• ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹
  • کد خبر: 2400
نابودی کره زمین

بر اساس محتوای اولین گزارش تنوع زیستی سازمان ملل، انسان‌ها با سرعت در حال از بین بردن و منقرض کردن انواع گونه‌های جانوری و گیاهی در سراسر جهان هستند.

به گزارش ایراسین به نقل از یاهونیوز، در این گزارش که دیروز عصر منتشر شد، هشدار داده شده که بیش از یک میلیون نوع از انواع جانوران و گیاهان در معرض نابودی قرار دارند و مقابله با این روند مستلزم همکاری نزدیک دولت‌ها، شرکت‌های خصوصی و مردم سراسر جهان است.

در ادامه گزارش مذکور تصریح شده که هنوز فرصت کافی برای حل این مشکل وجود دارد. اما شتاب بشر برای تخریب کره زمین در سال‌های اخیر بیشتر شده است.

ادواردو براندیسیو از اساتید دانشگاه ایندیانای آمریکا که در نگارش این گزارش نقش کلیدی داشته در این مورد گفته است: سرعت نابودی گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری نسبت به گذشته دهها و صدها برابر شده است. نیم میلیون گونه گیاهی و جانوری در حال حاضر با مشکل نبود سکونتگاه مناسب مواجه هستند و تداوم این امر در دهه‌های آینده موجب نابودی آنها می‌شود. مگر آنکه این سکونتگاه‌ها احیا شوند. همچنین اقیانوس‌ها و دریاها هم وضعیت بهتری ندارند.

توماس لوبوجیو استاد دانشگاه جرج میسون که در نگارش گزارش یادشده مشارکت داشته نیز گفته است: بشر امروزی با رویه‌ای که در پیش گرفته ناخواسته در حال نابودی زمین و آینده خود است. تنوع زیستی کره زمین به شدت آسیب دیده و این واقعاً آخرین فرصت ما برای حل و فصل این مشکل است.

این گزارش که بیش از هزار صفحه دارد با همکاری ۴۵۰ محقق و با بهره گیری از بیش از ۱۵ هزار صفحه گزارش دولتی و علمی از سراسر جهان تهیه شده است. در این گزارش تاکید شده که تداوم این وضعیت زندگی انسان‌ها بر روی زمین را هم دشوارتر خواهد کرد. زیرا امنیت غذایی، آبی، اجتماعی و سلامت و بهداشت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

در بخشی از این گزارش آمده است که سه چهارم خاک کره زمین و دو سوم اقیانوس‌ها به علت دستکاری های انسان‌ها به شدت آسیب دیده اند و احیا و استفاده از آنها دشوار شده است. ماهیگیری بیش از حد، گرمایش سریع کره زمین، آلودگی فزاینده زمین و آب‌ها و زاد و ولد فزاینده جانوران موذی از جمله نکاتی است که در این گزارش به آنها اشاره شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =