فولاد

مدیرعامل شرکت فولاد فراز کاوه گفت: چنانچه محدودیت‌های ناشی از تحریم برای فعالیت‌های تجاری ایران پابرجا باشد، دسترسی به اهداف چشم‌انداز بسیار دشوار خواهد بود.

فراز کاوه در گفتگو با خبرنگار ایراسین در پاسخ به چالش های موجود در صنعت فولاد گفت: نخستین چالشی که صنعت فولاد ایران در راه رسیدن به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال با آن رو به رو است، توزیع نامتوازن سود در زنجیره تامین است.

وی در ادامه افزود: برای مثال سود حاصل از تولید مقاطع نوردی به‌ صورت دائم و در تناسب با هزینه‌های مترتب در این بخش از زنجیره، پایین‌تر از سود حاصل از تولید دیگر محصولات فولادی بخصوص در بخش‌های بالادستی بوده است. مفهوم بلاواسطه این عدم توازن در سود، عدم توازن در احداث یا ارتقای ظرفیت واحدهای این بخش از زنجیره خواهد بود.

مدیرعامل شرکت فولاد فراز کاوه با بیان اینکه وزارت صنعت،  معدن و تجارت، اتحادیه و انجمن‌های مرتبط باید به منظور ساماندهی به این وضعیت و توزیع سود به‌ صورت متوازن در زنجیره تامین (از بخش‌های معدنی تا محصولات پایین‌دستی) اقدام کنند، افزود: هر چند مکانیزم‌های بازار در تعیین قیمت یک محصول تاثیرگذار است؛ اما در اقتصادهایی مانند اقتصاد ایران، نقش سیاستگذاری‌های کلان نیز به‌ صورت بی‌بدیل اثرگذار است.

وی ادامه داد: چالش دیگر در مسیر حصول ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال، مباحث بازرگانی مرتبط با صادرات فولاد است. چنانچه می‌دانید، برنامه‌ریزی برای این چشم‌انداز، با نگاه صادرات محور بودن فولاد تدوین شده و چنانچه محدودیت‌های ناشی از تحریم برای فعالیت‌های تجاری ایران پابرجا باشد، دسترسی به اهداف چشم‌انداز بسیار دشوار خواهد بود.

کاوه همچنین پیرامون کیفیت محصولات فولادی ساخت ایران نیز تصریح کرد: فولادهای متنوع ساخت ایران عموما از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و به سادگی توانایی رقابت در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی را دارند.

وی با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت‌های این مجموعه، تصریح کرد: مجتمع فولاد فراز کاوه با ظرفیت تولید ۲۰ هزار تن سازه فولادی در سال، متعلق به گروه صنعتی فولاد متیل بوده و در زمینه توزیع محصولات فولادی در داخل و خارج از کشور و همچنین تولید سازه‌های فولادی فعال است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =