• ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۳
  • کد خبر: 52785
  • readingTime: ۲ دقیقه
سنگ آهن

قیمت سنگ‌آهن با افزایش ۱۹ درصدی در طول دو هفته گذشته از ۹۸ دلار تا ۱۱۷ دلار به ازای هر تن افزایش یافت. انتشار اخبار مثبت مانند رشد اقتصادی فراتر از انتظار چین و افزایش تولید فولاد خام از دلایل افزایش قیمت سنگ‌آهن عنوان می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایراسین، قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۲ درصد در طول هفته گذشته به ۱۱۷ دلار به ازای هر تن رسید. با این افزایش قیمت سنگ‌آهن برای دومین هفته متوالی رشد کرد. سنگ‌آهن با آغاز سال ۲۰۲۴ به شدت نزولی شد و در مدت کوتاهی از ۱۴۳ دلار تا ۹۸ دلار ریخت. چشم‌انداز منفی نسبت به بازار محصولات فولادی در چین بر شدت ریزش قیمت سنگ‌آهن در فروردین‌ماه افزود. بلومبرگ در گزارشی پیش‌بینی کرد متوسط قیمت سنگ‌آهن در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۴ در کانال ۹۰ دلار باقی بماند ولی برخلاف پیش‌بینی‌ها، سنگ‌آهن برمدار صعود قرار گرفت و قیمت آن از ۹۸ دلار تا ۱۱۷ دلار به ازای هر تن افزایش یافت.

متوسط قیمت سنگ‌آهن در طول ۲ هفته گذشته بیش از ۱۹ درصد افزایش یافت. روند قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی به صورت نمودار زیر است:

پمپاژ اخبار مثبت چین قیمت سنگ‌آهن را صعودی کرد

انتشار اخبار مثبت در طول هفته‌های گذشته از دلایل افزایش قیمت سنگ‌آهن بود. روند صعودی قیمت سنگ‌آهن با خبر رشد اقتصادی چین آغاز شد. چینی‌ها در ۳ ماه اول ۲۰۲۴ به رشد اقتصادی ۵.۳ درصدی رسیدند و این مقدار فراتر از پیش‌بینی‌ها بود. به تعبیر نشریات چینی این رشد اقتصادی به معنای افزایش تقاضا برای محصولات فولادی است و به دنبال آن تولید فولاد خام چین در طول هفته گذشته برای سومین هفته متوالی افزایش پیدا کرد.

با افزایش تولید فولاد خام گزارش‌ها از رشد تقاضا برای سنگ‌آهن حکایت می‌کند و ذخایر سنگ‌آهن چین کاهش پیدا کرده‌است. ۳ ماه قبل ذخایر سنگ‌آهن در چین به سقف مهمی رسید ولی در طول هفته‌های گذشته روند کاهشی داشت، البته باید در نظر گرفت ذخایر فعلی با توجه به سطح تولیدات مطلوب ارزیابی می‌شود ولی در صورت ادامه این روند، موجودی سنگ‌آهن چین در شرایط نگران‌کننده‌ای قرار می‌گیرد. فست مارکت از احساسات مثبت فعالان بازار نسبت به افزایش قیمت سنگ‌آهن در هفته‌های آینده نوشت. برخی از تجار قیمت احتمالی سنگ‌آهن در نیمه سال ۲۰۲۴ را بالاتر از ۱۳۰ دلار تخمین می‌زنند و این چشم‌انداز مثبت بازار سایر مواد اولیه در زنجیره فولاد را پر تقاضا کرد.

پمپاژ اخبار مثبت چین قیمت سنگ‌آهن را صعودی کرد

آخرین گزارش پلتس از مواد اولیه در زنجیره فولاد نشان می‌دهد انواع کک با قیمتی بالاتر از ۲۵۰ دلار معامله می‌شوند و قیمت قراضه آهن وارداتی ترکیه به محدوده ۳۸۴ دلار به ازای هر تن رسید. برخی از فعالان بازار معتقدند در هفته پیش‌رو قیمت قراضه آهن به کانال ۳۹۰ دلار به ازای هر تن می‌رسد و با ادامه روند صعودی سنگ‌آهن، قراضه آهن تا انتهای ماه آوریل به کانال ۴۰۰ دلار بازمی‌گردد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =