مسکن

مهدی غلامی: در طرح مسکن ویژه همزمان با پیشرفت پروژه، افراد هزینه ساخت مسکن را به انبوه ساز می پردازند و پس از استقرار در منزل خود بهای زمین را به صورت اقساطی به دولت پرداخت می کنند، به معنای دیگر مصرف کننده قیمت روز مسکن را نمی پردازد.

مهدی غلامی کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن، در گفتگو با ایراسین با موضوع مسکن ویژه برای مردم و طرح تولید و اقدام ملی حوزه مسکن، گفت: طبق برنامه مقرر بود در طول دو سال ۴۰۰هزار واحد مسکونی ساخته شود که ۱۰۰هزار واحد آن برای بافت فرسوده ، ۲۰۰هزار واحد برای شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار منزل برای شهرهای زیر ۲۵هزار نفر در نظر گرفته شده است.
غلامی در پاسخ به نحوه ساخت مسکن در شهرهای جدید و واگذاری به مردم گفت: مدل ساخت در شهرهای جدید از نوع مشارکتی است که در آن پروانه ساخت و زمین از طرف وزارت راه و شهرسازی و هزینه های مربوط به ساخت و ساز از سوی انبوه سازان تامین می شود و در نهایت هریک از طرفین سهم خود را دریافت می کنند.
وی ادامه داد: از آنجایی که مالکیت این واحدها در اختیار سازندگان آن ها قرار می گیرد ، هیچ تضمینی وجود ندارد که این مالکین مسکن را به قیمت تمام شده محاسبه کنند و ممکن است این واحدهای مسکونی را به قیمت روز به فروش برسانند.
غلامی در تشریح مدل مسکن ویژه پاسخ داد: در این طرح همزمان با پیشرفت پروژه ، افراد هزینه ساخت مسکن را به انبوه ساز می پردازند و پس از استقرار در منزل خود بهای زمین را به صورت اقساطی به دولت پرداخت می کنند، به معنای دیگر مصرف کننده قیمت روز مسکن را نمی پردازد.
وی در ادامه افزود: این طرح ایرادات مدل مسکن مشارکتی را ندارد و قرار است در این برنامه مسکن با قیمت تمام شده به دست مصرف کننده نهایی برسد. در این طرح شناسایی مصرف کننده اهمیت زیادی دارد که به این منظور سامانه هایی طراحی شده است که افراد دریافت کننده وام یا تسهیلات مسکن مشخص شده باشند.
کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن در پاسخ به این سوال که چرا سرعت ساخت واحدهای مسکونی در طرح های مشارکتی پایین است، گفت: در جدیدترین آمار اعلام شده تورم نقطه به نقطه قیمت زمین ۱۵۰ درصد بود در حالی تورم قیمت مسکن ۸۵ درصد است. این آمار نشان می دهد هر چه زمان پروژه بیشتر باشد قیمت زمین افزایش می یابد در حالی که آورده انبوه ساز کمتر می شود.
غلامی افزود: از آنجایی که عمده منفعت یک انبوه ساز از قیمت زمین است، هیچ انگیزه ای برای افزایش سرعت روند ساخت و ساز وجود ندارد. بنابراین اگر پروژه طولانی شود سهم انبوه ساز کاهش می یابد مخصوصا اگر از تسهیلات ساخت استفاده شده باشد.
وی در ادامه گفتگو یادآور شد: اگر تخصص انبوه ساز در ساخت و ساز باشد و تنها منفعت خود را در ساخت بداند یعنی انگیزه لازم برای تسریع پروژه را داشته باشد، ساخت و ساز صنعتی در کشور شکل خواهد گرفت.
غلامی در پایان گفتگو در پاسخ به دلایل بالا بودن هزینه مسکن برای خانواده های ایرانی گفت: عرضه و تقاضا در بازار مسکن به صورت هوشمند و دقیق وجود ندارد. از سوی دیگر مسکن در کشور ما به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است که سبب می شود افراد دارایی خود را به این بازار وارد می کنند تا هم از تورم های موجود حفظ شود و هم با یک ریسک بسیار پایین منفعت بسیار بالا ببرند، بر همین اساس هزینه مسکن برای خانواده های ایرانی رقم بسیار بالایی دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =