• ۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹
  • کد خبر: 38169
  • readingTime: ۳ دقیقه
باران

سازمان هواشناسی با صدور هشدار ابرهای همرفتی برای برخی استان‌ها از ورود سامانه بارشی به کشور طی روز چهارشنبه و بارش‌های شدید در برخی استان‌ها خبر داد.

به گزارش ایراسین، بر اساس هشدار هواشناسی سطح زرد، گذر امواج کم دامنه و رشد ابرهمرفتی ابرها امروز (یکشنبه) باعث بارندگی در پنج استان خواهد شد.

سازمان هواشناسی نوع مخاطره این سامانه را رگبار باران، وزش باد شدید و خیزش گرد وخاک، ریزش تگرگ، رعدوبرق و صاعقه اعلام کرد.

بر این اساس، بارندگی‌ها امروز در خراسان شمالی، ارتفاعات و دامنه در مرکز و غرب کرمان، شرق و شمال شرق فارس و ارتفاعات استان‌های سمنان و تهران پیش بینی شده است.

اثر مخاطره احتمال آبگرفتگی معابر به شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، در برخی مناطق خیزش گردوخاگ، کاهش دید و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی است.

سازمان هواشناسی به اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابچه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه کرده است.

ورود سامانه دوم به کشور نیز تا پایان روز دوشنبه موجب وزش باد شدید در سه استان خواهد شد. منطقه اثر این سامانه امروز در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق کرمان، سیستان و بلوچستان و فردا (دوشنبه) در خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان است. اثر مخاطره در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان است.

احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سمپاشی یا محلول‌پاشی باغ‌ها و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها از توصیه های هواشناسی برای کاهش آسیب مقابل این سامانه است.


توصیف سامانه اول: گذر امواج کم‌دامنه و رشد ابر همرفتی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

نوع مخاطره: رگبار باران، وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، ریزش تگرگ، رعدوبرق و صاعقه،
منطقه اثر:

یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷: خراسان شمالی، ارتفاعات و دامنه در مرکز و غرب کرمان، شرق و شمال شرق فارس و ارتفاعات استان‌های سمنان و تهران.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر به‌شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، در برخی مناطق خیزش گردوخاک، کاهش دید و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه دوم: افزایش شیو فشاری

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷: جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق کرمان، سیستان و بلوچستان،

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

توصیف سامانه: وزش باد شدید جنوب غربی ـ شمال غربی (۳۰ نات) و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: اواخر وقت یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در تنگه هرمز و جزایر شرق خلیج فارس در ساحل و دور از ساحل بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر: تنگه هرمز و شرق خلیج فارس

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =