• ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۳
  • کد خبر: 52849
  • readingTime: ۲ دقیقه
نیرو

کارخانه فرو آلیاژ ازنا ۱۶۰ کارگر را به دلیل افزایش تعرفه‌های برق و بالا رفتن هزینه‌های تولید عنوان شده است اخراج کرده است.

به گزارش ایراسین، صنایع فرو آلیاژ شهرستان ازنا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرو سیلیسیم و یکی از فعال‌ترین کارخانجات استان لرستان محسوب می‌شود که طی چند روز اخیر حدود ۱۶۰ نفر از نیروهای شرکتی را اخراج کرده است.

کارخانه فرو سیلیس ازنا، با داشتن تعداد بسیار زیاد کارمند و کارگر، بزرگترین تولیدکننده فرو سیلیسیم در خاورمیانه است، این شرکت سالانه حدود ۶۰ هزار تن فرو سیلیسیم و ۲۰ هزار تن پودر میکرو سیلیکا تولید می‌کند.

گفته می‌شود برخی از این افراد دارای سابقه کاری پنج تا ۱۵ سال در فرو آلیاژ هستند و در حال حاضر به دلیل اخراج از کارخانه، در آستانه مشکلات جدی اقتصادی و خانوادگی قرار دارند.

مسؤولان این شرکت افزایش تعرفه برق را اصلی‌ترین دلیل تعدیل نیرو اعلام کرده و عنوان می‌کنند با این وضع نمی‌توان کار کرد ُ چراکه قیمت تمام شده بیش از قیمت فروش است، از طرفی به دلیل قطع برق کارخانه از ۲۷ فروردین تاکنون هیچ‌گونه تولیدی صورت نگرفته است.

این سخنان در حالی است که مهران امیری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: فرو آلیاژ ازنا با توجه به دیماند خریداری، مشترک برق منطقه‌ای باختر است و ارتباط کاری با شرکت توزیع لرستان ندارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این خصوص گفت: فرو آلیاژ ازنا از بهترین کارخانه‌های فرو سیلیس کشور است و مشکلات اخیر آن در اختیار مدیرعامل و یا استان نیست.

بهمن جعفری می‌گوید: این واحد از کوره‌های برقی استفاده می‌کند و بالغ بر ۳۰ درصد قیمت تمام شده محصول آن مربوط به مصرف برق است.

وی اظهار داشت: طی چند ماه گذشته تعرفه‌های برق این صنعت ۲ برابر شده و هم اکنون حدود ۳۰ کارخانه فرو آلیاژ در کشور خواستار تجدید نظر در این خصوص هستندُ چراکه معتقدند تعرفه برق آنها نباید بر مبنای صنایع فولادی، بلکه بر اساس صنایع معدنی محاسبه شود.

جعفری ادامه داد: در همین راستا نامه‌ای با پیگیری و امضای فرهاد زیویار استاندار لرستان برای پیگیری و رفع مشکل فرو آلیاژ ازنا به عنوان مصوبه ستاد تسهیل تولید تصویب و در ستاد تسهیل ملی مطرح شد و قرار است جلسه‌ای با حضور نماینده صمت، وزارت نیرو و کارخانه‌های معترض برگزار شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز در خصوص اخراج کارگران به ایرنا گفت: امکان برقراری بیمه بیکاری برای بخشی از این افراد وجود دارد، اما این امر به منزله اخراج است در حالی که ما به دنبال احیای فرصت‌های شغلی و بازگشت کارگران هستیم.

بر اساس گزارش ایرنا، سیدفرهاد ناصری نیا افزود: اولویت نخست برای این مساله حل مشکلات مالی و البته تعیین تکلیف شرکت مادر طرف قرارداد کارگران می‌باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =