الستی

مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزش‌گذاری سهام دو شرکت "صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه " و "شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان" و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدودا 8.400میلیون ریال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد.

به گزارش ایراسین به نقل از روابط عمومی ومعادن، این اتفاق تأثیر قابل توجه­ی بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت "ومعادن" می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و لازم نماد شرکت در روزهای اخیر متوقف گردیده است.

در این باره گفتگویی با یونس الستی مدیرعامل شرکت"ومعادن"انجام شده که در ذیل می خوانید:

دراین واگذاری ها چه هدفی دنبال شده است؟

راهبرد و سیاست شرکت "ومعادن"  طی ماههای اخیر و پس از تشکیل شرکت سهامی عام که 100 درصد سهام آن متعلق به هلدینگ است، تصمیم گرفت سهام شرکت‌های پروژه ای و برخی شرکت‌های تولیدی دارای طرح توسعه و تکمیل زنجیره ارزش را به منظور سرعت­بخشی و تمرکز بر امور اجرایی و بهره‌گیری از تخصص ­های فنی به این شرکت منتقل کند، که با واگذاری و انتقال سهام این دو شرکت، به شرکت تازه تأسیس تجلی معادن و فلزات این هدف به صورت کاملاً شفاف عملی شده و در حال ادامه وتکمیل است.

این شرکتهاچه پروژه هایی در حال اجرا دارند و در چه مرحله ای از پیشرفت قرار دارند؟

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان به صورت سهامی خاص جهت احداث کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت 2.5 میلیون تن ایجاد شد و هدف این پروژه تولید کنسانتره سنگ آهن با عیار حداقل 67.8 درصد جهت تأمین خوراک گندله ­سازی 2.5 میلیون تنی مجتمع فولاد خراسان است که بر اساس توافق با (ایمیدرو) مقرر شد سنگ آهن مورد نیاز این کارخانه از آنومالی معادن سنگان تأمین شود، در حال حاضر این طرح 24 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با راه اندازی و بهره ­برداری از این پروژه خط تولید گندله، آهن اسفنجی، شمش و محصولات سبک ساختمانی در این شرکت تکمیل و رونق می یابد.

میزان سهام (ومعادن) از این شرکت معادل 35درصد است که بااقدام سهامداران شرکت در انجام افزایش سرمایه مرحله اول سهم پرداخت شده شرکت "ومعادن"به مبلغ 1.050.000میلیون ریال جمعاً تعداد 524.990.000 سهم از سهام این شرکت به شرکت تجلی معادن و فلزات منتقل شده است.

 شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه(سهامی خاص) شرکت دیگری است که 35 درصد سهم شرکت(ومعادن) از سرمایه آن به شرکت تجلی واگذار شده است.

 این شرکت در حال حاضر دارای یک واحد فعال نورد میلگرد با ظرفیت 500 هزار تن در سال است که با انجام تمهیدات لازم در تأمین منابع مالی از جمله اقدام به افزایش سرمایه (ومعادن) نیز در آن مشارکت دارد.

همچنین اجرای دو پروژه فولادسازی با ظرفیت 600 هزار تن شمش و نیز توسعه بخش نورد میلگرد در حال اجرا است، درصدپیشرفت فیزیکی این دو طرح به ترتیب 35 و 45 درصد است و تعداد سهام هلدینگ از این شرکت 385.000.000 سهم است که میزان 384.990.000 سهم به شرکت تجلی معادن و فلزات منتقل شده است.

واگذاری سهام مذکور به شرکت سهامی عام قبلی و شناسائی حدود 800 میلیارد تومان سود بر ارزش سهام "ومعادن" چه تاثیری دارد؟

انتقال سهام شرکت "ومعادن" به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات بر اساس توصیه سازمان بورس اوراق بهادار و بواسطه برنامه و رویکرد آتی حضور این شرکت در بازار سرمایه، اقدام به پذیره نویسی و لزوم شفاف سازی خالص ارزش دارائی هاو حقوق صاحبان سهام این شرکت بر اساس قیمت کارشناسی رسمی دادگستری بود که با رعایت  تمامی جنبه‌ها و اطلاعات لازم قیمت ­گذاری صورت گرفت.

ارزش کل روز این شرکت ها بالغ بر 39.539.751 میلیون ریال تعیین شد که پس از محاسبه درصد و تعداد سهم متعلق به شرکت (ومعادن) و البته تعداد سهامی که با ارزش کارشناسی شده به شرکت تجلی معادن و فلزات و به مبلغ 13.838.597 میلیون ریال منتقل می شود(حدود 35درصد) و کسر بهای تمام شده سهام منتقل شده به مبلغ 5.424.890 میلیون ریال جمعا نسبت به شناسائی و اعمال مبلغ  8.413.707 میلیون ریال سود در شرکت "ومعادن"مبادرت شد که با افزایش سود و درآمد حاصله و تأثیر مناسب آن بر شاخص­های سودآوری و سود هر سهم که به سهامداران تعلق می­گیرد.

همچنین انتقال سهام این شرکتها به شرکت تجلی پس از تجهیز و مهیا شدن منابع مالی دو شرکت از طریق افزایش سرمایه و پرداخت سهم مربوطه صورت گرفته است.

با پیشرفت اجرای طرحها و پروژه­ های بنیادی و اثربخش در زنجیره تولید شرکت های گروه،جدای از ارزش افزوده ای که حاصل میشود، پس از  بهره برداری از طرح­ های مذکور سود سالیانه قابل توجهی به شرکت تجلی معادن و فلزات نیز به عنوان شرکت فرعی و صددرصدی(ومعادن) تعلق می­ گیرد که در نهایت با تلفیق حساب می­توان اذعان کرد که  در اصل این منافع دوگانه نیز به سهامداران "و معادن" که از منافع فعالیت شرکت های تابعه نیز بهره مند می‌شوند منتقل کرد که این جنبه را نیز می ­توان به عنوان اثرات آتی و انتقال منافع برشمرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =