شهباز

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: معدن و زنجیره فولاد یکی از مهمترین ظرفیت های جایگزینی نفت است. در حال حاضر تنها از ۲۰ درصد ظرفیت معادن کشور استفاده می‌شود و متاسفانه همچنان خام‌فروشی در دستور کار است، در حالی که با تکمیل زنجیره تولید می‌توان گام بزرگی در افزایش درآمد برداشت.

شهباز حسن‌پور بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایراسین  در پاسخ به این سوال که تصمیم های خلع الساعه وزارت صمت را در کنترل بخش صنعت کشور را چگونه ارزیابی می کنید اینگونه پاسخ داد: با وجود اینکه باید هرچه سریع‌تر نسبت به کاهش وابستگی به نفت اقدام شود اما باید از هرگونه اقدام احساسی و تصمیم‌های خلق الساعه که باعث بروز مشکل در کشور می‌شود خودداری کرد.

وی با اشاره به افزایش برداشت از ذخایر صندوق توسعه ملی گفت: با کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمد نفتی باید این درآمد به صندوق توسعه ملی واریز شود تا ذخیره ای برای سرمایه گذاری باشد نه اینکه برای هزینه‌های کشور از ذخایر صندوق توسعه ملی برداشت کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ذخایر معدنی و درآمدهای جایگزین نفت در ایران فراوان است، تصریح کرد: یکی از ذخایر ارزشمند کشور ذخایر معدنی در حوزه های مختلف بخصوص زنجیره فولاد است. در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات موضوع کاهش وابستگی به درآمد نفتی مطرح بوده و در چند سال اخیر، تلاش شد فارغ از هیاهوی تبلیغاتی میزان وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهیم، این کار پیامی به آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه است تا بدانند ایران درآمدهای جایگزین دارد.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود ذخایر موجود چرا کماکان خام فروشی رواج دارد، گفت: معدن و انرژی یکی از مهمترین ظرفیت های جایگزینی نفت است. در حال حاضر تنها از ۲۰ درصد ظرفیت معادن کشور استفاده می‌شود و متاسفانه همچنان خام‌فروشی در دستور کار است. در حالی که با تکمیل زنجیره تولید می‌توان گام بزرگی در افزایش درآمد برداشت.

حسن پور در ادامه افزود: باید زنجیره تولید در همه صنایع تکمیل شود. متاسفانه حتی در حوزه کشاورزی و به خصوص پسته همچنان خام‌فروشی می‌شود و نسبت به بسته‌بندی و برندسازی محصولات کشاورزی اقدام عملی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: با وجوداینکه مقام معظم رهبری به اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند باید گفت که مهلت زمانی این کار رو به اتمام بوده و هنوز دولت در این زمینه لایحه‌ای به مجلس ارائه نکرده است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در پایان گفتگو تصریح کرد: این کمیسیون پیشنهاداتی در زمینه اصلاح ساختار بودجه دارد. باید اصلاح ساختار بودجه‌ریزی در مجلس مورد بررسی قرار گیرد و این درست نیست که شورای عالی هماهنگی اقتصادی در این باره بدون کسب نظر مجلس، تصمیم گیری کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =