علی احمدیان رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان

طی ماه ها و هفته های اخیر موضوع قیمت فولاد با عناوینی مثل دفاع از حقوق مردم و مصرف کنندگان به چالش بزرگی در حوزه قانونگذاری، سیاستگذاری و تولید تبدیل شده است. علی احمدیان رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان در این رابطه یادداشتی نوشت.

ایراسین به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان،
 

علی احمدیان رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان

حتما قاعده ۲۰-۸۰ معروف به اصل پارتو را میدانید. با این پیش فرض ۸۰ درصد نیازهای مصرفی و ضروری زندگی از محل ۲۰  درصد اقلام موجود تامین می شود . یا وقتی حکومت به هر دلیل قادر به حل همه مشکلات و نیازهای مردم نیست باید توجه خود را به ۲۰ درصد از نیازهای زندگی که ۸۰ درصد دغدغه مردم است معطوف نموده و بقیه را به خودشان واگذارد .

در شرایط حاضر و با یک نظرسنجی ساده پیرامون خودمان به سادگی درمیابیم که ۸۰ درصد مسائل و نیازهای ۸۰ درصد خانوار ایرانی حول قوت روزانه و بهداشت و درمان متمرکز است و در هر دو مورد ۸۰ درصد نیازها با اقلام محدودی (۲۰ درصد اقلام) رفع میشود . به عنوان مثال در حوزه تغذیه ۸۰ درصد نیاز ۸۰ درصد مردم به تامین مناسب نان، سیب زمینی، پیاز، گوجه، تخم مرغ، روغن نباتی، شیر و ماست مربوط است. در حوزه بهداشت ودرمان هم همینطور است .

 طی دهه های اخیر در هر زمینه ای که حکومت قصد نظارت، کنترل و مقابله با یک پدیده نا هنجار اقتصادی یا اجتماعی داشته در برابر هزینه و توانی که مصرف کرده ناموفق بوده است. مثلا در کنترل قیمت، مبارزه با قاچاق، مبارزه با مواد مخدر و ... زیرا اولا قاعده ۸۰-۲۰ را نادیده گرفته و ثانیا سراغ معلول ها رفته است. چرا با این همه تجربه باز هم به مردم آدرس غلط میدهیم .

طی ماه ها و هفته های اخیر موضوع قیمت فولاد با پوشش دفاع از حقوق مردم و مصرف کنندگان به چالش بزرگی در حوزه قانونگذاری، سیاستگذاری و تولید تبدیل شده و گویا این موضوع ۸۰ درصد مشکل مردم است !

مگر نقش مس، آلومینیم، سیمان، چوب، کاشی و سرامیک، محصولات پایه نفتی و پتروشیمی در زندگی مردم کمتر از فولاد است و یا کمتر گران شده اند!! چه در حوزه مسکن، حمل و نقل حتی لوازم منزل ؟ چگونه است که سوزن دولت فقط روی این یک قلم گیر کرده است ؟

 والله مردم دایه دلسوزتر از مادر نمیخواهند. دولتمردان و قوای دیگر با هرآنچه در کف دارند به اولویت زندگی مردم بپردازند. قیمت ۲۰ درصد اقلام ضروری که دغدغه قاطبه مردم (۸۰ درصد) است و متاسفانه در سکوت و به صورت جهشی و روزانه افزایش می یابد را کنترل کنید و بقیه را به تولید کننده و  مصرف کننده و قواعد بازار واگذارید و از اهرم های بازرگانی شبیه عوارض و تعرفه استفاده کنید. مگر کالایی که دوبرابر نیاز کشور تولید دارد و قابل قاچاق کردن هم نیست احتیاج به این همه قیل و قال دارد ؟  رهایش کنید مطمئن باشید وضع مردم به مراتب بهتر خواهد بود. مردم دایه دلسوزتر از مادر نمیخواهند. در دعوایی که سر پوستین ملا دارید از مردم مایه نگذارید و اگر هم میخواهید افکار مردم را از مشکلات اصلی دور کنید، این جماعت کلاه سرش نمیرود .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =