دربی 96

در دربی ۹۶ فوتبال پایتخت تیم های استقلال و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال به مصاف هم می روند.

به گزارش ایراسین، نود و ششمین مصاف تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس یا همان شهرآورد تهران، دیداری در چارچوب جام حذفی است و این پنجمین بار است که دو تیم در جام حذفی به مصاف هم می‌روند.این بازی روز پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۵در ورزشگاه آزادی برگزار می گردد. در چهار دیدار حذفی گذشته هر کدام از این تیم‌ها ۲ بار پیروز شده و ۲ بار هم شکست خورده‌اند.

از چهار دیدار قبلی دو تیم در جام حذفی تنها یک بازی در ۹۰ دقیقه معمول به اتمام رسیده که در آن بازی پرسپولیس پیروز شده است. سرنوشت یک بازی در پایان ۱۲۰ دقیقه مشخص شده که در آن بازی استقلال پیروز شد. تکلیف دو بازی هم در ضربات پنالتی مشخص شده که در یکی از آنها استقلال و در دیگری پرسپولیس برنده از میدان خارج گردید.

تنها یک بازی از چهار بازی گذشته دو تیم در ۹۰ دقیقه معمول گل نداشته و در پر گل ترین بازی حذفی دو تیم هم ۴ گل در ۹۰ دقیقه از خط دروازه‌ها عبور کرده است. بهترین نتیجه‌ای که یکی از دو تیم در دیدارهای حذفی به دست آورده‌اند پیروزی ۳ بر صفر برای استقلال بوده است. بهترین پیروزی پرسپولیس هم با نتیجه ۲ بر یک بود.

بهترین گلزن دربی‌های حذفی تهران، مجتبی جباری با ۲ گل است و به جز وی هیچ بازیکنی از دو تیم در دربی‌های حذفی بیشتر از یک بار موفق به گلزنی نشده‌اند. جباری که هر دو گل خود را در یک بازی به ثمر رساند، تنها بازیکنی است که در یک دربی حذفی موفق به دبل شده است.

در دربی‌های حذفی استقلال ۶ و پرسپولیس ۴ بار (به جز ضربات پنالتی) گلزنی کرده‌اند. در ضربات پنالتی هم استقلال ۶ و پرسپولیس ۵ بار توپ را از خط دروازه عبور داده‌ است.

زودهنگام و دیر هنگام ترین گل در دربی‌های حذفی را استقلالی‌ها به ثمر رسانده‌اند. زودترین گل را مهدی قایدی در دقیقه ۴ و دیرترین گل در ۹۰ دقیقه را محمد دانشگر در دقیقه ۳+۹۰ و دیر هنگام ترین گل در ۱۲۰ دقیقه را اسماعیل شریفات در دقیقه ۱۰۶ به ثمر رسانده است.

دربی‌های شماره ۳۱ در سال ۶۷، شماره ۴۷ در سال ۸۷، شماره ۷۴ در سال ۹۰ و شماره ۹۳ در سال ۹۹ دربی‌های حذفی بوده‌اند و دربی شماره ۹۶ در سال ۱۴۰۰ پنجمین دربی حذفی و نخستین دربی دو تیم در سال ۱۴۰۰ است.

دو دربی از چهار دربی گذشته حذفی در مرحله یک چهارم نهایی بوده و این سومین دربی حذفی است که در این مرحله انجام می‌شود. یک بار این مسابقه در مرحله نیمه نهایی و یک بار نیز در فینال انجام شده است.

پرسپولیس در هر دو باری که در دربی‌های حذفی استقلال را شکست داده قهرمان جام حذفی شده و استقلال یک بار بعد از شکست دادن پرسپولیس قهرمان جام حذفی شد و یک بار دیگر به فینال مسابقات رسید و در فینال شکست خورد.

هیچیک از دربی‌های حذفی قبلی جنجالی و با حاشیه نبوده و هیچ کارت قرمزی از جیب داوران خارج نشده است. چهار دربی حذفی قبلی توسط سه داور ایرانی و یک داور خارجی قضاوت شده است. هادی دزفولی، هدایت ممبینی و پیام حیدری داوران ایرانی هستند که قضاوت دربی‌های حذفی را انجام داده‌اند و محمد کوسا از کشور سوریه تنها داور خارجی است که در یک دربی حذفی سوت زده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =