه گیری و نمونه برداری قرار گرفته است. بیشترین تعداد ایستگاه‌ها ‏‏(۵۸) در گشت دریایی ‏PGE۱۹۰۱‏ مورد ارزیابی، اندازه گیری و نمونه برداری قرار گرفته که از نظر پوشش جغرافیایی از دهانه اروند در شمال غرب خلیج ‏فارس تا روبروی خلیج چابهار در دریای مکران را پوشش می‌دهد. در این گشت دریایی نمونه برداری از آب و رسوب و شناورزی های دریایی از مناطق کم ‏عمق نزدیک ساحل (عمق حدود ۱۰ متر) تا اعماق بیش از ۱۰۰۰ متر در دریای عمان انجام شده است. ‏

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه تدوین برنامه پایش بلند مدت در همه زمینه‌های مرتبط با محیط‌های دریایی کشور راضرروی خواند و گفت: با توجه به اهمیت محیط‌های دریایی پیرامونی کشور از نظر منابع زیستی و غیر زیستی و مسائل راهبردی گوناگون و وجود استرس روزافزون بر این محیط‌های دریایی ارزشمند، تدوین برنامه پایش بلند مدت در همه زمینه‌های مرتبط با آن ضروری است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =